Podgrzej i wlej do muszli. Babciny sposób bezlitosny dla zacieków

Wybór chemicznych detergentów jest naprawdę szeroki, ale stosujmy je w ostateczności. Na co dzień warto sięgnąć po domowe sposoby i naturalne składniki. Są tanie, skuteczne i znacznie zdrowsze. Oto tradycyjny sposób na błyszczącą muszlę klozetową. Za grosze!

Rdzy z toalety z łatwością pozbędziesz się za pomocą domowych metod
Rdzy z toalety z łatwością pozbędziesz się za pomocą domowych metod123RF/PICSEL

Higiena w łazience to absolutna podstawa, ale czasami nawet usilne szorowanie nie pomaga. Najlepszym przykładem są rdzawe zacieki widoczne w muszli klozetowej. Nie muszą świadczyć o brudzie, jednak fatalnie wpływają na estetykę toalety.

Skąd się biorą zacieki? Kamień w toalecie to efekt działania twardej wody. Wytrącają się z niej sole żelaza, wapnia czy magnezu i przywierają do powierzchni ceramiki. Bywa, że są oporne nawet na najsilniejsze detergenty.

Czy to znaczy, że jesteśmy na straconej pozycji i musimy się pogodzić z zaciekami, albo po prostu wymienić zakamieniony sprzęt? Na szczęście nie. Są przecież jeszcze domowe sposoby. Wygodniejsze, tańsze, zdrowsze i bardziej ekologiczne. Zamiast traktować toaletę agresywną chemią – postaw na domowy odkamieniacz. Jak go zrobić? To banalnie proste.

Domowy odkamieniacz do toalety

Babciny sposób na nieskazitelnie czystą toaletę zakłada wykorzystanie octu spirytusowego, który bez problemu kupisz w większości sklepów spożywczych. Aby jednak zadziałał, najpierw trzeba pozbyć się wody stojącej w muszli. Z pomocą przyjdą gumowe rękawice i niewielki pojemnik, którym odlejesz zalegający płyn.

W tym momencie do akcji wkracza ocet spirytusowy, ale nie prosto z butelki. Doświadczone gospodynie najpierw podgrzewają go w garnku, dzięki czemu ma zyskać na mocy. Nie może być oczywiście gorący, bo taki mógłby uszkodzić ceramikę.

Ocet to naturalny detergent, który warto wykorzystywać do domowych porządków
Ocet to naturalny detergent, który warto wykorzystywać do domowych porządków123RF/PICSEL

Jak doczyścić muszlę klozetową?

Większą część płynu wlej do toalety, a pozostałą porcją nasącz zwinięte ręczniki papierowe. Te należy umieścić w załamaniach takich jak np. kołnierz muszli. Teraz wystarczy już tylko chwila cierpliwości – pozostaw naturalny detergent na kilka godzin lub całą noc.

Następnie wyszoruj dokładnie całą muszlę i dopiero wtedy spłucz wodę. Powinna być nie tylko higienicznie czysta, ale też pozbawiona nieestetycznych zacieków z kamienia.

Ekologicznie: Porządki bez chemii
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas