900 złotych na dziecko. Wnioski można składać od 1 kwietnia

Wnioski o świadczenie żłobkowe rodzice będą mogli składać od 1 kwietnia. Jest to dofinansowanie, które będzie pokrywało koszty związane z dzienną opieką nad dzieckiem. Jednak nie każdemu będzie przysługiwało prawo otrzymania świadczenia żłobkowego. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać i jakie dokumenty należy złożyć?

Kto może ubiegać się o świadczenie żłobbkowe?
Kto może ubiegać się o świadczenie żłobbkowe?Agencja FORUM

Świadczenie żłobkowe jest dofinansowaniem wprowadzonym przez polski rząd, które ma na celu ułatwienie rodzicom szybszego powrotu do pracy po narodzinach dziecka. Od 1 stycznia 2022 r. w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego wnioski o dofinansowanie na opiekę dzienną dla dziecka mogli składać rodzice co najmniej dwójki dzieci. Jednak od 1 kwietnia dotyczyć to będzie również rodziców jednego dziecka.

Ile wynosi świadczenie żłobkowe?

"Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, ale nie więcej, niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc. Tutaj nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe. Dofinansowanie przekażemy bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem" - powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, w wypowiedzi przesłanej Polskiej Agencji Prasowej.

Co ważne, świadczenie to przysługiwać będzie niezależnie od pobieranego świadczenia 500 plus, co w praktyce oznacza, że na jedno dziecko rodzice będą mogli otrzymać od państwa nawet 900 zł. Dodatkowo, dofinansowanie to przyznawane jest niezależnie od dochodów rodziny.

Kto może ubiegać się o świadczenie żłobkowe?

Jak czytamy na stronie ZUS: "Dofinansowanie będzie przysługiwało na dziecko, na które rodzic nie otrzymuje rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO). Będą mogli z niego skorzystać na przykład rodzice: na pierwsze dziecko albo na kolejne dziecko, w wieku przed ukończeniem 12 miesiąca życia i po ukończeniu 36 miesiąca życia dziecka - za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna".

Ze świadczenia żłobkowego będą mogli skorzystać rodzice i opiekunowie, którzy opłacają pobyt w żłobku lub klubie dziecięcym malucha nieobjętego rodzinnym kapitałem opiekuńczym (RKO), a także u dziennego opiekuna.

Co ważne, na tych samych zasadach o świadczenie żłobkowe mogą ubiegać się Ukraińcy, jednak warunkiem koniecznym do złożenia wniosku jest posiadanie numeru PESEL - zarówno w przypadku rodzica, jak i dziecka.

Jak ubiegać się o świadczenie żłobkowe?

Wnioski o przyznanie świadczenia żłobkowego dla dziecka, które uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna będzie można składać już od 1 kwietnia. Co więcej, rodzice będą mogli liczyć na wyrównanie kosztów od 1 stycznia. W przypadku, gdy dziecko nie uczęszcza jeszcze do żłobka, wniosek będzie można złożyć nie wcześniej niż w dniu rozpoczęcia uczęszczania dziecka do żłobka, a czas na złożenie wniosku wynosi dwa miesiące. Jeśli rodzić nie złoży wniosku w tym terminie, dofinansowanie będzie przysługiwało od daty wpłynięcia dokumentów, a nie od momentu uczęszczania dziecka do żłobka.

Wnioski o przyznanie świadczenia żłobkowego będzie można złożyć jedynie drogą internetową - przez Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS, rządowy portal Emp@tia i bankowość elektroniczną. Będą one rozpatrywane przez ZUS.

***

Czytaj również:

Grupa polskich lekarzy zorganizowała transport niepełnosprawnych dzieci z Ukrainy do Polski© 2022 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas