Reklama

Reklama

Urlop w Turcji? Jeśli nie znasz tej zasady, ryzykujesz aresztowanie!

Turcja jest popularnym miejscem spędzania urlopów nie tylko wśród turystów z Polski. Nie każdy wie jednak, że w tym kraju łatwo narazić się na nieprzyjemności i aresztowanie, z powodu pewnego mało znanego przepisu.

Dokumenty zawsze i wszędzie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina polskim turystom, chcącym spędzić urlop w Turcji, że w czasie poruszania się po terenie tego kraju należy mieć przy sobie obowiązkowo paszport lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem, na przykład dowód osobisty. Tureccy przedstawiciele władz mogą dokonywać wyrywkowej kontroli turystów nawet na ulicy w czasie spaceru i zwiedzania. Dotyczy to głównie dużych skupisk ludzkich, na przykład Stambułu. 

"Paszport musi być ważny przez co najmniej 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego. Oznacza to, że paszport w okresie pobytu bezwizowego powinien być ważny jeszcze przez minimum 150 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu do Turcji" - czytamy na oficjalnej rządowej stronie MSZ.

Reklama

Zobacz również: Ten wakacyjny kierunek cieszy się duża popularnością. Bije rekordy rezerwacji!

W tym roku zmieniły się również przepisy dotyczące wjazdu polskich obywateli. Od połowy kwietnia turyści z naszego kraju mogą podróżować do Turcji lub przejeżdżać przez nią tranzytem wyłącznie na podstawie dowodu osobistego.

Jeśli nie pozostajemy na terenie tego kraju dłużej niż 90 dni, możemy legitymować się więc w czasie kontroli swoim dowodem osobistym. Przy dłuższym pobycie paszport będzie już wymagany.

Zobacz również: Sezon zagadka. Wakacje drogie, ale Polacy i tak wyjadą. Tylko dokąd?

Skąd popularność Turcji?

Udział naszych rodaków w tureckim rynku wyjazdowo-urlopowym wyniósł w 2021 roku aż 5%. Do Turcji w ubiegłym roku udało się prawie 590 tys. Polaków, a w 2019 roku - rekordowym - aż 880 tys.

Duża w tym zasługa cen - wakacje w Turcji są mniejszym obciążeniem dla kieszeni, niż w innych krajach, oferujących podobny standard wypoczynku. Składa się na to między innymi niski ostatnio kurs tureckiej liry. Drugim filarem tej popularności są oczywiście atrakcje turystyczne, takie jak Riwiera Turecka, Kapadocja czy Stambuł. 

Zobacz również: Nazywają ją "drugą Chorwacją". Kusi rajskimi plażami i niskimi cenami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Turcja | urlop | urlop w turcji | wakacje | wyjazd do turcji dokumenty | paszport

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy