Reklama

Reklama

Wakacje mimo inflacji. Tu drożyzna jeszcze nie dotarła

Niekwestionowaną królową wśród wakacyjnych plag w 2022 r. jest… inflacja! Choć wakacyjny wyjazd to jeden z najlepszych sposobów na odcięcie się od codziennych spraw i prawdziwy odpoczynek, to coraz liczniejsza grupa Polaków poważnie rozważa, czy w tym roku stać ich na taki urlop. Ceny rosną w całym kraju, jednak nadal są w Polsce miejsca, gdzie można zaznać wakacyjnego relaksu, nie rujnując przy tym domowego budżetu. Jakie regiony wybrać, by spędzić tanie wakacje? Gdzie nocować, by nie wydać fortuny? Sprawdziliśmy!

W tych częściach Polski spędzisz tanie wakacje

Szukając sposobu na tanie wakacje, warto pomyśleć o mniej popularnych kierunkach wakacyjnych. W Polsce jest nadal wiele niedocenianych regionów, które mogą zachwycić i oczarować (co udowadniamy w naszym cyklu Polska na własne oczy). Gdzie pojechać na tanie wakacje? Jednym z mało popularnych kierunków turystycznych jest województwo lubelskie. Warto wziąć je pod uwagę, bo oprócz Zamościa i Lubina, można spędzić tutaj czas nad jeziorem na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskiem, co jest doskonałą alternatywą dla wypoczynku na Mazurach. Godny polecenia jest także teren Roztocza, które z pewnością oczaruje miłośników przyrody. Ceny noclegów tej części Polski zaczynają się już od 40 zł, przy czym średnio wynoszą 55 zł za noc.

Reklama

Podlasie to kolejny region, gdzie drożyzna nie dotarła. Po niedawnym otwarciu strefy nadgranicznej tamtejsze ośrodki czekają na turystów. Zainteresowanie, póki co nie jest duże, zatem i ceny nie będą wywindowane. Obecnie za noc na Podlasiu trzeba zapłacić minimum 46 zł, a średnio około 70 zł. 

Więcej na temat sytuacji turystycznej w dawnej strefie zamkniętej nad białoruską granicą pisaliśmy w artykule: Białowieża otwarta po 10 miesiącach. Turyści wrócą na Podlasie?

Inną ciekawą i tanią alternatywą dla popularnych kierunków turystycznych jest województwo świętokrzyskie. Można tutaj skorzystać z leczniczych wód Buska i Solca-Zdroju lub kąpielisk rekreacyjnych: Chańcza i Borków. Miłośnicy wędrówek mogą wyruszyć w góry świętokrzyskie, które doskonale nadają się do rekreacyjnych spacerów — nie są bowiem wysokie. Godna polecenia jest też jaskinia Raj. Podróż do Świętokrzyskiego to doskonała okazja, by odwiedzić zamek Krzyżtopór w Ujeździe i Sandomierz. Muzeum Wsi Kieleckiej oferuje natomiast ciekawe warsztaty dla dzieci i dorosłych. Rodziny z dziećmi będą zachwycone Bałtowem — wieś, która zmieniła się w park rozrywki dla dzieci i dorosłych. Najtańsze noclegi w tej części kraju kosztują około 50 zł, a średnio ceny wynoszą około 70 zł.  

Mówi Interii Bartosz, który wraz z pięcioosobową rodziną spędził tegoroczny urlop w województwie świętokrzyskim. Jednym z powodów byłby stosunkowo niewysokie ceny. I chodziło nie tylko o koszty noclegów, ale przede wszystkim atrakcji, bo te były dużo niższe niż w popularnych turystycznie regionach Polski.

To kolejna ważna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę, poszukując tańszej, wakacyjnej opcji — ceny wstępów, usług, jedzenia i innych tego typu elementów, które składają się ostateczny koszt wakacji. We wszystkich wspomnianych regionach ceny rozrywek i jedzenia można uznać za atrakcyjne.

Polska na własne oczy: Unikalna w skali świata budowla na Podkarpaciu >>

Popularne kierunki — tam też może być taniej

Wakacje nad morzem, w górach, czy na Mazurach mogą okazać się bardzo kosztowne dla naszego portfela lecz jeśli wybierzemy mniej turystyczne miejscowości w popularnych wakacyjnych regionach mamy szanse uchronić się przed drożyzną. Przykłady?

Zamiast noclegu w Ostródzie, gdzie średnie ceny zaczynają się od 120 zł za noc, warto poszukać noclegu w Olsztynie — zapłacimy wówczas średnio 70 zł, a w Pasymiu jedynie 64 zł. Zamiast wakacji w Gdańsku, gdzie średnia cena za nocleg wynosi już 115 zł, można wybrać nocleg w Chłopach, Rowach czy Darłówku, gdzie średni koszt nocowania nie przekracza 65 zł. Wakacyjny pobyt w górach na tle pomorskich cen prezentuje się nie najgorzej. W Zakopanem można przespać się średnio za 88 zł, ale miłośnicy mogą też wybrać Poronin lub Białkę Tatrzańską, gdzie noclegi kosztują średnio nie więcej niż 70 zł za noc.

Tanie wakacje: Sześć wskazówek, które pomogą w 2022

Tanie wakacje: jakie noclegi wybrać?

Od lat niezmiennie najtańszą formą noclegu są bazy namiotowe i kempingi. Jednak ta forma nocowania nie jest dla każdego. Osoby, którym potrzebne jest tylko łóżko, by gdzieś spędzić noc, mogą skorzystać z wieloosobowych pokoi w hostelach. Tym, który zależy na wygodnym łóżku i prywatności, ale nie chcą wydawać majątku na nocleg, można polecić przede wszystkim kwatery prywatne. Właściciele oferujący pokoje ogłaszają się za pośrednictwem wyszukiwarek takich jak Booking, Airbnb czy Nocowanie. Szukając taniego noclegu u osoby prywatnej, warto też przeglądać OLX oraz Marketplace i grupy poświęcone publikacji ogłoszeń o wynajmie mieszkań na Facebooku. 

 W drugiej kolejności co do ceny noclegu plasują się gospodarstwa agroturystyczne (których na wymienionych obszarach jest naprawdę sporo), a następnie pensjonaty. Osoby, które podróżują większą grupą (czyli w 3 i więcej osób) powinny rozważyć wynajem apartamentów. Bardzo często po rozłożeniu na 3 - 4 osoby ich cena okazuje się najkorzystniejszą na rynku. Podobnie jest w przypadku domków wczasowych, wielokrotnie zdarza się, że ich cena po rozłożeniu na wszystkich nocujących okazuje się korzystniejsza niż na kwaterze prywatnej, w gospodarstwie agroturystycznym czy w pensjonacie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy