Apetyt na słodkie to nie zwykła zachcianka. Może świadczyć o niedoborach

Częsta ochota na słodycze świadczy o tym, że organizm próbuje nam coś powiedzieć. Choć przyczyny tego zjawiska mogą być różne, jednym z kluczowych czynników jest brak ważnego pierwiastka. Chrom, bo o nim mowa, odgrywa istotną rolę w regulacji poziomu cukru we krwi. Jego brak może skutkować niepohamowaną chęcią sięgnięcia po coś słodkiego, ale niedobór chromu objawia się również problemami na tle skóry oraz samopoczucia.

Nie ignoruj nadmiernej ochoty na słodkie przekąski. Ciało chce ci coś zakomunikować
Nie ignoruj nadmiernej ochoty na słodkie przekąski. Ciało chce ci coś zakomunikować123RF/PICSEL

Dlaczego mamy ochotę na słodycze?

Ciasta, cukierki i batoniki często zaprzątają twoje myśli? Pragnienie sięgnięcia po słodycze często wynika z gwałtownych wahań poziomu glukozy we krwi. Kiedy cukier szybko spada, organizm wysyła sygnały, że potrzebuje natychmiastowego źródła energii — najczęściej w postaci węglowodanów prostych. Kawałek czekolady albo kilka ulubionych wafelków wydają się najbardziej osiągalnym kołem ratunkowym. Jeśli sytuacja powtarza się często, może to wskazywać na brak równowagi metabolicznej, a jednym z powodów jest niedobór chromu.

Mikroelement ten niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania insuliny — hormonu, który reguluje poziom cukru. Brak chromu osłabia jej działanie, co prowadzi do częstszych spadków glukozy i wzmożonej ochoty na słodycze.

Jak objawia się niedobór chromu?

Brak właściwej ilości chromu w organizmie może prowadzić do szeregu objawów, które często są bagatelizowane lub przypisywane innym przyczynom. Co należy do najczęstszych oznak niedoboru chromu?

  • Notoryczna ochota na słodycze i przekąski, zwłaszcza bogate w cukry proste.
  • Wahania poziomu glukozy we krwi odczuwalne jako nagłe osłabienie, zmęczenia lub zawroty głowy.
  • Trudności w kontrolowaniu apetytu, co prowadzi do problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.
  • Uczucie zmęczenia i drażliwość spowodowane zaburzeniami metabolizmu energetycznego.
  • Zakłócenia w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu wynikające z niedoboru chromu to również spowolnione gojenie się ran.

Właściwości chromu, czyli dlaczego jest tak ważny?

Chrom jest pierwiastkiem śladowym, co oznacza, że organizm nie potrzebuje jego ogromnych ilości do zdrowego działania. Nadal jednak nie można ignorować jego roli w zachowaniu równowagi organizmu. Wspiera bowiem metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów.

Jak zostało wspomniane, jedną z najważniejszych funkcji chromu jest regulacja poziomu cukru we krwi. Sprzyja kontrolowaniu apetytu oraz wpływa na obniżenie poziomu "złego" cholesterolu. Poprawia także funkcje układu nerwowego, biorąc udział w utrzymywaniu stabilnego poziomu energii. To przekłada się bezpośrednio na lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne.

Ciągła ochota na słodycze powinna nas zaniepokoić
Ciągła ochota na słodycze powinna nas zaniepokoić123RF/PICSEL

W jakich produktach znajduje się chrom?

Chrom występuje w wielu produktach spożywczych, więc zapobieganie niedoborom wcale nie wymaga wielkiego wysiłku i skomplikowanych akrobacji kulinarnych. Gdzie jest najwięcej chromu?

Dobrym źródłem pierwiastka są produkty pełnoziarniste, zwłaszcza kasze, brązowy ryż i pieczywo razowe. Posiłek warto uzupełnić warzywami — brokułami, ziemniakami i fasolką szparagową. Wśród owoców morza pod kątem zawartości chromu przodują ryby, małże, krewetki, a wśród mięs i podrobów: wątróbka, wołowina oraz drób. Chcąc komponować urozmaicony jadłospis, warto dorzucić do dań migdały, orzechy włoskie i siemię lniane.

Chrom można również suplementować, szczególnie gdy dieta nie dostarcza go w wystarczającej ilości. Należy jednak pamiętać, że nadmiar pierwiastka również może być szkodliwy, dlatego wcześniej konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas