Aglaonema: Szybko rośnie, pięknie dekoruje, łatwa w uprawie

Aglaonema zmienna (Aglaonema commutatum) to prawdziwa perła wśród okazów uprawianych w domowych zaciszach. Wyglądem przypomina difenbachię i należy do tej samej rodziny roślin, co skrzydłokwiat, anturium czy zamiokulkas, ale jest od nich - niestety - znacznie mniej popularna. Aglaonema przykuwa wzrok okazałymi liśćmi ozdobionymi finezyjnymi wzorami, które są jej największym atutem. Fantastycznie prezentuje się we wnętrzach, szybko rośnie i jest przy tym wyjątkowo wdzięczna w uprawie. Wystarczy, że zapewni się jej odpowiednie stanowisko do wzrostu oraz zadba o odpowiednią temperaturę i nawilżenie, bo kocha ciepło, źle znosi suszę i lubi zraszanie, a w zamian będzie cieszyć oczy atrakcyjnym widokiem. Czego warto dowiedzieć się o tej nietuzinkowej roślinie? Na co zwrócić uwagę, decydując się na jej zakup i codzienne pielęgnowanie? Podpowiadamy.

Aglaonema jest łatwa w uprawie
Aglaonema jest łatwa w uprawie ©123RF/PICSEL

Aglaonema zmienna: Kilka słów o roślinie

Aglaonema jest wielobarwna
©123RF/PICSEL

Aglaonema zmienna (Aglaonema commutatum) - podobnie jak zamiokulkas, skrzydłokwiat czy anturium - należy do rodziny roślin obrazkowych. Naturalnie porasta lasy tropikalnie - głównie południowo-wschodniej Azji - ale świetnie adaptuje się do warunków domowych i pięknie rośnie w doniczkach. Przybiera najczęściej kępiasty pokrój, a jej znakiem rozpoznawczym są duże owalne liście, które w zależności od odmiany przyjmują rozmaite barwy i wzory. Najpopularniejsze z nich, czyli "Silver Queen" oraz "Silver Bay", mają na przykład duże zielone liście niemal całkowicie pokryte białym wzorem. Z kolei "Crete", "Red Cochin" czy "Legacy" czarują mozaiką kolorów. Najczęściej ich liście są zielono-biało-różowe lub zielono-żółtawe. Czasem aglaonema zmienna wypuszcza kwiaty, ale w warunkach domowych pojawiają się one bardzo rzadko i są raczej mało widoczne oraz bardzo delikatne. Wyrastają na krótkim pędzie i skrywają się w burzy bujnych liści rośliny.

Stanowisko kluczowe w uprawie aglaonemy

Aglaonema zmienna najlepiej rośnie na stanowiskach ze światłem rozproszonym. Powinno być ono jasne, ale jednocześnie niezbyt narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ostre słońce spowoduje, że atrakcyjne liście aglaonemy błyskawicznie zżółkną i zmarnieją. Specjaliści zalecają, aby miejsce dostosować do konkretnej odmiany rośliny. Najlepiej kierować się zabarwieniem okazu. Im bardziej kolorowe są liście aglaonemy, tym więcej potrzebują światła, aby mogły pięknie się wybarwić.

Aglaonema kocha ciepło i nie znosi przeciągów

Aglaonema kocha ciepło
©123RF/PICSEL

Kluczowa dla pięknego wzrostu aglaonemy jest temperatura. Nie trudno się domyślić, że uwielbia ciepło, co ma bezpośredni związek z jej pochodzeniem. Optymalne wartości dla aglaonemy to te oscylujące pomiędzy 18 a 24 stopniami Celsjusza. Przy czym zimą powinny być one nieco niższe i mieścić się w przedziale od 18 do 22 stopni Celsjusza. W tym miejscu nadmienić warto, że przeciąg aglaonemie bardzo zaszkodzi. Spowoduje, że jej liście szybko zbrązowieją. Jeśli pojawią się niepokojące symptomy, trzeba działać szybko. Usunąć uszkodzone części rośliny i zapewnić jej odpowiednią temperaturę.

Jakie podłoże dla aglaonemy?

Najlepszym wyborem dla aglaonemy będzie żyzne podłoże próchnicze o lekko kwaśnym odczynie pH. Co ciekawe, roślina może także swobodnie rosnąć bez ziemi. W jej przypadku sprawdza się uprawa hydroponiczna. Poza stanowiskiem, podłożem i temperaturą kluczowe dla aglaonemy jest także odpowiednie nawodnienie. Roślina bardzo źle znosi suszę, dlatego trzeba ją regularnie podlewać. Najlepiej, aby podłoże, w którym rośnie, było przez cały czas lekko wilgotne. Latem zabieg nawadniania trzeba powtarzać co najmniej dwa razy w tygodniu, a zimą - raz w tygodniu.

Jak często aglaonemę nawozić?

Aglaonema wymaga regularnego nawożenia wyłącznie w okresie wegetacyjnym, czyli od wiosny do jesieni. Najlepiej sięgać w tym celu po mieszanki przeznaczone do roślin zielonych. Z racji preferencji glebowych aglaonemy nie wolno zasilać jej preparatami bogatymi w wapń, które podwyższają pH gleby.

Aglaonema łatwo się rozmnaża i szybko rozrasta

Aglaonema szybko się rozrasta, dlatego warto ją przesadzać każdego roku. Najlepiej sięgać w tym celu po szerokie doniczki, gdyż roślina ma płytki system korzeniowy i będzie mogła lepiej pobierać składniki odżywcze z gleby. Poza tym bardzo łatwo się rozmnaża. Wystarczy pobrać mały odrost korzeniowy i bezpośrednio wsadzić go do ziemi. Z pewnością się przyjmie, bo zwykle posiada już korzenie.

Dlaczego liście aglaonemy żółkną i opadają?

 Aglaonema czasem kwitnie
©123RF/PICSEL

Niepokojące symptomy takie jak zwisanie czy zasychanie liści mają związek z niewystarczającą wilgotnością powietrza, nieodpowiednią temperaturą, bądź zbyt zbitą glebą, która nie przepuszcza składników odżywczych. Środkiem zaradczym jest zmiana stanowiska i przesadzenie rośliny. Z kolei nadmierne żółknięcie liści najczęściej spowodowane jest rozwojem chlorozy (gleba ma zbyt wysokie pH) bądź nadmiernym podlewaniem. Aglaonema pada też ofiarą wełnowców. Oznaką ich obecności poza charakterystycznym nalotem na liściach jest zażółcenie i opadanie tych ostatnich. Z kolei przyczyna słabego wybarwienia liści tkwi najczęściej w niedoborze składników odżywczych oraz niedostatecznym oświetleniu. Problem można zażegnać, sięgając po odpowiednie preparaty przeznaczone do roślin zielonych.

Aglaonema: Na co zwrócić uwagę?

Aglaonema, choć bardzo piękna , wymaga zachowania odpowiednich środków ostrożności. Wszystkie części rośliny zawierają sok, który może wywoływać podrażnienia skóry, a nawet - jeśli dostanie się do organizmu - zaburzyć pracę serca i układu nerwowego. Dlatego zaleca się wykonywanie wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych w rękawiczkach ochronnych oraz zadbanie o to, aby rośliny w żaden sposób nie dotykały małe dzieci ani zwierzęta domowe.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas