Uważaj na nie na chorwackich plażach! Mogą popsuć wakacyjne plany

Agnieszka Tkacz

Oprac.: Agnieszka Tkacz

Wakacje w Chorwacji oznaczają najczęściej wypoczynek na pięknych plażach i kąpiele w ciepłym morzu. Zanim jednak wejdziesz do wody, zwróć uwagę na dno. Pomiędzy kamieniami i skałami mogą kryć się jeżowce. Nadepnięcie na nie może pokrzyżować twoje wakacyjne plany.

Czym grozi nadepnięcie na jeżowca?
Czym grozi nadepnięcie na jeżowca?123RF/PICSEL

Jeżowce to niewielkie morskie zwierzęta, które nie stanowią dużego zagrożenia. Nadepnięcie na nie może jednak wiązać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Sprawdź, jak sobie poradzić w przypadku ukłucia przez jeżowca, oraz jak go uniknąć.

Gdzie występują jeżowce?

Jeżowce zamieszkują ciepłe i czyste wody strefy tropikalnej i subtropikalnej. W Chorwacji można spotkać ich dużą populację. Przez to nie są pod ochroną, a na niektórych plażach zbiera się je w celach kulinarnych. Zwykle występują grupami. Można je spotkać na kamienistych plażach i pomiędzy skałami — lubią się do nich przyczepiać.

Najczęściej turyści spotykają jeżowce podczas brodzenia w płytkiej wodzie. Mętna woda, odbijające się od niej słońce lub fale mogą sprawić, że nie zauważymy stworzenia i nadepniemy na nie. Jeżowce lubią ciasne zakamarki, przez co zauważenie ich może stanowić problem.

W Chorwacji można spotkać ok. 20 gatunków jeżowców. Najrzadziej występują na piaszczystych i żwirowych plażach.

Czy jeżowce są jadowite? Jakie są skutki nadepnięcia na jeżowca?

Jeżowce to niewielkie, okrągłe stworzenia, których ciało pokryte jest jadowitymi kolcami. Pokaźne igły z łatwością mogą przebić ludzką skórę i pozostawić po sobie długie rany. Często zdarza się, że kolec odłamuje się od jeżowca i pozostaje w ciele człowieka.

Ukłucie kolcem jeżowca trzeba jak najszybciej opatrzyć. Rana łatwo się zakaża
Ukłucie kolcem jeżowca trzeba jak najszybciej opatrzyć. Rana łatwo się zakaża123RF/PICSEL

Jeżowce mają także drugi system obronny. To jadowy narząd pedicellaria, który ma krótsze kolce. U ich nasady znajdują gruczoły jadowe, których zawartość jest wprowadzana do obcego organizmu w momencie ukłucia.

Jeżowce nie są agresywne, a największe zagrożenie dla człowieka stanowią w przypadku nadepnięcia na nie.

Co zrobić po nadepnięciu na jeżowca?

Nadepnięciu na jeżowca zawsze towarzyszy ból. Na skórze pozostawiają kłute rany, które mogą ulec zakażeniu. W ranie mogą również pozostać kolce, które należy wyciągnąć za pomocą pęsety. Ukłuty lub ukąszony obszar skóry może być zaczerwieniony oraz spuchnięty. Rana może także przybrać siny kolor.

Późniejszym objawem nadepnięcia na jeżowca mogą być takie objawy, jak:

  • nagłe osłabienie,
  • ból mięśni,
  • szok pourazowy,
  • zmęczenie,
  • paraliż.

Jeśli w ranę wda się zakażenie w wyniku zaniedbania, a objawy będą nieleczone, rana może prowadzić nawet do niewydolności oddechowej lub śmierci. Dlatego niezwykle ważne jest odkażenie oraz opatrzenie rany.

Aby złagodzić objawy, możesz przyjmować leki dostępne bez recepty, jak paracetamol lub ibuprofen. Może być konieczne miejscowe zastosowanie kremów antybiotykowych na dotkniętym obszarze.

Jeśli po kilku dniach objawy po ukłuciu nie ustąpią, a rana nie zacznie się goić, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Jak się chronić przed jeżowcami?

Najlepszym sposobem na uniknięcie jeżowców jest obserwowanie dna morskiego. To proste zadanie, szczególnie w Chorwacji, gdzie na większości plaż woda jest przejrzysta i czysta.

Jeżowce występują w grupach, pomiędzy skałami i kamieniami. Szczególnie uważaj na te miejsca.

Można także zaopatrzyć się w specjalne obuwie z gumową podeszwą, które ochroni nasze stopy od kontaktu ze zwierzęciem. Gruba podeszwa zminimalizuje negatywne skutki nadepnięcia na kolczaste jeżowce i pozwoli na bezpieczną kąpiel.

Zobacz także:

Wakacje w ChorwacjiTV Interia