Babcie robiły tak już pół wieku temu. Ta metoda nadal działa

Plamy na ubraniu po owocach są szczególnie uciążliwe do usunięcia. Mocne, chemiczne detergenty dostępne na rynku dobrze radzą sobie z takimi zabrudzeniami, ale niestety mogą zniszczyć tkaninę. W walce z plamami po owocach warto wówczas postawić na domowe sposoby, które przetestowały już nasze babcie.

Plamy po owocach może usunąć przy pomocy domowych sposobów
Plamy po owocach może usunąć przy pomocy domowych sposobów123RF/PICSEL

Domowe sposoby na plamy po owocach leśnych

Ocet - doskonale radzi sobie z plamami z jagód i borówek. Na plamę nanieś niewielką ilość octu, potrzyj ją i odstaw na kilkanaście minut. Po tym czasie umieść ubranie w pralce i wypierz zgodnie z zaleceniami na metce.

Cytryna - szczególnie przydatna przy zabrudzeniach na odzieży wełnianej. Wylej sok z cytryny na plamę i odczekaj godzinę, a następnie wypierz w pralce.

Sól - doskonała metoda na świeżą plamę. Zaplamione miejsce posyp dokładnie solą, a następnie ubranie umieść we wrzącej wodzie z solą. Po kilkudziesięciu minutach po plamie nie powinno być śladu.

Zanim użyjesz odplamiacza, wypróbuj domowe, naturalne sposoby na plamy
Zanim użyjesz odplamiacza, wypróbuj domowe, naturalne sposoby na plamy123RF/PICSEL

Spirytus - plama po truskawkach lub jagodach na bluzce z jedwabiu? W tym przypadku najlepiej sprawdzi się spirytus. Niewielką ilość spirytusu wlej na plamę, pozostaw na 30 minut, a następnie ubranie mocz w ciepłej wodzie przez godzinę. Po upływie tego czasu wypierz w pralce.

Spirytus pomoże usunąć plamy z tkaniny z jedwabiu
Spirytus pomoże usunąć plamy z tkaniny z jedwabiu123RF/PICSEL

Domowe sposoby na plamy po owocach cytrusowych

Soda oczyszczona - ten niezastąpiony w każdym domu produkt świetnie sprawdzi się podczas usuwania plam z cytrusów. Do niewielkiej ilości wody wsyp sodę oczyszczoną i wymieszaj, by powstała pasta. Wetrzyj ją delikatnie w tkaninę, gdzie powstała plama i odstaw na kilkanaście minut. Na koniec wypierz w pralce.

Soda oczyszczona świetnie radzi sobie z plamami z cytrusów
Soda oczyszczona świetnie radzi sobie z plamami z cytrusów123RF/PICSEL

Płyn do mycia naczyń - ułatwi proces pozbywania się plamy po cytrusach. Tkaninę wymocz w ciepłej wodzie, następnie na plamę zaaplikuj niewielką ilość płynu do mycia naczyń. Delikatnie potrzyj i zostaw na kwadrans. Po upływie 15 minut wypierz w pralce.

Mleko na plamy po cytrusach? Na pewno nie zaszkodzi
Mleko na plamy po cytrusach? Na pewno nie zaszkodzi123RF/PICSEL

Mleko - zabrudzone ubranie namaczaj przez godzinę w mleku, następnie dokładnie wypierz przy użyciu proszku do prania.

Naukowcy są pewni. Żyjesz w "błękitnej strefie"? Będziesz cieszyć się lepszym zdrowiemNewseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas