Chrząszcz majowy: Tak pozbędziesz się żarłocznego szkodnika
Chrabąszcz majowy to szkodnik, który późną wiosną i latem jest szczególnie aktywny. Pędraki, żyjące w glebie powodują duże straty w uprawach warzyw i niszczą doszczętnie rośliny ogrodowe. Dorosłe osobniki żerują z kolei ponad glebą. Za cel obierają głównie liście drzew owocowych. Jak pozbyć się chrząszcza majowego, zanim ten spowoduje spustoszenie w naszym ogrodzie lub na działce?
Spis treści:
Chrabąszcz majowy pochodzi z rodziny żukowatych. Do połowy XX wieku w Niemczech i Francji uchodził za przysmak. Zamożne warstwy społeczeństwa podsmażały dorosłe osobniki pozbawione skrzydeł i odnóży na maśle i tworzyły z nich zupę, zagęszczoną zasmażką i żółtkiem. Zgodnie ze źródłami z tamtego okresu, aby przyrządzić jedną porcję dania, należało wcześniej przygotować około 30 dorodnych chrabąszczy.
Dziś już nie praktykuje się wspomnianego zwyczaju. Chrabąszcza majowego uznajemy nie za frykas, a za niebezpiecznego szkodnika, który zagraża uprawom warzyw i owoców.
Czytaj również: Jak pozbyć się robaków z czereśni?
Chrząszcz majowy: Tak go rozpoznasz
Jak rozpoznać chrabąszcza majowego? Podobnie jak jego "kuzyni", a więc turkuć podjadek czy karczownik nie cieszy oka swoim wyglądam. Charakteryzuje go duży rozmiar - dorosłe osobniki osiągają minimum trzy centymetry długości. Chrabąszcz majowy ma czarne, nieco owalne ciało od strony grzbietowej zakończone omeszonymi skrzydłami. Wyróżniają go białe plamy na bokach odwłoku, wystające czułki, które nieco przypominają wachlarze i odnóża w brunatnym kolorze.
Aby skutecznie chronić uprawy przed szkodnikiem, warto wiedzieć także, jak wyglądają larwy chrabąszcza majowego - to one sieją bowiem największe spustoszenie w ogrodach. Pędraki przypominają nieco larwy motyla. Mają jasnożółte, nieco wygięte ciało w kształcę pałki. Osiągają maksymalnie sześć centymetrów długości. Larwy chrząszcza majowego charakteryzują się wyraźnym i silnym aparatem gębowym. Zamieszkują glebę na głębokości około 30 centymetrów.
Chrząszcz majowy: Żyją długo, wyrządzają wiele szkód
Samice chrząszcza w maju zakopują się w ziemi i składają jaja. Po upływie kilku tygodni wylęgają się z nich pędraki. Larwy, zanim przeistoczą się w dorosłego osobnika, żywią się korzeniami roślin. Proces ten zazwyczaj trwa dwa lub nawet trzy lata. W tym czasie pędrak jest w stanie narobić poważnych szkód. Gdy dorośnie, wydobywa się z gleby. Ponad powierzchnią za cel obiera liście drzew.
Chrząszcz majowy: Dlaczego są takie groźne
Jeśli zauważymy chrabąszcza majowego na liściach, nie powinniśmy zwlekać. Te owady szybko się rozmarzają. Dorosłe osobniki potrafią ogołocić drzewa owocowe, a także wierzby, brzozy, czy dęby. Ponadto obecność owadów na roślinie sprawia, że ta staje się osłabiona - wolniej rośnie i jest podatna na wszelkie choroby. Jeśli na horyzoncie pojawi się jeszcze inny szkodnik - drzewo może nie przetrwać ataków. Zdewastowane przez chrząszcze majowe rośliny znacznie gorzej znoszą też zmiany pogody.
Zdecydowanie groźniejsze od dorosłych osobników są jednak larwy chrabąszcza majowego. Te małe, niepozorne stworzonka latami wyrządzają gigantyczne szkody w uprawach. Działają pod ziemią, więc trudno dostrzec je szybko. Zazwyczaj o tym, że zalęgły się w naszym ogrodzie, dowiadujemy się dopiero, gdy szukamy przyczyn straty kolejnych roślin.
Larwy chrząszcza majowego niszczą korzenie, tym samym doprowadzając do stopniowego obumierania roślin. Nie oszczędzają warzyw, wygryzając się w korzenie buraków, bulwy ziemniaków czy marchewki. Żywią się jednak także korzeniami roślin zielonych - drzew, krzewów, niektórych kwiatów. Potrafią zniszczyć nawet trawnik. Działają szybko, więc konieczne jest, by zareagować na czas.
Zobacz również:
Jak pozbyć się chrząszcza majowego. To nie należy do prostych zadań
Zwalczenie chrząszcza majowego nie jest proste. Aby całkowicie wytępić szkodnika, należy pozbyć się równocześnie pędraków żyjących w ziemi i dorosłych osobników. Jeśli zajmiemy się tylko larwami, samice szybko złożą nowe jaja i problem powróci. Z kolei, jeśli zdecydujemy się działać tylko nad glebą, pędraki, które osiągną dojrzały wiek, wciąż będą wydobywać się na powierzchnie.
Jak skutecznie rozprawić się z dorosłymi chrabąszczami majowymi? Doświadczeni ogrodnicy często polecają metodę manualną.
Na czym polega? Wczesnym rankiem, gdy chrabąszcze - za względu na ochłodzenie - nie są jeszcze aktywne i skore do lotu - należy mocno potrząsnąć drzewami, na których rozprzestrzeniły się owady. Pod roślinami wcześniej należy rozłożyć płachtę materiału. Gdy ospałe chrabąszcze, spadną na płachtę, należy się ich pozbyć. Czynność dobrze jest wykonywać regularnie, by mieć pewność, że pozbyliśmy się wszystkich szkodników.
Pędraki także można zniszczyć "domową" metodą. Larwy żyją w wierzchniej warstwie gleby. (zajmują około 30 centymetrów). Obkopując glebę powodujemy, że szkodniki zmieniają swoje położenie. Są zbyt słabe, by poradzić sobie ponad powierzchnią. Zazwyczaj, jeśli na zewnątrz panuje lato, larwy usychają lub gniją w słońcu. Niektóre stają się także pożywieniem dla ptaków. Larwami chrząszcza majowego żywią się również: krety, ryjówki, jeże, kaczki i kury.
Oczywiście zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy szkodników zwalczyć można, używając odpowiednich środków chemicznych. Jest to najpowszechniejsza metoda, która szybko daje upragnione efekty.