Reklama

Centralna Informacja Emerytalna: Tu sprawdzisz ile wyniesie twoje świadczenie

Posłowie opowiedzieli się kilka dni temu za powstaniem Centralnej Informacji Emerytalnej - platformy, na której w jednym miejscu zgromadzona będzie wiedza na temat naszych oszczędności i stanu kont. Kiedy projekt wejdzie w życie?

Kilka dni temu posłowie podjęli decyzję o powstaniu Centralnej Informacji Emerytalnej, czyli platformy, która w jednym miejscu będzie gromadzić i udostępniać informacje związane z naszymi składkami emerytalnymi. 

Centralna Informacja Emerytalna: Jak będzie działać?

Centralna Informacja Emerytalna zawierać będzie dane o aktualnych saldach oraz historię operacji na wszystkich kontach produktów emerytalnych ubezpieczonego, czyli:

  • ZUS
  • KRUS
  • IKE
  • IKZE
  • PPE
  • PPK
  • OFE. 

Płatnik będzie mógł teraz w każdej chwili sprawdzić, ile pieniędzy znajduje się na jego koncie i na jakie świadczenie będzie mógł liczyć. Dane te będą dostępne zarówno na stronie internetowej jak i w aplikacji mobilnej. 

Reklama

Operację związaną z Centralną Informacją Emerytalną realizować będzie Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Jak poinformowała "Rzeczpospolita", eksperci są jednak jeszcze podzieleni co do zasadności wprowadzenia takiego narzędzia. Część z nich uważa bowiem, że wpłynie ono pozytywnie na budowanie świadomości emerytalnej, ale część traktuje je jako zupełnie niepotrzebny w trudnych ekonomicznie czasach wydatek. 

Etap legislacyjny: Ustawa została skierowana do Senatu

Gdzie dziś sprawdzić można informacje o stanie kont?

Obecnie dane, dotyczące stanu naszych kont, sprawdzić można w ZUSIE i instytucjach finansowych, również internetowo. Jest to jednak wiedza rozproszona, a nowy projekt pozwoli zgromadzić całą wiedzę w jednym miejscu. 

Zobacz również: 

Zmiany w dowodach osobistych. Od lipca dokument w nowej wersji INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | świadczenia emerytalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy