Porzucone sowieckie bazy w Polsce i pozostałości po ich mieszkańcach

W okresie zimnej wojny na terenach zachodniej Polski znajdowały się sowieckie bazy wojskowe. Broń atomowa została z nich usunięta wraz z wycofaniem wojsk radzieckich, jednak pozostałości po magazynach i odpady po mieszkańcach wciąż można tam znaleźć.

Podborsko to jedna z baz, w których znajdowały się składy broni atomowej
Podborsko to jedna z baz, w których znajdowały się składy broni atomowej123RF/PICSEL

Sowieckie bazy wojskowe w Polsce

Na terenie Polski znajdowały się kiedyś sowieckie bazy wojskowe. W zachodniej części kraju były też takie, w których przechowywano tajne składy broni atomowej. Każde z trzech miejsc - Podborsko, Templewo i Brzeźnica-Kolonia były w okresie zimnej wojny zamieszkiwane przez żołnierzy i oficerów z rodzinami. Starali się tam normalnie funkcjonować, choć pod ich stopami znajdowały się głowice nuklearne z przeznaczeniem do przekazania Ludowemu Wojsku Polskiemu do użycia w przypadku wojny.

O byłych bazach znajdujących na terenie naszego kraju pisało niedawno nawet BBC. - Dowódcy bardzo dobrze wiedzieli, że dla ich zdrowia psychicznego bardzo ważne jest tworzenie iluzji spokojnego życia codziennego - wypowiadał się w artykule Grzegorz Kiarszys, archeolog z Uniwersytetu Szczecińskiego, który badał te obiekty.

Najwięcej o mieszkańcach dawnych baz mogą powiedzieć pozostawione po nich odpady. Wśród nich znajdują się m.in. kawałki mundurów, papierki po cukierkach czy zabawki. Także te z Zachodu, np. markowe buty czy klocki typu Lego, bowiem oficerowie radzieccy byli jednymi z nielicznych, którzy mieli dostęp do obcej waluty i mogli kupić je za komunistycznych rządów w bloku wschodnim.

Baza w Podborsku

Podborsko to wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim, którą zamieszkuje mniej niż 100 osób. W jej pobliżu od końca lat sześćdziesiątych znajdowała się sowiecka baza wojskowa, a dokładnie skład specjalny nr 3001. Broń nuklearną usunięto z tych terenów przed wycofaniem wojsk radzieckich z Polski w 1993 roku.

Przez kilka lat obiekt służył jako oddział zewnętrzny aresztu śledczego w Koszalinie. W 2015 roku obiekt przejęło Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Baza w Podborsku została udostępniona do zwiedzania w ramach Muzeum Zimnej Wojny.

Baza w Podborsku jest udostępniona dla zwiedzających
Baza w Podborsku jest udostępniona dla zwiedzających123RF/PICSEL

Bazy w Templewie i Brzeźnicy-Kolonii

Pozostałe dwie bazy są zachowane w znacznie bardziej ponurym stanie. Jedna z nich, skład specjalny nr 3003, znajdowała się przy jeziorze Buszno we wsi Templewo w województwie lubuskim. Po wycofaniu wojsk obiekt został przekazany nadleśnictwu. Wyburzono część koszarową, a w 2011 roku został rozebrany magazyn typu "Granit" i zostawiono tylko dwa pozostałe.

Ostatnia baza była umiejscowiona we wsi Brzeźnica-Kolonia w województwie wielkopolskim, gdzie znajdował się skład specjalny nr 3002. Na tym terenie zachowały się liczne pozostałości po okopach i ukryciach na wóz i drużynę, wartownie oraz plac apelowy. Z kolei budynki koszarowe rozebrano, a ich pozostałości uprzątnięto.

Dziś tajemnicze obiekty porzuconych postsowieckich baz nuklearnych przyciągają turystów
Dziś tajemnicze obiekty porzuconych postsowieckich baz nuklearnych przyciągają turystów123RF/PICSEL

***

Zobacz również:

"Wydarzenia": Czerwone, słodkie i nie dotyka ich inflacja. W Polsce rozpoczął się sezon na truskawkiPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas