5 zasad projektowania łazienki dla początkujących

Twoja dotychczasowa łazienka jest niefunkcjonalna i nieustannie panuje w niej bałagan? Trudno jest Ci się w niej zrelaksować? A może jest nudna, pozbawiona stylu i elegancji? W niniejszym artykule podpowiemy, jakie są zasady projektowania łazienki dla początkujących.

article cover
materiały promocyjne

Projektowanie łazienki nie należy do najłatwiejszych zadań. W końcu jest to pomieszczenie, które łączy w sobie kilka funkcji. Pozwala na wykonywanie codziennych czynności związanych z higieną, ale nierzadko pełni również rolę pralni, suszarni czy pomieszczenia gospodarczego, w którym przechowuje się środki czystości czy mopy. Wiele osób wymaga od takiego wnętrza, aby rano można było się w nim szybko odświeżyć i przygotować do pracy, a wieczorem zrelaksować i odprężyć. Ważne są też potrzeby dzieci i seniorów, dla których łazienka powinna być miejscem bezpiecznym i komfortowym. Całość aranżacji musi być natomiast stylowa, łatwa w utrzymaniu czystości oraz funkcjonalna. Poznaj zatem sprawdzone zasady projektowania łazienek.

Zasada 1: Funkcjonalna łazienka - zasady projektowania pomoże Ci wdrożyć specjalista

Zasady projektowania łazienki nie są skomplikowane, choć mogą przysporzyć niewielkich trudności. Każde pomieszczenie ma swoją specyfikę i określony metraż, przez co niesie ze sobą różne wyzwania aranżacyjne - różne preferencje mają też właściciele mieszkań i domów. Dlatego czasem warto powierzyć aranżację łazienki specjaliście, który nie tylko zaprojektuje czy wykona idealne wnętrze w stylu, o jakim zawsze marzyłeś, ale również doradzi jaka armatura, gres czy oświetlenie sprawdzi się w Twojej łazience. To niewątpliwie ułatwi i przyspieszy prace remontowe.

Zasada 2: Sprawne wykonanie łazienki krok po kroku - tylko z dobrym planem

Jeżeli chcesz wykonać wszystkie prace samodzielnie, miej na uwadze, że ewentualne zmiany łatwiej jest wprowadzić remontując łazienkę od podstaw, niż gdy podłączone są już urządzenia sanitarne. Co prawda zawsze można przestawić prysznic, toaletę czy umywalkę, ale wiąże się to z dodatkową pracą i kosztami.

Projektując łazienkę od podstaw, warto dobrze zmierzyć pomieszczenie oraz wykonać plan zagospodarowania wnętrza. Możesz go przygotować w samym pomieszczeniu, zaznaczając w nim za pomocą sznurka czy taśmy poszczególne elementy wyposażenia, lub wykonać szkic na kartce. W tym drugim przypadku pamiętaj, aby przenosić na papier proporcjonalnie mniejsze wymiary. Dzięki planowaniu zobaczysz, jak będzie prezentowała się przyszła łazienka i co w niej możesz umieścić.

Zasada 3: Pamiętaj o dokładnym zmierzeniu mebli i urządzeń

Zrób również listę rzeczy, które chcesz mieć w pomieszczeniu (np. wannę, prysznic, pralkę, schowki czy półki) i pamiętaj, aby podczas zakupów dokładnie zmierzyć każdy potencjalny element wyposażenia. Pomiary pomogą ci zweryfikować oczekiwania względem możliwości metrażowych, a także funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń.

Sporządzając plan, warto pamiętać, że dobrze jest nie tylko zmierzyć każde urządzenie przed zakupem, ale i wziąć poprawkę na przestrzeń, jakiej dana rzecz potrzebuje, aby komfortowo z niej korzystać. Umywalka umieszczona zbyt blisko ściany sprawi, że podczas mycia twarzy będziesz obijać się o nią łokciami, pralka tuż przy wannie będzie nieustannie zachlapywana, a toaleta ulokowana w ciasnym rogu nie pozwoli na komfortowe korzystanie z sedesu.

Zasada 4: Zadbaj o dobre oświetlenie w łazience

Oświetlenie pełni bardzo ważną rolę w łazience, zwłaszcza jeśli pomieszczenie nie ma dostępu do światła naturalnego. Aby wnętrze było funkcjonalne, warto w nim zainstalować światło ogólne oraz strefowe. Górne musi być dość mocne, dzięki czemu dobrze i równomiernie doświetlisz całą przestrzeń. Strefowe powinno być nieco słabsze - przyda się w nim także regulacja natężenia, która pozwoli uzyskać odpowiedni klimat sprzyjający relaksowi i odprężeniu. Aranżując oświetlenie, miej na uwadze te zasady: łazienki, które są podzielone na strefy i umożliwiają modulowanie natężenia światła, są znacznie bardziej komfortowe w codziennym użytkowaniu.

O ile nad wanną czy prysznicem nie potrzebujesz zbyt mocnego światła, tak przy lustrze warto zainstalować dodatkowe oświetlenie, które w razie potrzeby będziesz mógł swobodnie włączyć. Dzięki niemu wykonywanie makijażu, golenie czy układanie fryzury będzie znacznie łatwiejsze.

Zasada 5: Odpowiednie umeblowanie łazienki to podstawa

Jeżeli w dotychczasowej łazience nieustannie skarżysz się na bałagan, to znak, że musisz zaopatrzyć się w lepsze, bardziej funkcjonalne meble. Dzięki nim każda rzecz znajdzie swoje miejsce i unikniesz niepotrzebnego bałaganu. Meble i schowki są ważne, zwłaszcza jeśli w łazience przechowujesz liczne środki czystości. Ich eksponowanie nie tylko zaburza łazienkową aranżację, ale i stanowi niebezpieczeństwo dla dzieci. W szafkach możesz też ukryć zapasowe kosmetyki czy ręczniki.

materiały promocyjne partnera
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas