Burze nad Polską: Jak się ochronić? Jak obliczyć, gdzie jest burza?
Gdzie jest burza i jak się przed nią ochronić - to pytania, które zdominowały codzienne rozmowy Polaków i biją rekordy zapytań w sieci. Powód jest ważki i oczywisty. Gwałtowne burze, którym towarzyszą niebezpieczne wyładowania atmosferyczne, ulewne deszcze i lokalne gradobicia pojawiają się w lipcu 2021 roku nad Polską niemal każdego dnia. Ogromne zniszczenia, które są skutkiem nawałnic, powodują, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa regularnie rozsyła specjalne SMS-y z ostrzeżeniem o tym, gdzie i kiedy wystąpią burze oraz apeluje o rozsądek. Rozwaga i natychmiastowa reakcja jest na wagę życia. Sprawdź, jakich zasad trzymać się podczas burzy, by uchronić rodzinę i dobytek oraz jak można obliczyć, gdzie jest burza.
Burze nad Polską. Jak ochronić rodzinę i dom lub mieszkanie?
Nagłe burze, ulewne deszcze, a nierzadko wichury i gradobicia na trwałe wpisały się w lipcu 2021 roku w rytm dnia. Intensywność tych zjawisk - z powodziami błyskawicznymi na czele - oraz skala z zniszczeń, jakie ze sobą niosą, powoduje, że zabezpieczenie się przed nimi zyskuje rangę najważniejszego zadania dnia. Jak zatem uchronić się przed burzą? Najważniejsze to śledzenie aktualnej sytuacji pogodowej, reagowanie na komunikaty wysyłane przez RCB i szybki odzew na potencjalne zagrożenie. Proste w przekazie zalecenie - znajdź bezpieczne schronienie w czasie burzy - jest kluczowe. Latem wyładowania atmosferyczne oraz towarzyszące im ulewne deszcze i wichury przemieszczają się w błyskawicznym tempie i zawsze niosą ze sobą potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz bardzo częstą niszczą dorobek życia.
Nadciąga burza? Znajdź bezpiecznie schronienie
By zminimalizować ryzyko - jeśli tylko jest to możliwe - warto zostać w domu i przede wszystkim sprawdzić i szczelnie zamknąć okna. Co istotne, nie zaleca się podchodzenia do okien w trakcie burzy. Należy także zabezpieczyć drzwi wejściowe, balkony i tarasy - trzeba usunąć z nich wszystkie rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr i tym samym generować dodatkowe zagrożenie. Strażacy ostrzegają, że uderzenie pioruna może naruszyć konstrukcje budynków, w których mieszkamy czy przebywamy, przepalić instrukcję elektryczną, a nawet doprowadzić do pożaru. Dlatego warto wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, typu pralka czy telewizor, a także zabezpieczyć zawory i bezpieczniki.
Dobrą praktyką w czasie burzy jest także unikanie korzystania z telefonów komórkowych oraz zadbanie o latarkę, żywność oraz niezbędne lekarstwa. W przypadku huraganowego wiatru zaleca się również przejście do niższej kondygnacji domu, np. piwnicy, gdzie nie ma dostępu do przeszklonych drzwi i okien. Warto pamiętać, że lipcowe burze mają to siebie, że często wracają ze zdwojoną siłą, dlatego chwilowy przestój wcale nie oznacza, że odeszły w zapomnienie.
Jak ochronić się przed burzą w otwartym terenie?
Latem często gwałtowna burza zastaje nas w terenie. Wtedy najlepiej szukać schronienia w najbliższym budynku. Jeśli jednak jest to w praktyce niemożliwe, warto ukryć się przed burzą pod stałymi konstrukcjami, takimi jak wiadukty, albo wykorzystać zagłębienia terenu, takie jak rowy czy doły. Najgorszym rozwiązaniem jest szukanie schronienia przed burzą pod drzewami albo słupami energetycznymi, które działają na pioruny niczym płachta na byka, gdyż je po prostu przyciągają. Najlepiej odsunąć się od wszystkich metalowych przedmiotów. Podobna zasada dotyczy wody. Jeśli istnieje ryzyko burzy, a przebywa się w okolicach jezior, morza czy rzek, trzeba wyjść natychmiast z wody. Dobrą praktyką jest także unikanie korzystania z telefonu komórkowego w otwartym terenie.
Co zrobić, gdy burza zastanie podczas jazdy autem?
Szczególną ostrożność podczas burzy powinni zachować kierowcy. Gdy burza pojawia się podczas podróży autem, nie wolno zatrzymywać się pod drzewami. Ich konary mogą nieoczekiwanie przygnieść pojazd; podmuchy wiatru stwarzają także duże zagrożenie podczas jazdy. W czasie nagłej burzy, będąc w trasie, najlepiej opuścić pojazd i wejść do budynku. Jeśli takiej możliwości nie ma, lepiej pozostać w samochodzie.
Nadciąga burza? Śledź prognozę pogody i szybko reaguj na alerty RCB
Wbrew znanemu polskiemu powodzeniu "mądry Polak po szkodzie" warto zachować trzeźwość umysłu każdego dnia, gdyż najlepszą ochroną przed burzą jest prewencja i rozsądek. Codzienne śledzenie prognoz pogody i szybka reakcja na SMS-owy system ostrzegania, czyli alerty RCB niech stanie się rutyną dnia. Jeśli na ekranie telefonu komórkowego pojawi się komunikat z treścią o rodzaju zagrożenia:
Uwaga! Dziś (data dzienna, np. 18.07, pojawią się burze, silny wiatr, deszcz i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu i podtopienia. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr
najlepiej działać według powyższych zaleceń i dostosować swoje zachowanie do miejsca, w którym się aktualnie przebywa. Liczy się każda chwila - jeśli tylko jest czas na to, aby opuścić otwarty teren, trzeba zrobić to natychmiast.
Jak obliczyć, gdzie jest burza?
Miejsce występowania burz - wyładowań atmosferycznych, można obliczyć także bez specjalistycznego sprzętu. Warto po prostu wytężyć wzrok oraz słuch i policzyć, ile sekund dzieli od pojawienia się na niebie pioruna do wystąpienia grzmotu. Jeśli są to trzy sekundy, to wiadomo iż piorun pojawił się mniej więcej 1000 metrów od miejsca naszego obecnego pobytu, jeśli pięć sekund to około 1700 metrów. (Warto pamiętać, że jedna sekunda to około 340 metrów). Na podstawie tych wyliczeń łatwo się domyśleć, że burza znajduje się bezpośrednio nad nami, gdy między błyskiem pioruna a grzmotem mija sekunda. Wówczas jest naprawdę niebezpiecznie i trzeba zrobić wszystko, by ocalić rodzinę i siebie.
Burze w górach: Najważniejsza jest zasada "30-30"
W okresie letnich wypadów, warto także przypomnieć popularną zasadę "30-30", która obowiązuje w górach. Reguła jest bardzo prosta w przekazie. Jeśli czas od pojawienia się błyskawicy do uderzenia grzmotu zajmuje mniej niż trzydzieści sekund, to natychmiast szukaj schronienia. Kryjówkę - jak zalecają ratownicy górscy - można opuścić dopiero po upłynięciu trzydziestu minut od ostatniego grzmotu.
Burze nad Polską: Szybka reakcja jest na wagę życia!
Nie daj się zaskoczyć burzy i i śledź codziennie prognozę pogody w serwisie Pogoda.Interia.pl oraz komunikaty opublikowane na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Pamiętaj, szybka reakcja jest na wagę życia!