Kwiaty idealne na balkon. Trzy rośliny "nie do zdarcia"

Wiosna w pełni, dlatego coraz częściej rozglądamy się za roślinami, które będą piękną dekoracją naszego balkonu. Polecamy "trzy kwiatowe królowe", które są nie do zdarcia.

Marzysz o pięknych kwiatach na balkonie? Te trzy rośliny kwitną aż do jesieni
Marzysz o pięknych kwiatach na balkonie? Te trzy rośliny kwitną aż do jesieni123RF/PICSEL

Najtrwalsze kwiaty na balkon? Wraz z nadejściem wiosny wielu z nas zaczyna zadawać sobie to pytanie. Oczywiście możemy wybierać wśród rozmaitych roślin, które będą wdzięczną ozdoba naszego balkonu czy tarasu. Jeśli zależy ci na tym, by dość szybko odmienić ich wygląd, najlepiej wybrać rośliny sezonowe i całoroczne.

Co warto posadzić na balkonie? Oto trzy wybrane propozycje.

Surfinia: balkonowa królowa

Gości na większości balkonów w Polsce. Surfinia to prawdziwa królowa wśród kwiatów - jest okazała, ma kwiaty w różnych kolorach (różowe, czerwone, jasnoniebieskie, ciemnofioletowe), dzięki czemu może tworzyć barwne kompozycje.

Surfinia to jednoroczna roślina, a jej cztery główne rodzaje mają setki odmian. Wśród nich można wyróżnić rodzaje takie jak m.in. Grandiflora (o dużych kwiatach), Multiflora (o mniejszych kwiatach) czy Milliflora (miniaturowe wersje ogrodowych petunii). Warto również wspomnieć o surfiniach kaskadowych, które rosną szybko i dzięki swej okazałości są w stanie okryć większy obszar balkonu.

Surfinia nie bez powodu jest nazywana królową balkonu
Surfinia nie bez powodu jest nazywana królową balkonu123RF/PICSEL

Surfinie wymagają obitego podlewania, ale trzeba uważać, by z nim nie przesadzić. W upalne dni roślinę należy podlewać codziennie - rano i wieczorem. Warto również pamiętać o odpowiednim nawożeniu, ponieważ surfinia potrzebuje sporej dawki minerałów. Najlepiej sprawdzi się specjalna mieszanka do roślin obficie kwitnących - tutaj warto postawić na nawozy wieloskładnikowe mające przedłużone działanie (np. pałeczki wsadzane do ziemi w donicy).

Na bieżąco należy usuwać przekwitłe kwiaty i liście surfinii. Ten prosty zabieg zapobiegnie chorobom grzybowym i sprawi, że roślina będzie bujnie kwitła.

Pelargonia: kwiaty (pełne) słońca

Pelargonie pod względem popularności niczym nie ustępują surfinii. Te "kwiaty słońca" są powszechną ozdobą balkonów, tarasów, ogrodów czy parapetów. Trudno się dziwić - ich kwiaty zachwycają intensywnością kolorów. Do tego kwitną długo i obficie - od maja aż do pierwszych przymrozków, nie są też zbyt skomplikowane w uprawie.

Pelargonie cieszą się w Polsce ogromną popularnością
Pelargonie cieszą się w Polsce ogromną popularnością123RF/PICSEL

Pelargonie uwielbiają słoneczne stanowiska. Jednak kwiaty znajdujące się w pełnym słońcu muszą być regularnie i często podlewane - w czasie upałów trzeba je podlewać rano i wieczorem. Lepiej nie robić tego w ciągu dnia, ponieważ może to doprowadzić do poparzenia liści. Dbajmy też o to, by pelargonie otrzymywały odpowiednią dawkę wody - jeśli przesadzimy z podlewaniem, może dojść do zgnicia korzeni.

Aby pelargonie kwitły obficie przez całe lato (albo i nieco dłużej), należy na bieżąco usuwać kwiaty, które przekwitły. Prosty zabieg pobudzi roślinę do wytwarzania kolejnych pąków kwiatowych. Pelargonia wymaga też odpowiedniego nawożenia - najlepiej sprawdzi się płynny nawóz z dużą zawartością potasu - pierwiastek ten wpłynie na obfite kwitnienie roślin. Roślinę można też zasilać nawozami organicznymi.

Begonie: idealne na balkon i taras

Kolejną popularną rośliną balkonową jest begonia, która kwitnie od czerwca do jesieni. Dobrze rosną w miejscach zacienionych lub półcienistych, dlatego wręcz idealnie nadaje się na balkony czy tarasy znajdujące się po północnej stronie.

Begonie kwitną najpiękniej, kiedy są regularnie nawożone
Begonie kwitną najpiękniej, kiedy są regularnie nawożone123RF/PICSEL123RF/PICSEL

W uprawie begonii bardzo ważne jest odpowiednie podlewanie. Roślina jest wrażliwa na nadmiar wilgoci, dlatego podobnie jak w przypadku pelargonii lepiej nie przesadzać z nadmiarem wody, co może powodować rozwój chorób grzybowych. Z drugiej strony nie należy doprowadzać do przesuszenia podłoża. Latem begonie należy podlewać dwa razy w tygodniu.

Roślina preferuje przepuszczalne, lekkie i żyzne podłoże. Do doniczki, w której znajduje się begonia, należy dodać kilkucentymetrową warstwę drenażową, która pozwoli na odprowadzenie nadmiaru wody. Begonię należy tez systematycznie nawozić - najlepiej sprawdzi się tu nawóz do roślin balkonowych. Roślinę należy zasilać nawozem raz na 7-10 dni w czasie kwitnienia, ale pod koniec lipca należy przestać używać nawozów azotowych. Ich nadmierna ilość może zmniejszyć obfitość kwitnienia.

***

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas