Bogaty w witaminy, ujarzmia zły cholesterol. Najzdrowszy wśród tłuszczów
Oprac.: Magdalena Kowalska
Smażone potrawy są niezdrowe, ale jednocześnie najlepiej nam smakują. Kiedy już decydujemy się na ten sposób obróbki termicznej, warto zadbać o odpowiedni tłuszcz. Do smażenia w wysokich temperaturach najbardziej nadają się tłuszcze rafinowane o wysokiej temperaturze dymienia, zawierające głównie nasycone i jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Idealnym produktem jest masło klarowane. Poznaj jego właściwości i zastosowania.
Spis treści:
Czym jest masło klarowane i co zawiera?
Masło klarowane pochodzi z Indii, jest praktycznie czystym tłuszczem mlecznym. W procesie podgrzania odparowuje się z niego wodę oraz białka. Dzięki temu jest to idealny produkt dla alergików uczulonych na białka krowie czy osób z nietolerancją laktozy.
Masło klarowane składa się w 60 proc. z nasyconych tłuszczów i w 37 proc. z tłuszczów jednonienasyconych. Bardzo długo zachowuje też świeżość, w lodówce można je przechowywać ponad rok.
Zobacz również:
Dlaczego masło klarowane jest najlepsze do smażenia?
Charakteryzuje się bardzo wysoką temperaturą dymienia (ponad 250 stopni Celsjusza), a więc momentem, w którym tłuszcz rozpada się na szkodliwe dla zdrowia składniki. Zalicza się je również do tłuszczów rafinowanych, czyli najlepszych do smażenia.
Masło klarowane ma żółty kolor i maślany posmak, jest niezwykle uniwersalne. Nadaje się do przyrządzania na patelni mięs, ryb i warzyw, a także słodkich dań - placuszków, naleśników i racuchów.
Czy masło klarowane jest zdrowe?
Masło klarowane jest kaloryczne i należy z niego korzystać w umiarkowanych ilościach. Zawiera jednak wiele cennych substancji, przede wszystkim kwas masłowy, który korzystnie wpływa na układ pokarmowy i wspiera pracę jelit, poprzez likwidowanie w nich stanów zapalnych.
W maśle klarowanym znajdziemy też izomery kwasu linolowego, które regulują poziom cholesterolu, a także witaminy A, E, D i K. Regulują one gospodarkę hormonalną, wzmacniają kości i siłę mięśni. Pozytywnie wpływają też na stężenie glukozy we krwi.
Czytaj także: