Reklama

Reklama

W te miejsca ściągają tłumy. Każdy chce zobaczyć wyjątkowe zjawisko

Zorza polarna to jedno z najpiękniejszych zjawisk naturalnych, dlatego uczestniczenie na żywo w tym przepięknym spektaklu, jest jednym z głównych marzeń wielu osób na całym świecie. Jednak żeby doświadczyć tych wyjątkowych widoków, należy pojechać w odpowiednie miejsce. Podpowiadamy, skąd w 2023 roku najlepiej obserwować zorzę polarną.

Zorza polarna to wielobarwne, zjawisko świetlne o silnym polu magnetycznym, występujące głównie w okolicach bieguna północnego i południowego. Powstanie zorzy polarnej wynika z przepływu prądu w jonosferze na wysokości około 100 km ponad powierzchnią Ziemi, obejmując obszar przenikania pasów radiacyjnych i górnej atmosfery ziemskiej. Innymi słowy, zorza polarna to rozbłyski światła w górnych warstwach atmosfery, charakteryzująca się większym rozrzedzeniem powietrza.

Najlepszymi miejscami na obserwowanie zorzy polarnej są okolice bieguna północnego i południowego, ale zjawisko dobrze widoczne jest również m.in. w krajach skandynawskich, na Islandii i na Grenlandii. Natomiast jeśli chodzi porę roku, gdy zorza polarna widoczna jest najlepiej, to należy brać pod uwagę jesień, zimę i wczesną wiosnę (od września do kwietnia).

Reklama

Gdzie najlepiej zobaczyć zorzę polarną w 2023 roku?

Tromsø w Norwegii

To wysunięte na północ Norwegi miasto portowe idealnie nadaje się na miejsce obserwacji zorzy polarnej. Pogoda w tym mieście jest dosyć przewidywalna, dlatego tak wiele osób z całej Europy przyjeżdża tutaj podziwiać przepiękny spektakl na niebie. Na miejscu istnieje także możliwość wykupienia wycieczki łodzią, by doznania z oglądania zorzy polarnej odbijającej się od tafli wody, były jeszcze mocniejsze.

Wiele biur turystycznych w Polsce oferuje klientom specjalne wycieczki do Tromsø w Norwegii, gdzie głównym celem jest rzecz jasna "polowanie" na zorzę polarną. Jednak atrakcji czekających na turystów jest o wiele więcej. Średni koszt takiego wyjazdu, w którego cenę wliczony jest przelot samolotem, trzy noclegi w hotelu i wyżywienie, to około 6 tys. zł.

Czytaj także: Zorza polarna nad Islandią. Prawdziwa magia!

Laponia, Finlandia

Kraina Świętego Mikołaja to jedno z najlepszych miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć zorzę polarną. W Rovaniemi zorza polarna jest widoczna przez około 150 nocy w roku. Jeśli znajdziemy się w Rovaniemi, to pamiętajmy, że popularnym miejscem widokowym jest Ogród Arktyczny i okolice kompleksu narciarskiego Ounasvaara.

W tym rejonie zorza przybiera najczęściej kolor zielony, ale przy odrobinie szczęścia można także ujrzeć paletę czerwonych, różowych, fioletowych, żółtych i niebieskich barw.

Islandia, Park Narodowy Thingvellir

Zaledwie 20 minut drogi od Reykjaviku trafimy na najpopularniejsze miejsce na Islandii do obserwowania zorzy polarnej.  Park Narodowy Thingvellir każdego roku przyciąga mnóstwo turystów i miejscowych, którzy delektują się niecodziennym zjawiskiem na niebie.

Równie popularnym miejscem co Park Narodowy Thingvellir, a w dodatku położonym niewiele dalej, jest jezioro Kleifarvatn.

Szwecja

Abisko i tamtejszy park narodowy o tej samej nazwie to prawdziwa mekka wszystkich pasjonatów zorzy polarnej.

Położona na północy Szwecji wioska Abisko znana jest przede wszystkim z obserwatorium Aurora Sky, z którego doskonale widać zorzę polarną. Ta położona na samym szczycie góry stacja do obserwowania zorzy, jest niezwykle popularna wśród miłośników kolorowych zjawisk na niebie.

Dla bardziej zamożnych "łowców zorzy" wiele przewodników turystycznych poleca najbardziej wysunięte na północ miasto Szwecji o nazwie Kiruna. Znajdujący się tam resort Camp Ripan oferuje przyjezdnym luksusowe warunki do spędzania wolnego czasu. 

Stany Zjednoczone, Alaska

Mieszkańcy tego stanu mają to szczęście, że zjawisko zorzy polarnej, jest dla nich niemal codziennością. Natomiast turyści, którzy planują wyprawę za Ocean w celu poszukiwania przepięknych widoków na niebie, powinni udać się do gminy Wiseman i Arktycznego Parku Narodowego na Alasce.

Bardzo popularnym miejscem jest miasto Fairbanks, leżące tuż pod pasmem aktywności zorzy. Fairbanks to nie tylko idealny punkt widokowy do obserwacji zorzy polarnej, ale także miejsce słynnych gorących źródeł. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zorza polarna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy