Bywa nazywana rzeżuchą zakonników. Nie wszyscy wiedzą, że chroni wątrobę i wzrok

Mimo że trafiła do nas z Ameryki Południowej, zdążyła na dobre rozgościć się w polskich ogrodach. Kwiaty nasturcji zdobią przestrzeń kolorowymi płatkami, pięknie prezentując się na rabatach, w donicach, przy altanach czy ogrodzeniach. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z leczniczych właściwości nasturcji, która bywa określana mianem rzeżuchy zakonników. Co więcej, z powodzeniem można wykorzystać ją jako jadalną ozdobę talerza.

Nasturcję w ogrodzie warto posadzić nie tylko przez atrakcyjny wygląd kwiatów
Nasturcję w ogrodzie warto posadzić nie tylko przez atrakcyjny wygląd kwiatów123RF/PICSEL

Ciepłolubna nasturcja kwitnie długo

Najpopularniejszym gatunkiem goszczącym w polskich ogrodach jest nasturcja większa. Zakwita zwykle pod koniec czerwca, a płatki w odcieniach od żółtego do ceglastoczerwonego utrzymują się nawet do listopada. Pięknie kontrastują z liśćmi o głębokiej zielonej barwie. Choć nie jest trudna w uprawie, ważne jest zapewnienie jej słonecznego stanowiska.

Kiedy przybyła do Europy w XVI wieku była uznawana za roślinę godną arystokratycznych ogrodów. Dziś każdy może pozwolić sobie na zaproszenie nasturcji na swój teren, a względy estetyczne nie są jedynym powodem, który powinien nas do tego przekonać.

Kwiaty na talerzu. Jakie gatunki można bezpiecznie jeść?Interia.tv

Roślina odstraszająca ślimaki

Mięczaki, których apetyt zdaje się być nieograniczony, to prawdziwa zmora ogrodników. Jak się ich pozbyć? Zwolennicy naturalnych sposobów na ślimaki powinni przychylnym okiem spojrzeć na kwitnącą roślinę. Ma kilka właściwości, dzięki którym zamienia się w barierę ochronną. Zapach nasturcji działa odstraszająco na ślimaki. Z kolei gorycz liści sprawia, że nie są dla nich łakomym kąskiem.

Warto sadzić ją na obrzeżach ogrodu lub przy roślinach, które najczęściej padają ofiarą intruzów. Tak stworzysz naturalną tarczę, która zniechęci ślimaki od odwiedzin na rabatach.

Skuteczne sposoby na walkę ze ślimakami znajdziesz również wśród roślin
Skuteczne sposoby na walkę ze ślimakami znajdziesz również wśród roślin123RF/PICSEL

Nasturcja na talerzu

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kwiaty nasturcji są jadalne. Cechują się dość intensywnym, pikantnym smakiem. Pod tym kątem można porównać je do rukoli. Co więcej, będą stanowić bardzo apetyczną i niebanalną ozdobę potraw. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ułożyć je na kanapkach ze świeżymi warzywami lub wykorzystać jako zwieńczenie sezonowej sałatki i surówki. Kwiaty nasturcji pasują także do dań serowych i jajecznych.

Zdrowa dieta prosto z ogrodu, czyli właściwości nasturcji

Z jeszcze większym entuzjazmem spojrzymy na kwiaty nasturcji, gdy poznamy ich lecznicze właściwości. Stanowią skarbnicę mikroelementów, zwłaszcza cynku. Szacuje się, że 100 g kwiatów pokrywa ponad 70 procent dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka na ten pierwiastek. W składzie kwiatów obecne są także: żelazo, magnez, potas, fosfor i wapń. Wymienić należy też witaminę C oraz liczne antyoksydanty. Jak jedzenie kwiatów nasturcji przysłuży się zdrowiu?

  • W medycynie naturalnej wykorzystywano je do leczenia zapalenia oskrzeli i anginy. Współcześnie też pomogą we wzmacnianiu odporności oraz eliminowaniu objawów przeziębienia i chorób układu oddechowego. Dobrze sprawdza się także herbata z liści nasturcji, która łagodzi kaszel, chrypkę i ból gardła.
  • Ekstrakt z kwiatów nasturcji cechuje się działaniem żółciotwórczym, czym wspiera pracę wątroby i całego układu pokarmowego.
  • W kolorowych płatkach obecna jest luteina, która nie tylko neutralizuje wpływ wolnych rodników na organizm, ale przede wszystkim chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej i jest niezwykle istotna w profilaktyce chorób krążenia.
  • Właściwości lecznicze kwiatów nasturcji to również działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Te cechy warto wykorzystać także w pielęgnacji ciała, zwłaszcza skóry dotkniętej trądzikiem, łupieżem i łojotokiem. Płukanki naparem nasturcji przyspieszają porost włosów.
Kolorowe płatki skrywają dobroczynne składniki
Kolorowe płatki skrywają dobroczynne składniki123RF/PICSEL

Kiedy siać nasturcje?

W celu rozpoczęcia uprawy nasiona można wysiewać do pojemników już na początku kwietnia. Nie spiesz się jednak z przesadzeniem ich do gruntu. Byłaby to niepotrzebna próba przetrwania dla młodych i ciepłolubnych okazów, która mogłaby nie pójść pomyślnie. Najbardziej ostrożni ogrodnicy zalecają zrobić to w drugiej połowie maja, by uniknąć przymrozków.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas