W niemieckim zamku odkryto pozostałości niezwykłych wież. Ich pochodzenie zaskakuje
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Podczas wykopalisk na zamku Neuenburg odkryto dobrze zachowane pozostałości dwóch ośmiokątnych wież, które były częścią fortyfikacji powstałych około 1100 roku. To najwcześniejsze znane tego typu obiekty w Europie. Archeolodzy podejrzewają, że ich budowniczowie inspirowali się umocnieniami na murach obronnych Konstantynopola.
Naukowcy zaskoczeni odkryciem w niemieckim zamku
Jak podaje serwis "Archeonews" odkryta na zamku Neuenburg ośmiokątna wieża powstała około 1100 roku, czyli w pierwszym okresie budowy zamku. Jest to znalezisko o tyle niezwykłe, że tego typu budowle były rzadkością na terenach Świętego Cesarstwa Rzymskiego, jak nazywano wówczas państwo niemieckie.
Zobacz również:
- Zaskakujące odkrycie polskich archeologów. To antyczna "lodówka". A w środku - niespodzianka
- Odkrycie greckich archeologów rzuca nowe światło na kult bogów. Zaskakujące, co odnaleźli
- Piramida Cheopsa wciąż skrywa w sobie tajemnicę. Naukowcy nie mogą się tam dostać
- Żaden z naukowców nie chce podjąć się otwarcia grobowca. Powód?
Mury tej imponującej budowli są nadal nienaruszone aż do wysokości 2,20 metra. Jej średnica wynosi około dziesięciu metrów, grubość ścian około 1,70 metra. W okrągłym wnętrzu wieży można było zidentyfikować pozostałości posadzek i uskoki klatki schodowej.Na tym jednak odkrycia się nie skończyły. Około 50 metrów dalej na południe znaleziono pozostałości drugiej podobnej wieży.
Zagadkowe powstanie budowli. Jaki ma związek z Ziemią Świętą?
Obie należały do fortyfikacji z pierwszej fazy budowy zamku i z pewnością były wówczas ważnymi elementami jego systemu obronnego. Jak ustalili archeolodzy, niemal w tym samym czasie zbudowano wał ze żwiru wapiennego oraz dwa mury - wewnętrzny i zewnętrzny - biegnące równolegle w odległości około sześciu do ośmiu metrów.
Przed nim był rów o głębokości około dziesięciu metrów. Potężna fortyfikacja z dwiema ośmiokątnymi wieżami była jak na owe czasy imponująca.Wielokątne wieże od dawna kojarzone są z okresem panowania Fryderyka II i Konrada IV Hohenstaufa w pierwszej połowie XIII w., zwłaszcza z Castel del Monte w Apulii.
Jednak te odkryte w Neuenburgu zbudowano 150 lat wcześniej. Zdaniem archeologów nie można wykluczyć, że bezpośrednią inspiracją dla budowniczych tego zamku były wieże na murach Konstantynopola, który wywarł niezatarte wrażenie na pierwszych krzyżowcach. Dotarli oni do Ziemi Świętej w ostatnich latach XI w., czyli właśnie wtedy, gdy zamek Neuenburg powstawał.