Zaskakujące odkrycie polskich archeologów. To antyczna "lodówka". A w środku - niespodzianka
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego dokonali zaskakującego odkrycia. Podczas kolejnej kampanii wykopaliskowej na stanowisku Novae w północnej Bułgarii natrafili na antyczną „lodówkę”. Co więcej, ta nie była pusta. Jak działała i co znajdowało się w środku? Odpowiedź może zaskakiwać.
Jak wyglądała antyczna "lodówka"? Dzięki archeologom z Uniwersytetu Warszawskiego wszystko jest już jasne. Tamtejsza wersja nie miała co prawda wiele wspólnego z dzisiejszą, jednak podobne odkrycie może doprowadzić do kolejnego, równie rewolucyjnego.
Spis treści:
Archeolodzy odkryli antyczną "lodówkę". Oto jak wyglądała
Przez pięć tygodni zespół Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW pod kierunkiem prof. Piotra Dyczka prowadził badania archeologiczne w ramach kolejnego sezonu prac badawczych w Novae, twierdzy legionowej i mieście późnoantycznym, położonym w północnej Bułgarii.
Prace okazały się wyjątkowo pomyślne, doprowadzając badaczy do nowych odkryć. Jak donosi Uniwersytet Warszawski, w tegorocznej kampanii wykopaliskowej badacze uchwycili cały kompleks drewniano-ziemnych baraków wojskowych związanych z legionem VIII Augusta, a także odkryli najwcześniej znaną w Novae studnię zaopatrującą legionistów w wodę oraz wykonany z ceramicznych i ołowianych rur system akweduktów.
"Na biegu wodociągu ołowianego umieszczano w ziemi pojemnik wykonany z płyt ceramicznych w ten sposób, aby rura przebiegała wzdłuż jego dłuższego boku" - tłumaczy, cytowany przez Forum Akademickie, prof. Piotr Dyczek, dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW. To właśnie antyczna "lodówka". Ta ma być jednak wyjątkowa.
Obok dodatkowego systemu chłodzenia, w swoim wnętrzu posiadała bowiem fragmenty naczyń do picia wina, miseczki i kości zwierzęce - oceniają eksperci. Takie odkrycie ma pomóc naukowcom w odtworzeniu ostatniego posiłku.
Zobacz również: Karteczkowy szał w Tatrach. Turyści masowo zabierają je na szczyt. Przewodniczka apeluje
Niezwykłe odkrycie polskich archeologów. Antyczna "lodówka" to dopiero początek
Novae od wielu lat jest miejscem obszernych badań, a każda kolejna kampania przynosi nowe odkrycia. W miejscu, które w czasach rzymskich i bizantyjskich było ważnym centrum militarnym, badania prowadzi kilka zespołów z Polski oraz jeden z Bułgarii. Do tej pory odkryto tam między innymi szpital wojskowy, budynek komendantury legionowej oraz łaźnie o powierzchni blisko 1 hektara sprzed dwóch tysięcy lat należące do rzymskiego legionu. Na tym jednak badania się nie kończą.
Badacze z Uniwersytetu Warszawskiego, obok antycznej "lodówki", dokonali kilku innych, niezwykłych odkryć. Znaleźni między innymi fragmenty zdobionych, szklanych naczyń z serwisu, a także wykonaną z brązu i pochodzącą z II w. n. e. figurkę boga Harpokratesa - donosi national-geographic.pl. Dodatkowo badacze natknęli się na antyczne monety.
"Wśród odkrytych zabytków na uwagę zasługuje także mały wisiorek z przedstawieniem srebrnej, starannie wykonanej, dopracowanej w najmniejszym detalu myszki" - donosi Uniwersytet Warszawski. Kolekcję wzbogaciło dodatkowo ponad 200 pamiątek z przeszłości.