Najpierw upały, a teraz to. Ambasada apeluje do Polaków w Chorwacji
Oprac.: Łukasz Piątek
Przez Chorwację przechodzi potężna fala upałów, ale bardzo wysoka temperatura daje o sobie znać także po zmierzchu, co nazywamy nocami tropikalnymi. Czy aktualna pogoda nad Adriatykiem może być groźna dla zdrowia Polaków, którzy obecnie spędzają wakacje w tym pięknym kraju?
Upały w Chorwacji niebezpieczne dla zdrowia
W Chorwacji żar leje się z nieba od zeszłego weekendu, a termometry podczas dnia wskazują nawet 37 stopni Celsjusza w cieniu.
Państwowy Urząd Meteorologii w Chorwacji od kilku dni wydaje alerty dotyczące piekielnie wysokich temperatur i apeluje do turystów o odpowiednie nawodnienie i rozsądne wystawianie ciała na działanie promieni słonecznych, gdyż zbyt długie przebywanie na słońcu może skończyć się poważnym poparzeniem skóry.
W większości regonów Chorwacji temperatura utrzymuje się powyżej 30 stopni Celsjusza, a momentami dochodzi do 38 kresek. Dla turystów, którzy nie są przyzwyczajeni do funkcjonowania w tak ciepłym klimacie obecna pogoda w Chorwacji może przyczynić się do komplikacji zdrowotnych - zasłabnięć i problemów kardiologicznych.
Upały utrzymają się do końca tygodnia, a prognozy pogody wskazują, że temperatura powietrza podczas dnia utrzyma się powyżej 30 stopni Celsjusza, z kolei w nocy termometry wskażą powyżej 20 kresek.
Ambasada apeluje do Polaków
Na stronie Ambasady RP w Zagrzebiu przygotowano także wskazówki, jak zachować się podczas upałów w Chorwacji. Konsul radzi:
- Nie lekceważ upałów, które mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia.
- Unikaj wychodzenia z domu w najgorętszej porze dnia (od 10:00 do 17:00) - zwłaszcza dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze, chore na serce i chore na cukrzycę.Unikaj ciężkiego wysiłku fizycznego.
- Szukaj cienia.
- Noś lekkie, luźne i jasne ubrania wykonane z naturalnych materiałów. Jeśli wychodzisz na zewnątrz, załóż kapelusz lub czapkę z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne.
- Stosuj kremy z filtrem ochronnym przed szkodliwym promieniowaniem UV.
- Szczególną opieką należy otoczyć noworodki i małe dzieci. W ich przypadku należy stosować kremy ochronne o najwyższym współczynniku.
- Regularnie nawadniaj organizm.
- Jeśli jedziesz, rób częste przerwy - upał dekoncentruje i spowalnia refleks!
- Nie pozostawiaj dzieci ani zwierząt w zaparkowanym pojeździe.
- Poszukaj pomocy, jeśli czujesz zawroty głowy, jesteś słaby, niespokojny lub bardzo spragniony i masz silne bóle głowy; jak najszybciej udaj się w chłodniejsze miejsce i zmierz temperaturę.
- Pij wodę lub sok owocowy, aby się nawodnić.
Przypominamy ważne numery telefonów w Chorwacji:
- Pogotowie ratunkowe: 194
- Telefon alarmowy dla wszystkich rodzajów sytuacji nadzwyczajnych: 112
Co to jest noc tropikalna?
Noce tropikalne występują w momencie pojawienia się upałów podczas dnia, a o zjawisku nocy tropikalnej mówimy wtedy, gdy nocą temperatura przy powierzchni ziemi przekracza 20 stopni Celsjusza.
Noce tropikalne wpływają negatywnie na organizm człowieka, powodując ogromny dyskomfort nocą, czyli w momencie, kiedy nasz organizm powinien się regenerować. Po upalnym dniu noc powinna przynieść ukojenie, ale w trakcie występowania nocy tropikalnych większość osób zmaga się z:
- problemami z zasypianiem
- rozkojarzeniem
- dusznościami i wzmożoną potliwością
- uczuciem zmęczenia i rozdrażnienia
Jak sobie radzić podczas nocy tropikalnych?
Przede wszystkim powinniśmy zadbać o schłodzenie organizmu i jego nawodnienie. Dobrym rozwiązaniem jest włączenie na noc wentylatorów, dzięki którym poczujemy przyjemny chłód. Jeśli posiadamy w pomieszczeniu klimatyzację, również powinniśmy z niej skorzystać. Ulgę przyniesie również zwilżony chłodną wodą ręcznik, który następnie możemy położyć na czoło lub kark.
Noce tropikalne wpływają na obniżenie wydolności psychicznej i fizycznej, a objawy przypominają wówczas organizm upojony alkoholem.