Choroby i szkodniki hortensji bukietowej: Jak je rozpoznać i czym zwalczać?

Hortensja bukietowa to bardzo efektowny, wieloletni krzew, który przyciąga uwagę swoimi pięknymi, dużymi kwiatostanami. Zdarza się jednak, że roślinę atakują szkodniki i infekcje, przez które traci swój urok. Na co konkretnie jest narażona? Jak rozpoznać najpopularniejsze choroby hortensji i w jaki sposób im przeciwdziałać? Podpowiadamy.

Hortensja bukietowa to bardzo efektowna roślina ogrodowa o dużych kwiatach. Jakie choroby mogą ja zaatakować?
Hortensja bukietowa to bardzo efektowna roślina ogrodowa o dużych kwiatach. Jakie choroby mogą ja zaatakować?123RF/PICSEL
Hortensja bukietowa to bardzo efektowna roślina ogrodowa o dużych kwiatach. Jakie choroby mogą ją zaatakować?
Hortensja bukietowa to bardzo efektowna roślina ogrodowa o dużych kwiatach. Jakie choroby mogą ją zaatakować?123RF/PICSEL

Twoja hortensja traci zdrowy wygląd, jej liście niszczą się i opadają? Prawdopodobnie została zaatakowana przez szkodniki lub wyniszczające choroby. Sprawdź, jak je rozpoznać i zlikwidować.

Hortensja bukietowa: Charakterystyka

Hortensja bukietowa to wieloletnia roślina pochodząca z Azji. Jest duża i rozłożysta - dorasta nawet do dwóch metrów. Jej najbardziej charakterystycznym elementem są duże kwiatostany (mogą mieć nawet 25 centymetrów średnicy). Najczęściej posiadają białą, fioletową lub różową barwę.

Hortensja kwitnie w lecie oraz wczesną jesienią. Jest to łatwa w uprawie i niezbyt wymagająca roślina. Lubi ciepłą i nasłonecznioną ekspozycję, wymaga również regularnego podlewania - zachowanie umiarkowanej wilgotności gleby ma szczególne znaczenie w okresie kwitnienia. Hortensja bukietowa jest mrozoodporna, jednak na zimę dobrze okryć ją gałązkami.

Hortensja bukietowa pięknie się prezentuje w ogrodzie. Uwagę zwracają jej duże, przypominające bukiet kwiatostany
Hortensja bukietowa pięknie się prezentuje w ogrodzie. Uwagę zwracają jej duże, przypominające bukiet kwiatostany 123RF/PICSEL

Hortensja kontra mszyce: Po czym poznać ich obecność?

Zdarza się, że efektowna roślina traci swój urok i marnieje w oczach, mimo że trzymaliśmy się wszystkich wytycznych związanych z jej pielęgnacją. Dzieje się tak, gdy pojawią się intruzi, wywołujący różne choroby.

Do najpopularniejszych szkodników atakujących hortensje bukietowe należą mszyce. Jak je rozpoznać? Jeśli nowe liście skręcają się i wysychają, a młode pędy przestały rosnąć, to znak, że roślina została zainfekowana. Mszyce najczęściej atakują przy suchej pogodzie, sprzyja im również nadmierne nawożenie rośliny.

Jak pozbyć się mszyc? W ogrodzie żyją ich naturalni wrogowie - biedronki. Jeśli jednak szkodników jest zbyt wiele, mogą sobie z nimi nie poradzić. W takiej sytuacji należy spłukać roślinę silnym strumieniem wody.

Gdy to nie pomoże, warto wypróbować domowy sposób na leczenie hortensji -  w walce z mszycami skuteczne są wywary roślinne na bazie czosnku czy pokrzywy. Wystarczy zalać je wodą i pozostawić na ok. 12 godzin, a następnie wykorzystywać do podlewania krzewów.

Gdy mszyce atakują hortensje, ich liście zwijają się i opadają, a wzrost rośliny zostaje zahamowany
Gdy mszyce atakują hortensje, ich liście zwijają się i opadają, a wzrost rośliny zostaje zahamowany123RF/PICSEL

Choroby hortensji bukietowej: Mączniak prawdziwy

Mączniak prawdziwy to grzyb atakujący wiele roślin ogrodowych. Najczęściej pojawia się w lecie, ponieważ sprzyjają mu wysoka temperatura i niska wilgotność. Optymalne warunki do jego rozwoju to 18-25 stopni Celsjusza. Charakterystycznym objawem zainfekowania rośliny jest biały, przypominający rozsypaną mąkę nalot, pojawiający się na różnych jej częściach - kwiatach, liściach oraz pędach.

Kolejnym etapem choroby hortensji bukietowej wywołanej przez mączniaka prawdziwego jest brązowienie, zwijanie i opadanie liści. Obserwuje się również zahamowanie wzrostu.

Aby uratować roślinę, konieczne jest szybkie działanie. Po zauważeniu pierwszych objawów należy zwiększyć częstotliwość podlewania (mączniak nie lubi nadmiernej wilgoci).

Warto również zastosować domowy roztwór z szarego mydła i sody oczyszczonej. Do jego przygotowania wystarczy łyżeczka sody i ok. 10 mililitrów szarego mydła w płynie rozpuszczonego w wodzie. Taką mieszanką należy opryskiwać roślinę co trzy lub cztery dni aż do ustąpienia objawów. Rezultaty zazwyczaj widoczne są już po pierwszym zastosowaniu.

Problemy w uprawie hortensji: Przędziorek chmielowiec

Uprawiane w ogrodzie hortensje bukietowe narażone są na ataki szkodników. Jednym z nich jest przędziorek chmielowiec. To mały pajączek, który potrafi wywołać spore zniszczenia.

Żeruje na liściach, powodując ich przebarwienia i uszkodzenia. Jego naturalnym przeciwnikiem jest dobroczynek gruszowy - wprowadzenie go do ogrodu szybko pozwoli uporać się ze szkodnikami.

Innym naturalnym i skutecznym sposobem jest regularne zraszanie rośliny, ze szczególnym uwzględnieniem liści - przędziorek nie toleruje wilgoci.

Aby hortensja bukietowa dobrze rosła i obficie kwitła, należy zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju. Zła ekspozycja lub zaniedbanie pielęgnacji mogą wywołać liczne choroby hortensji, m.in. plamistość liści
Aby hortensja bukietowa dobrze rosła i obficie kwitła, należy zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju. Zła ekspozycja lub zaniedbanie pielęgnacji mogą wywołać liczne choroby hortensji, m.in. plamistość liści123RF/PICSEL

Choroby hortensji: Plamistość liści

O problemie tym mówimy, gdy na liściach pojawiają się przebarwienia w kolorze brązowym, czarnym, żółtym lub szarym. Stopniowo zajmują one coraz większą powierzchnię, a zainfekowane liście odpadają. Szybko może to doprowadzić do znacznego zniszczenia i obumierania rośliny.

Ta choroba hortensji bukietowej wywołana jest niewłaściwą pielęgnacją - rozwija się, gdy roślina ma zbyt mały dostęp do światła, jest zbyt ciasno posadzona lub zachwaszczona. By zatrzymać infekcję, należy skupić się na odchwaszczeniu i ściółkowaniu, w niektórych przypadkach konieczne jest również przesadzenie krzemu w optymalne dla niego miejsce.

Czytaj również:

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas