Rośliny odstraszające kleszcze: Powinny być w każdym ogrodzie
Czasami pragniemy lata jak kania dżdżu! Kiedy już pogoda staje się sprzyjająca, to natychmiast wyruszamy w plener i stęsknieni za naturą udajemy się na łąki lub do lasu. Niestety, wypoczynek na świeżym powietrzu mogą nam uprzykrzyć krwiożercze kleszcze, które z precyzją wybierają swoją ofiarę, by niepostrzeżenie wbić się w naszą skórę. Poza tym nie trzeba wspominać, że te pajęczaki są dla naszego zdrowia bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą być nosicielami boreliozy, a także powodować odkleszczowe zapalenie mózgu. Jak bronić się przed kleszczami? Jest na to kilka sposobów, ale jednym z nich jest zasadzenie kilku pięknych roślin. Poznajmy zatem, jak wyglądają rośliny odstraszające kleszcze.
Jeśli chodzi o rośliny, które nie tylko przepięknie wyglądają, ale także odstraszają kleszcze, to lawenda jest bezsprzeczną liderką. Oczywiście, na dodatek oszałamiająco pachnie, co wprowadza przyjemną atmosferę do ogrodu. Dlaczego lawenda ma tyle właściwości? Wszystko to zasługa znajdujących się w nich olejków eterycznych! Dlatego chyba nikogo już nie dziwi fakt, że lawenda znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i w aromaterapii, a także służy jako naturalny repelent. W lawendzie znaleźć można substancje takie jak octan linalolu, linalol czy ocymeny, co sprawia, że zaliczana jest do roślin odstraszających kleszcze, ale także komary i meszki.
Uprawa lawendy wąskolistnej w ogrodzie trudna nie jest, wystarczy zapewnić jej jasne miejsce o zasadowej i lekkiej glebie. Jeśli te właściwości nie przekonują nas do zasadzenia lawendy wąskolistnej w ogrodzie, to trzeba wspomnieć, że jest ona nie tylko bezproblemowa, ale doskonale znosi także suszę.
Każdy, kto posiada w domu kota, wie, że istnieje roślina, która doprowadza czworonogi do ekstazy. Kocimiętka sprawia, że mruczki lgną do niej i tarzają się w amoku! Choć przyciąga naszych pupili, to wydzielający przez nią zapach jest nie do zniesienia dla szkodników. Aromat kocimiętki zawiera neptalakton, który jest przyjemny dla kotów, natomiast skutecznie odstrasza kleszcze. A co trzeba wiedzieć o tej roślinie? Kocimiętka jest bardzo niepozorna, ponieważ maksymalnie osiąga wysokość 40 cm i wdzięczy się drobnymi liśćmi. Jednak jej największą ozdobą są drobne kwiaty o niebieskawym kolorze, które swoim wyglądem przypominają te spotykane na lawendzie.
Jeśli chcemy mieć w ogrodzie kocimiętkę, czyli roślinę odstraszającą kleszcze, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją zasadzić. Ma niewygórowane wymagania uprawowe, ponieważ rośnie praktycznie w każdej ziemi, lubi jasne stanowiska, ale może także być umieszczona w półcieniu. Niestety, w takim stanowisku nie jest tak okazała, jak ta znajdująca się w pełnym słońcu. Choć kocimiętka, jako roślina odstraszająca kleszcze, wielkich potrzeb nie ma, to warto ją czasem podlać, a raz w roku zasilić kompostem.
Rozmaryn to kolejna uniwersalna roślina. Najczęściej jednak ograniczamy się do korzystania z jej dobrodziejstw w kuchni, gdzie wzbogaca smak wielu potraw. Podkręca nie tylko smak mięsa, pasztetów, ale także często dodawana jest do ziemniaków, by nadać im prowansalskiego, wytrawnego charakteru. Rozmaryn i pozyskiwany z niego olejek eteryczny są powszechnie cenione w aromaterapii, a także we współczesnej fitoterapii, gdzie dali się poznać, jakie środki łagodzące chociażby stany zapalne. Rozmaryn lekarski także jest rośliną odstraszającą kleszcze, więc jego obecność w ogrodach jest jak najbardziej wskazana.
Jak uprawiać rozmaryn? Trzeba zapewnić mu bardzo luźną i przepuszczalną ziemię. Najlepiej taką, gdzie dominuje drenaż, np. z keramzytu. Rozmaryn pochodzi z terenów śródziemnomorskich, dlatego by spełniał się jako roślina odstraszająca kleszcze, potrzebuje dużo ciepła oraz słońca.
Chcemy mieć w ogrodzie roślinę kwitnącą przez całe lato, a także gatunek odstraszający kleszcze? Złocień dalmatyński do tych dwóch roli nadaje się idealnie. Niepozorny krzew, który pokrywa się kwiatami przypominającymi stokrotki, od jakiegoś czasu w żargonie ogrodników nazywany jest "pogromcą komarów i kleszczy".
Jak uprawiać złocień dalmatyński? Żyzne podłoże, jasne stanowisko i przepuszczalna gleba to klucz do sukcesu, aby złocień pięknie rósł w naszym ogrodzie.
Zobacz także:
Nadmierne pragnienie jako objaw. Czego może być sygnałem?