Polacy uwielbiają ten napój. Jest zdrowy, ale nie nadaje się dla każdego
Czarna herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, ceniony za swoje walory smakowe i właściwości zdrowotne. W Polsce również znajduje szerokie grono zwolenników, o czym świadczy fakt, że statystyczny Polak zużywa rocznie około 1 kilograma suszonego produktu. Należy jednak pamiętać, że nadmiar może zaszkodzić, a w niektórych przypadkach lepiej jest unikać napoju. Kto nie powinien pić czarnej herbaty?
Spis treści:
Dzień bez herbaty dniem straconym?
Kilka lat temu przeprowadzono analizy, według których Polacy zajęli czwarte miejsce w Europie pod względem zamiłowania do herbaty. Szacuje się, że średnie roczne spożycie wynosi w naszym kraju około 1 kilograma herbacianego suszu na osobę. Choć coraz chętniej degustujemy inne gatunki, czarna herbata dominuje w filiżankach i odpowiada za około 90 proc. spożycia aromatycznego napoju.
Właściwości czarnej herbaty
Powstaje w wyniku pełnej fermentacji liści herbacianych. Proces ten nadaje jej charakterystyczny, intensywny smak oraz bogaty aromat. Nie bez znaczenia są też właściwości czarnej herbaty, które wynikają z jej składu.
W pierwszej kolejności należy wymienić teinę o subtelnym działaniu pobudzającym. Sprzyja wydolności umysłowej i koncentracji. Na uwagę zasługują także polifenole, czyli związki, które wspomagają walkę z wolnymi rodnikami. Garbniki obecne w czarnej herbacie wykazują łagodzący wpływ na żołądek.
Kto nie powinien pić czarnej herbaty? Uwaga na niedobór żelaza
Garbniki obecne w czarnej herbacie to związki o pozytywnym wpływie na organizm, jednak w nadmiarze nie stanowią naszych sprzymierzeńców. Mogą utrudniać wchłanianie żelaza z pożywienia, co jest szczególnie istotne dla osób cierpiących na anemię.
Unikaj przy podwyższonym ciśnieniu
Czarna herbata zawiera teinę, która działa pobudzająco. Jest tożsama z kofeiną, choć charakteryzuje się łagodniejszym działaniem niż substancja kojarzona z kawą. Nadal jednak może wpływać na podnoszenie ciśnienia krwi. Wynika z tego, że osoby zmagające się z nadciśnieniem powinny ograniczyć spożywanie czarnej herbaty.
Wrażliwość na kofeinę a picie herbaty
Czarna herbata może wywoływać nerwowość, bezsenność lub kołatanie serca u osób szczególnie wrażliwych na działanie kofeiny. Jeśli zauważasz u siebie takie objawy, dokładnie przyjrzyj się codziennym nawykom. W takich sytuacjach zawsze warto skonsultować niepokojące symptomy z lekarzem, by potwierdzić lub wykluczyć ich związek z dietą.
Kto jeszcze powinien ograniczać czarną herbatę?
Wypijanie dużych ilości napoju może podrażniać błonę śluzową żołądka, powodując dyskomfort lub zgagę. Czarna herbata może nasilać objawy w przypadku refluksu i choroby wrzodowej. W jej składzie występują także szczawiany, których wystrzegać się muszą pacjenci z chorobami nerek, w tym kamicą nerkową.
Ile czarnej herbaty pić, aby nie zaszkodziła?
Jeśli cieszymy się dobrym zdrowiem i nie należymy do wymienionych grup, możemy wypijać trzy-cztery filiżanki czarnej herbaty dziennie. Dzięki temu będziemy cieszyć się jej zaletami, minimalizując ryzyko negatywnego wpływu na zdrowie. Warto pamiętać o różnorodności i zamiennie sięgać po herbaty zielone, białe czy ziołowe.
Żrodło: Portal Spożywczy