Trzy najbardziej romantyczne miasta w Polsce. Przed walentynkami wpisz w nawigację

Paryż? Lizbona? A może Rzym? Romantycznych kierunków wcale nie trzeba szukać aż tak daleko. Niektóre polskie miasta, podobnie jak największe europejskie stolice, zachwycają bowiem urokliwą architekturą i roztaczają romantyczną aurę. Kiedy dodamy do tego ciszę, spokój i piękne okoliczności przyrody, idealny walentynkowy wypad jest już niemal na wyciągnięcie ręki.

3 najbardziej romantyczne miasta w Polsce. Idealne na walentynkowy wypad
3 najbardziej romantyczne miasta w Polsce. Idealne na walentynkowy wypadAdrian Slazok/REPORTEREast News

Romantyczność imion ma wiele, a każdemu objawia się w inny sposób. Wąskie uliczki, urokliwe kamienice i roztaczający się wokół spokój nadają wielu miejscom wyjątkowego charakteru. Romantycznej aury z pewnością nie można odmówić włoskiej Wenecji czy portugalskiemu Porto. Wcale nie musimy jednak przekraczać polskiej granicy, by poczuć w powietrzu aurę miłości. Tuż przed walentynkami warto prześledzić mapę kraju w poszukiwaniu idealnego, romantycznego celu podróży. Jak się okazuje, mamy nawet swoje "miasto zakochanych", a w rankingu CNN najromantyczniejszych miejsc w Europie znalazły się aż cztery polskie miasta.

Polskie miasto zakochanych. Obowiązkowy punkt na mapie par

Nim przejdziemy do amerykańskiego rankingu, warto wspomnieć o pretendencie do tytułu "polskiego Paryża". Chełmno, bo o nim mowa, wyróżnia się szczególnie jeśli chodzi o romantyczną atmosferę. Niewielkie miasto w województwie kujawsko-pomorskim, leżące w odległości około 50 km od Bydgoszczy, nazywane jest polską "stolicą zakochanych" - nie bez przyczyny.

Chełmno nazywane jest polską „stolicą zakochanych”
Chełmno nazywane jest polską „stolicą zakochanych”Wojciech Strozyk/REPORTEREast News

W jednym z miejscowych kościołów przed laty odkryto relikwie św. Walentego, patrona zakochanych. Z czasem św. Walenty stał się również patronem samego miasteczka. Wkrótce Chełmno, za sprawą urokliwej architektury, okrzyknięte zostało jednym z najbardziej romantycznych miejsc na mapie Polski.

Chełmno jest świetnym celem podróży, szczególnie z okazji święta zakochanych, przypadającego 14 lutego. Urokliwe uliczki miasteczka sprzyjają romantycznym spacerom we dwoje i miłosnym wyznaniom. Przy okazji wycieczki w to miejsce pod żadnym pozorem nie należy pominąć najważniejszego punktu na mapie miasta - w tamtejszym parku na Nowych Plantach znajduje się ławeczka zakochanych. Miejscowa tradycja głosi, że pocałunek złożony w tym miejscu ma gwarantować udany i trwały związek.

Miejscowa tradycja głosi, że pocałunek złożony na ławeczce zakochanych ma gwarantować udany i trwały związek
Miejscowa tradycja głosi, że pocałunek złożony na ławeczce zakochanych ma gwarantować udany i trwały związekWojciech Strozyk/REPORTEREast News

Polski "mały Rzym". Doceniony nawet w międzynarodowym rankingu

W 2019 roku CNN podało listę 15 najbardziej romantycznych miast w Europie Zachodniej. W rankingu znalazły się cztery polskie miejscowości: Sopot, Krynica-Zdrój, Kazimierz Dolny i Sandomierz. Amerykański portal uznał, iż świętokrzyska perełka posiada wszystko, co niezbędne do romantycznego wypoczynku w sielankowej atmosferze.

CNN jako największe atuty niewielkiego miasta wymienił wówczas stare miasto, zabytkowe domy, dobrze zachowane średniowieczne bramy oraz królewski zamek. Autorzy rankingu podkreślili dodatkowo, że Sandomierz jest miejscem idealnym na nastrojowe pikniki wśród zieleni, w okolicach Wisły.

Sandomierz znalazł się na liście 15 najbardziej romantycznych miast w Europie Zachodniej
Sandomierz znalazł się na liście 15 najbardziej romantycznych miast w Europie ZachodniejMONKPRESS/East NewsEast News

Dla wielu Sandomierz jest nie tylko jednym z najbardziej urokliwych miejsc regionu, ale wręcz całej południowo-wschodniej Polski. Niewielkie miasto słynie z przepięknych zabytków, na czele z renesansowym ratuszem. Dodatkowo zdaje się być wręcz idealne na wycieczkę z drugą połówką. Co możecie robić? Zwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną, spacerować po wąwozie królowej Jadwigi lub wybrać się na wycieczkę Sandomierskim Szlakiem Winiarskim. Opcji jest wiele.

Klimatyczne miasto dla par. Idealne na wyjazd we dwoje

Kandydatem do tytułu najbardziej romantycznego miasta w Polsce (które znalazło się też w rankingu CNN) od lat jest również Kazimierz Dolny. Niewielkie miasteczko na wschodzie Polski zachwyca swoją zabytkową architekturą, malowniczą starówką, sąsiedztwem rzeki Wisły oraz artystyczną atmosferą. Gdy dodamy do tego idealne do spacerów we dwoje zalesione wzgórza i wąwozy, trudniej o bardziej klimatyczną destynację.

Urok perełki województwa lubelskiego doceniają szczególnie nowożeńcy. Kazimierski rynek, z charakterystyczną drewnianą studnią i renesansowymi kamieniczkami, ma być najczęściej wybieranym miejscem w Polsce na ślubne sesje fotograficzne.

Kandydatem do tytułu najbardziej romantycznego miasta w Polsce od lat jest również Kazimierz Dolny
Kandydatem do tytułu najbardziej romantycznego miasta w Polsce od lat jest również Kazimierz DolnyKarol Porwich/East NewsEast News

Decydując się na krótki wypad do Kazimierza Dolnego warto zaplanować romantyczną chwilę na Górze Trzech Krzyży, skąd rozpościera się widok na miasto. A potem nabrać nieco oddechu na "ławeczce miłości", która stanęła na kazimierskim rynku. Siły odzyskane? Czas ruszać dalej. Kazimierz Dolny kryje w sobie jeszcze wiele zaskakujących i urokliwych miejsc.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas