Wakacje bez testu! Dokąd podróżować bez ograniczeń?

Epidemia koronawirusa jest zjawiskiem niezwykle dynamicznym. W konsekwencji poszczególne państwa zmieniają zasady dotyczące wjazdu niemalże z dnia na dzień. Przed podróżą należy uważnie śledzić nowe informacje, pojawiające się na stronach rządowych, by niczego nie przegapić. Dla przykładu, tak lubiana przez Polaków Chorwacja na początku wakacji zaostrzyła zasady wjazdu do państwa. Od 1 lipca turyści na granicy muszą okazać certyfikat szczepienia lub negatywny wynik testu.

Test na COVID-19 nie jest wymagany od podróżujących do Dominikany. To idealny kierunek dla osób marzących o rajskich plażach
Test na COVID-19 nie jest wymagany od podróżujących do Dominikany. To idealny kierunek dla osób marzących o rajskich plażach123RF/PICSEL

Niektóre granice wciąż pozostają zamknięte dla turystów. Coraz więcej państw respektuje jednak Unijny Certyfikat Szczepienia i po okazaniu go nie wymaga od podróżujących testów na obecność SARS-CoV-2 ani odbycia kwarantanny. Niektóre kraje wpuszczają turystów bez żadnych ograniczeń. Mogą więc udać się tam na wakacje zarówno osoby zaszczepione, jak i te niezaszczepione. Należy jednak pamiętać, że po powrocie do Polski należy zastosować się do panujących obecnie rozporządzeń.

Spragnieni wyjazdów turyści nie mogą doczekać się wakacji. Wrzesień to dobry czas na urlop
Spragnieni wyjazdów turyści nie mogą doczekać się wakacji. Wrzesień to dobry czas na urlopPicsel123RF/PICSEL

Co po powrocie?

Każdego przekraczającego polską granicę obowiązuje obecnie 10-dniowa kwarantanna. Według rozporządzenia Rady Ministrów będzie obowiązywała co najmniej do 31 sierpnia 2021 roku. Z kwarantanny zwolnieni są jednak podróżni zaszczepieni przeciwko Covid-19, dziećmi poniżej 12 roku życia oraz ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę w przeciągu ostatniego pół roku.

Aby uniknąć 10-dniowej kwarantanny, należy przedstawić negatywny wynik testu PCR lub antygenowego na obecność SARS-CoV-2 wykonanego maksymalnie do 48 godzin przed powrotem lub w na terenie Polski do 48 godzin po przekroczeniu granicy.

Do tych krajów możesz podróżować bez ograniczeń

Państwa coraz chętniej otwierają swoje granice. Lista krajów, do których turyści mogą udać się bez obaw o konieczność przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2  stale się zmienia. Przedstawiamy kilka kierunków, które warto rozważyć podczas planowania urlopu.

Albania

Obecnie od turystów podróżujących do Albanii nie wymaga się okazania negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. Podróżujący nie mają również obowiązku odbywania na miejscu kwarantanny. Międzynarodowy ruch lotniczy został wznowiony.

Estonia

Osób, które przybywają bezpośrednio z Polski do Estonii, nie obowiązuje 10-dniowa kwarantanna. Nie muszą również okazywać negatywnych wyników testów diagnostycznych ani zaświadczeń dotyczących szczepienia na COVID-19. Podróżujący tranzytem muszą liczyć się jednak z ewentualną kwarantanną na miejscu. Jej konieczność zależy od skumulowanego dwutygodniowego wskaźnika infekcji w państwach tranzytowych.

Finlandia

Podróżujący z kraju o niskim ryzyku zakażenia COVID-19, nie muszą poddawać się kontroli bezpieczeństwa przy wjeździe do Finlandii. Polska obecnie uznawana jest właśnie za państwo o niskim ryzyku zakażenia. Należy jednak śledzić zmieniające się raporty, ponieważ sytuacja jest dynamiczna.

Polska obecnie uznawana jest właśnie za państwo o niskim ryzyku zakażenia, dlatego nie musimy poddawać się kontroli bezpieczeństwa przy wjeździe do Finlandii
Polska obecnie uznawana jest właśnie za państwo o niskim ryzyku zakażenia, dlatego nie musimy poddawać się kontroli bezpieczeństwa przy wjeździe do Finlandii123RF/PICSEL

Dominikana

Test na COVID-19 nie jest wymagany od podróżujących do Dominikany. Jednak na lotnisku 3-10 proc. losowo wybranych turystów oraz wszyscy pasażerowie z niepokojącymi objawami zostają poddani szybkiemu testowi na obecność COVID-19. Warto przygotować się na taką ewentualność.

Hiszpania

Test na COVID-19 nie jest wymagany. Warto zaznaczyć, że warunki wjazdu na Majorkę i Ibizę są takie same, jak warunki wjazdu do Hiszpanii kontynentalnej.

W większości europejskich krajów wystarczy okazać certyfikat szczepienia
W większości europejskich krajów wystarczy okazać certyfikat szczepienia123RF/PICSEL

Holandia

Z uwagi na pandemię Holandia wprowadziła zróżnicowane wymagania wobec podróżujących w zależności od kraju, z którego przybywają. Polska od czerwca znajduje się na liście państw o niskim ryzyku zakażenia COVID-19. W konsekwencji podczas podróży do Holandii okazanie negatywnego wyniku testu na COVID-19 ani przebycie kwarantanny nie są konieczne.

Macedonia Północna

Obecnie w Macedonii Północnej od podróżujących nie jest wymagane okazanie negatywnego testu PCR. Obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantannie dotyczy jedynie osób, które przybywają z krajów kontynentu afrykańskiego, Indii i Brazylii.

Meksyk

Meksyk pozostawił otwarte granice lotnicze. Turyści nie muszą okazywać negatywnych testów ani zaświadczeń o szczepieniu. W niektórych regionach kraju zaostrzono jednak restrykcje. Po przylocie do Meksyku każdy podróżujący zostaje poddany przymusowemu pomiarowi temperatury. Jeżeli po pomiarze stwierdzona zostanie wysoka temperatura przez miejscowe służby, może zostać zarządzona kwarantanna.

Turyści nie muszą okazywać negatywnych testów ani zaświadczeń o szczepieniu po przylocie do Meksyku. Tamtejsze zabytki imponują
Turyści nie muszą okazywać negatywnych testów ani zaświadczeń o szczepieniu po przylocie do Meksyku. Tamtejsze zabytki imponują123RF/PICSEL

Rumunia

Polska została uznana przez władze Rumunii za kraj o niskim ryzyku zakażenia COVID-19.  Obecność na tak zwanej "zielonej liście" sprawia,  że od turystów nie wymaga się aktualnych testów, ani ukazania zaświadczenia o szczepieniu.

Szwajcaria

Osoby przyjeżdżające bezpośrednio z Polski do Szwajcarii nie podlegają kwarantannie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której w ciągu 10 dni od przyjazdu do Szwajcarii przebywały minimum 24 godziny w państwie o wysokim stopniu ryzyka.

Jeśli jesteś zaszczepiony...

Lista państwa,  do których mogą  podróżować osoby zaszczepione, jest o wiele dłuższa. Należy pamiętać,  że za osobę w pełni zaszczepioną uważa się taką, która przyjęła dwie dawki szczepionki (w przypadku szczepionki firmy Johnson & Johnson/Janssen Pharmaceuticals jedną dawkę). Zdecydowana większość państwa uznaje Unijny Certyfikat Szczepienia dopiero wówczas, gdy od przyjęcia drugiej dawki minie minimum 14 dni.

Zaszczepieni w tym roku mają dużo więcej możliwości wyjazdu. Czeka na nich na przykład Portugalia
Zaszczepieni w tym roku mają dużo więcej możliwości wyjazdu. Czeka na nich na przykład Portugalia 123RF/PICSEL

Podróżowanie bez konieczności odbycia kwarantanny i zwolnienie z przedstawienia testu dla osób w pełni zaszczepionych obowiązuje w wielu krajach w Europie i poza jej granicami. Turyści za okazaniem certyfikatu,  mogą bez przeszkód podróżować między innymi do: Grecji, Włoch, Turcji, Egiptu, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Maroka, Hiszpanii i Wysp Kanaryjskich czy też Portugalii.

Pamiętaj, że jeśli planujesz podróż i nie jesteś pewien, czy w kraju, do którego się wybierasz, panują ograniczenia dotyczące wjazdu, sprawdź aktualne informacje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zajrzyj również do raportu Wakacje 2021 a koronawirus.

Przeczytaj również:

Częste migreny? Nie jedz tych produktówInteria.tv
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas