Chrabąszcz majowy: Jak zwalczyć żarłocznego szkodnika?

Aktualizacja

Majowa flora i fauna zachwycają wielu miłośników przyrody. Jednak ten widok może być zmącony za sprawą różnego rodzaju szkodników, które dosłownie ogałacają drzewa z liści i niszczą znajdujące się na grządkach uprawy. Do nich zalicza się chrabąszcza majowego, którego zarówno dorosłe osobniki, jak i jego larwy, czyli pędraki, mogą uprzykrzyć życie ogrodnika i działkowicza. Podpowiadamy, jak zwalczyć chrabąszcza majowego.

Chrabąszcz majowy może szybko zniszczyć drzewa i uprawy
Chrabąszcz majowy może szybko zniszczyć drzewa i uprawy123RF/PICSEL

Jak poznać chrabąszcza majowego?

Chrabąszcz majowy to duży owad z rodziny chrabąszczowatych, który licznie pojawia się wśród drzew. Ma owalne, czarne ciało o długości do trzech cm, na którym widać wyraźnie brązowe pokrywy skrzydeł. Cechą charakterystyczną chrabąszcza majowego jest obecność pary czułek, które na końcach przyjmują kształt wachlarza. Owady te prowadzą nocny tryb życia - po zmroku przebudzają się z letargu, aby fruwać w pobliżu drzew i podjadać liście. Warto wiedzieć, że chrabąszcze uważane są za szkodnika i mają wielu naturalnych wrogów, dla których są prawdziwym rarytasem.

Pomysły na domowe ogródkiInteria DIY

Pędraki są groźniejsze od chrząszczy!

Wydawać by się mogło, że sam chrabąszcz majowy może wyrządzić wielkie szkody w rosnących w pobliżu domostw drzewach. Okazuje się, że groźniejsze od nich są pędraki, czyli larwy chrabąszczy. Są one wyjątkowo żarłoczne: nie dość, że są zdecydowanie większe od fruwających osobników (mogą sięgać nawet sześć cm długości), to podgryzają korzenie i bulwy wielu roślin uprawnych. Jak poznać pędraki? Niestety, one nie prowadzą nadziemnego trybu życia, za to żerują w glebie na głębokości zazwyczaj 30 cm, choć często zdarza się, że są obecne nawet metr pod ziemią. Warto widzieć, że cykl rozwojowy chrabąszcza majowego trwa do pięciu lat, z czego przez trzy żyje w postaci larwalnej.

Pędraki są bardzo żarłoczne i mogą szybko zniszczyć warzywa korzeniowe
Pędraki są bardzo żarłoczne i mogą szybko zniszczyć warzywa korzeniowe123RF/PICSEL

Dlaczego chrabąszcze są groźne?

Jak wiadomo, dorosłe chrząszcze majowe żywią się liśćmi rosnącymi na drzewach. Szczególnie sobie upodobały młode części drzewek owocowych, a także wierzb, buków, brzóz i dębów. Na szczęście straty wyrządzone przez chrabąszcze majowe nie są duże i drzewa raczej dobrze znoszą ich obecność. Problem pojawia się, gdy populacja szkodnika jest bardzo liczna, ponieważ wtedy mogą bardzo szybko ogołocić drzew ze wszystkich znajdujących się na nich liści.

Chrabąszcze lubią podgryzać szczególnie młode liście drzew
Chrabąszcze lubią podgryzać szczególnie młode liście drzew123RF/PICSEL

Pędraki mogą być utrapieniem

Jeśli w pobliżu naszego domu zauważyliśmy fruwające chrabąszcze majowe, to możemy mieć pewność, że niedaleko znajdują się również pędraki. Co mogą one niszczyć? Przeważnie podgryzają korzenie roślin ozdobnych: krzewów i kwiatów, ale także i upraw. Nie tylko powodują ich usychanie, ale mogą one niejako wypadać z ziemi wskutek zjadania przez szkodniki korzeni. Pędraki mogą także powodować zasychanie murawy, która tworzy plackowate ubytki w postaci zasuszonych kęp. Larwy chrabąszcza majowego lubują się także w bulwach ziemniaczanych oraz w warzywach korzeniowych, takich jak choćby o buraki czy marchew.

Jak pozbyć się chrząszczy majowych?

Najłatwiej pozbyć się osobników dorosłych, ponieważ wystarczy je strząsnąć z drzew, na których żerują. Zabieg najlepiej wykonywać rano, kiedy owady są najmniej ruchliwe. Wcześniej warto podłożyć pod roślinę folię i ułożone na niej owady zebrać. Mogą one posłużyć za pokarm dla niektórych zwierząt, np. drobiu, bądź być doskonałą przynętą wędkarską. Jeśli populacja chrabąszcza jest wyjątkowo liczna, wtedy trzeba sięgnąć po środki chemiczne.

Walka z pędrakami

Trudniejsza jest walka z pędrakami, ponieważ one chowają się głęboko w partiach gleby. Zatem jak sobie z nimi radzić? Przede wszystkim warto często przekopywać grunt, w którym mogą znajdować się larwy, np. za pomocą szpadla, a także glebogryzarki. Pozbawione schronienia pędraki są łatwym łupem dla pożytecznych zwierząt, takich jak ptaki czy jeże. Niektórzy polecają również - szczególnie jesienią - dokładne przeoranie działki bądź ogródka. Niekorzystne warunki atmosferyczne sprawiają, że pędraki szybko umierają.

Innym sposobem jest zasadzenie gryki. Zawiera ona substancje, które nie tylko odstraszają pędraki chrząszcza majowego, ale także je wyniszczają. Jednak warto pamiętać, aby nie ścinać gryki do momentu, aż zaowocuje. Oczywiście, można również zastosować preparaty, które zawierają nicienie. Są to naturalni wrogowie pędraków: żerują na nich doprowadzając do ich wymierania.

Jeśli naturalne sposoby nie radzą sobie z plagą pędraków, trzeba jednak sięgnąć po środki chemiczne, które dostępne są np. w sklepach ogrodniczych.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas