6 zasad dla kobiet. Sprawdź, jak bezpiecznie wracać do domu

Nie trzeba być mistrzynią sztuk walki, żeby wyjść cało z sytuacji zagrożenia. Zbliża się wiosna, która będzie sprzyjać wyjściom na miasto i wieczornym powrotom. Policjantka przedstawia zasady, o których kobiety nie mogą w tym czasie zapominać.

​Zdaniem funkcjonariusza policji, podstawową zasadą samoobrony jest unikanie zagrożenia - zarówno niebezpiecznych miejsc, jak i podejrzanych osób
​Zdaniem funkcjonariusza policji, podstawową zasadą samoobrony jest unikanie zagrożenia - zarówno niebezpiecznych miejsc, jak i podejrzanych osób123RF/PICSEL

Zdaniem funkcjonariusza policji, podstawową zasadą samoobrony jest unikanie zagrożenia - zarówno niebezpiecznych miejsc, jak i podejrzanych osób:

- Gdy jednak grozi nam niebezpieczeństwo zachowajmy zimną krew, a w razie możliwości uciekajmy. Zapamiętajmy wygląd napastnika i od razu zgłośmy się na policję. Jeżeli instynkt podpowiada nam, że musimy się bronić, zróbmy to - mówi st. sierż. Beata Sosulska-Baran, funkcjonariusz KMP w Jeleniej Górze - Warto o tym pamiętać zwłaszcza teraz, gdy wraz z nadejściem wiosny będziemy więcej czasu spędzali na zewnątrz - dodaje.

6 podstawowych zasad bezpieczeństwa przedstawia st. sierż. Beata Sosulska-Baran z KMP w Jeleniej Górze:

 1. Zwracajmy uwagę na ścieżki, którymi się poruszamy. Unikajmy ciemnych uliczek, parków, miejsc o złej reputacji. Wybierajmy ciągi komunikacyjne oświetlone i monitorowane.

2. Nie decydujemy się na rozmowę nieznanymi osobami. Nie wsiadajmy do obcego samochodu. Słysząc propozycję "Podwieźć cię do domu" możemy odpowiedzieć tylko w jeden sposób - "Nie".

3. Utrzymujemy bezpieczną odległość od ludzi, których zamiarów nie jesteśmy pewne. Dystans jest również cenny w przypadku bezpośredniego zagrożenia - aby go utrzymać użyjmy parasola lub gałęzi.

4. W sytuacji wzywania pomocy używajmy donośnego i stanowczego głosu. Miejmy zawsze przy sobie naładowany telefon, tak by w razie potrzeby bez trudu zadzwonić po pomoc.

5. Do ewentualnej obrony wykorzystajmy podstawowe elementy garderoby: torebkę, parasolkę, a nawet buty - nadeptując napastnikowi obcasem na stopę sprawimy, że będzie zdezorientowany i zaskoczony, przez co zyskamy czas na ucieczkę.

6. Za wszelką cenę zachowajmy równowagę i nie dajmy się przewrócić. Jeżeli znajdziemy się jednak na ziemi przybierzmy odpowiednią pozycję - skulmy się już na ziemi, osłońmy głowę rękami.

Beata Sosulska-Baran, starszy sierżant KMP w Jeleniej Górze będzie gościem Strefy Kobiet w Nowym Rynku w Jeleniej Górze - 14 marca o godzinie 18.00. Uczestniczki będą mogły również wygrać metamorfozę o wartości 1000 zł. Stylistka zaprosi laureatkę na indywidualne zakupy i przedstawi trzy propozycje stylizacji - biznesową, casualową i wieczorową. Wstęp wolny.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas