Balsam dla wątroby i żołądka. Zdrowotny napar zrobisz z jego grubych liści

Każda filiżanka stanowi kombinację licznych właściwości prozdrowotnych, które pomogą zadbać o siebie na co dzień. Chcesz ulżyć swojej wątrobie, oczyścić organizm z toksyn, a może właśnie rozpoczynasz dietę odchudzającą? W twoim jadłospisie nie powinno więc zabraknąć karczocha i herbaty przyrządzanej z jego liści.

Na co pomaga herbata z karczocha?
Na co pomaga herbata z karczocha?123RF/PICSEL

Karczoch. Śródziemnomorski skarb

To roślina, z którą dobrze zaznajomieni są mieszkańcy terenów położonych nad Morzem Śródziemnym. Choć wywodzi się właśnie z tych rejonów, współcześnie uprawy karczocha zwyczajnego zlokalizowane są w całej Europie oraz w Ameryce Północnej. Trudno pomylić go z jakąkolwiek rośliną czy warzywem - wszystko za sprawą charakterystycznego wyglądu. Kuliste kwiatostany są otoczone kilkoma warstwami grubych liści. To właśnie one posłużą nam do przygotowania napoju, który pomoże uporać się z wieloma dolegliwościami.

Jak przygotować herbatę z karczocha?

W celach kulinarnych używa się mięsistego dna kwiatowego, stanowiącego podstawę karczocha, oraz dolnych części liści - one interesują nas najbardziej, gdy chcemy przyrządzić leczniczą herbatę. Na wstępie usunąć trzeba wszelkie zdrewniałe fragmenty i końcówki, by czerpać wyłącznie z najbardziej wartościowych fragmentów rośliny.

  1. Jadalne liście kroimy na małe kawałki i wrzucamy je do wrzątku. Powinny gotować się przez kwadrans. 
  2. Po odcedzeniu odstawiamy napar na kolejne 15 minut. 
  3. Gdy herbata ostygnie, możemy wzbogacić jej smak odrobiną miodu. 

Sama w sobie nie ma zdecydowanego charakteru, więc taki dodatek wzmocni nie tylko jej właściwości lecznicze, ale wpłynie pozytywnie także na doznania smakowe. Jak często można pić herbatę z karczocha? 1-2 filiżanki dziennie.

Herbata z karczocha na odchudzanie

Dietę zaczynasz od jutra czy od poniedziałku? Początki zwykle bywają trudne, a lista wymówek zdaje się nie mieć końca. Przyjemniej będzie wprowadzać zmiany w swoich nawykach, jeśli trafimy na odpowiednich sprzymierzeńców dietetycznych. Herbata z karczocha jest jednym z nich!

Duża zawartość błonnika pokarmowego sprawia, że opanowanie apetytu staje się mniej problematyczne. Jak wiadomo, niekontrolowane podjadanie jest jednym z głównych wrogów diety redukcyjnej, więc jego wyeliminowanie to podstawa. Dodatkowo napój z karczocha łagodnie pobudza przemianę materii i reguluje wypróżnienia, więc łatwiej jest zarówno stracić zbędne kilogramy, jak i utrzymać prawidłową masę ciała.

Herbata z karczocha na wątrobę i dolegliwości trawienne

Jednym z najważniejszych związków, znajdujących się w składzie karczocha, jest cynaryna. To właśnie ona odpowiada za dobroczynny wpływ rośliny na wątrobę. Znacząco zmniejsza ryzyko otłuszczania tego narządu, sprzyja również procesom odtruwającym organizm. Herbata z karczocha wykazuje też działanie moczopędne, więc łatwiej jest eliminować toksyny, które każdego dnia kumulują się w organizmie.

Poleca się spożywać ją w sytuacjach, gdy doskwierają nam niestrawność, zaparcia, wzdęcia i jakikolwiek dyskomfort na tle układu pokarmowego. Z pewnością nie zaszkodzi zakończyć filiżanką napoju obfitej uczty, podczas której nie brakowało ciężkostrawnych przysmaków.

Napój z karczocha łagodnie pobudza przemianę materii
Napój z karczocha łagodnie pobudza przemianę materii 123RF/PICSEL

Herbata z karczocha na cholesterol

Wspomniana wcześniej cynaryna jest powodem, przez który karczoch i liczne preparaty z jego udziałem zasłynęły jako naturalne środki na obniżanie poziomu złego cholesterolu. Możemy wypijać nawet dwie szklanki dziennie, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko wystąpienia miażdżycy. Warto wspomnieć, że inulina zawarta w karczochach wspiera także regulowanie poziomu glukozy we krwi. Leczniczy napar okaże się więc istotnym wsparciem w ochronie przed chorobami przewlekłymi, które stają się zmorą współczesnych społeczeństw.

Herbata z karczocha przeciwwskazania

Zawsze gdy sięgamy po naturalne środki, należy wziąć pod uwagę, że stosować je można wyłącznie jako kurację pomocniczą. Nie zastąpią profesjonalnych terapii oraz zaleceń lekarskich. Specjalista będzie w stanie określić, czy dany środek nam się przysłuży, czy lepiej z niego zrezygnować. Po herbatę z karczocha w zdecydowanej większości przypadków sięgać możemy bez obaw. Uważać jednak powinny osoby, u których zdiagnozowano kamicę pęcherzyka żółciowego (kamicę żółciową).

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas