Tak odpoczywaliśmy w latach 90. Bez barykady z parawanów, ale za to z Batmanem

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Do lat 90. XX wieku nadal wielu z nas wraca z ogromnym sentymentem. Szczególną nostalgią darzymy okres wakacyjny i wyjazdy, które miały przynieść upragniony wypoczynek, zmianę otoczenia i stwarzać możliwość zawarcia nowych znajomości. Wczasy nad Bałtykiem cieszyły się dużym powodzeniem, co można zobaczyć na archiwalnych zdjęciach. Wskakuj na pokład naszego wehikułu czasu!

Wakacje nad morzem zawsze miały nieodparty urok
Wakacje nad morzem zawsze miały nieodparty urokKrzysztof SokołówZ archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego

Superbohater na deptaku

Podczas nadmorskiego spaceru oprócz morskiej bryzy można było poczuć powiew zachodniej popkultury. Bardzo znanym bywalcem na jednym z parkingów w Mścicach — miejscowości położonej w pobliżu Koszalina — był Batman. Pojawiał się wcale nie pod osłoną nocy, a w pełnym świetle dnia ku uciesze młodszych, jak i starszych turystów.

Masz takie zdjęcie w swojej kolekcji?
Masz takie zdjęcie w swojej kolekcji?Krzysztof SokołówZ archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego

Podejrzewam, że nadal w niejednym albumie ze zdjęciami do dziś znaleźć można pamiątkową fotografię z człowiekiem-nietoperzem. Najwięksi pasjonaci postaci znanej z komiksów i filmów mieli okazję zająć miejsce w słynnym Batmobilu, co z pewnością należało do najbardziej nietuzinkowych atrakcji nad Bałtykiem w latach 90.

Batman nad Bałtykiem
Batman nad BałtykiemKrzysztof SokołówZ archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego

Kiedyś to było... Jak wyglądały plaże?

Wracając do wspomnień z przeszłości, często je romantyzujemy. Nostalgia robi swoje, niejednokrotnie wydaje nam się, że dawniej było lepiej. Najazd turystów i pełne plaże nad Bałtykiem kojarzą ci się tylko z obecnymi czasami? Na archiwalnych fotografiach bez trudu można zauważyć, że wczasy nad polskim morzem w latach 90. XX wieku też należały do jednej z najpopularniejszych form wypoczynku, a plaże pękały w szwach.

Odpoczynek nad Bałtykiem miał duże grono wielbicieli
Odpoczynek nad Bałtykiem miał duże grono wielbicieliKrzysztof SokołówZ archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego

Z racji tego, że raczej nikomu nie śniła się wtedy możliwość zakupienia tanich biletów lotniczych i wylądowania na plażach na południu Europy w dwie lub trzy godziny, nadmorskie miejscowości w Polsce cieszyły się ogromnym powodzeniem.

Plażowanie z zegarkiem w ręku

Gdy sama sięgam pamięcią do wakacji spędzanych nad Bałtykiem, kojarzę, że ruch na plaży był w znacznym stopniu regulowany porami posiłków w licznych domach wczasowych. Mimo że nikomu nie przychodziło do głowy rezerwowanie miejsca na piasku o piątej rano i budowanie fortu z parawanów w tym celu, w godzinach przedpołudniowych spacer po plaży mógł zajmować sporo czasu, zanim udało się znaleźć dogodne miejsce. W porze obiadu robiło się luźniej, a w godzinach popołudniowych na plaże wracali turyści najbardziej spragnieni morskiej wody i piasku.

Wytrwali plażowicze znajdowali bardziej ustronne miejsca
Wytrwali plażowicze znajdowali bardziej ustronne miejscaKrzysztof SokołówZ archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego

Handel miał się dobrze

Nad Bałtykiem bywasz często i zdarza ci się łapać za głowę na widok ilości towarów na straganach, które zwykle szczelnie oblepiają drogi prowadzące na plaże? Rynek pamiątek i podręcznych gadżetów w latach 90. rozwijał się bardzo prężnie. Na stoiskach znaleźć można było zarówno kapelusze, widokówki, jak i obrazy malowane rzekomo przez lokalnych artystów.

Zakupy nad morzem były kuszące
Zakupy nad morzem były kusząceKrzysztof SokołówZ archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego

Podczas porządków w domu udało mi się znaleźć nawet kilka suwenirów, które z dumą przywiozłam z nadmorskich wojaży. Muszle małe i duże — niekoniecznie pochodzące z Bałtyku, figurki, koraliki czy biżuteria z bursztynu to tylko szczyt góry lodowej (bądź wydmy?) oferty przydrożnych straganów i sklepików, które miały zapewnić podtrzymanie wakacyjnej atmosfery już po powrocie do domu.

Skarby znalezione w domowym zbiorach
Skarby znalezione w domowym zbiorachJoanna LeśniakArchiwum autora

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas