Chwyć za kombinerki i dokręć mimośrody. Chłód nie przedrze się przez plastikowe okna

Oprac.: Tomasz Kromp

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym, wiele osób może zastanawiać się nad konserwacją okien. Wszak owe konstrukcje mają wpływ na komfort termiczny odczuwalny w pomieszczeniu. Co ciekawe, większość dostępnych na rynku okien jest wyposażonych w specjalne mechanizmy, które umożliwiają ustawienie osobnego trybu na lato i na zimę. O co konkretnie chodzi? Wyjaśniamy!

Jak przestawić okna na tryb zimowy?
Jak przestawić okna na tryb zimowy?123RF/PICSEL

Regulacja okien na zimę lub lato. Po co to robić?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wiele modeli okien jest wyposażonych w specjalne rozwiązanie konstrukcyjne, dzięki któremu można regulować je na zimę bądź lato. Rzeczone ustawienie pozwala na zminimalizowanie utraty ciepła w trakcie zimy, poprzez zwiększenie docisku skrzydła do ramy. Niektórzy zastanawiają się, dlaczego wieje z okna. Taki problem również może wynikać ze zbyt słabego docisku, a rozwiązaniem okazuje się przestawienie okna na tryb zimowy.

Warto jednak pamiętać o tym, by wiosną i latem ustawić regulację okna z powrotem na tryb letni. W przeciwnym razie obieg powietrza w pomieszczeniu może zostać zaburzony, co skutkować będzie skraplaniem się wody na szybach. Taka sytuacja może doprowadzić do rozwoju pleśni, której obecność ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Co ciekawe, okna mogą być też wyposażone w tryb uniwersalny, który wykorzystuje się w okresach przejściowych.

Jak przykręcić okno na zimę?

Mechanizm umożliwiający zmianę trybu okna na zimę lub lato składa się z mimośrodów (najczęściej od 1 do 3) umieszczonych na wewnętrznej stronie skrzydła. Ich wygląd może nieznacznie się różnić, w zależności od konkretnego modelu okna.

Procedura przykręcenia okna na zimę nie jest skomplikowana. Żeby to zrobić, należy obrócić znajdujące się na wewnętrznej stronie skrzydła mimośrody. Zazwyczaj znajduje się na nich okrągły znacznik, który w neutralnym położeniu może być usytuowany w dolnej części mimośrodu. Mimośród powinno się przekręcić w taki sposób, aby ów znacznik był skierowany w stronę środka pomieszczenia, a więc bliżej uszczelki. W niektórych oknach, zamiast okrągłego znacznika, znajdziemy dwa rowki – jeden dłuższy, a drugi krótszy. Wówczas, żeby ustawić tryb zimowy, należy skierować dłuższy rowek w stronę uszczelki.

Przykręcanie okna można przeprowadzić za pomocą kombinerek. Jednak niekiedy do tego zadania przyda się śrubokręt lub klucz imbusowy. Warto pamiętać, że aby uszczelnić okno, należy przekręcić wszystkie trzy mimośrody, jeżeli akurat tyle znajduje się na wewnętrznej stronie skrzydła.

Przykręcanie okna można przeprowadzić za pomocą kombinerek
Przykręcanie okna można przeprowadzić za pomocą kombinerek123RF/PICSEL

Czy wszystkie okna mają tryb zimowy?

Niektórzy mogą zastanawiać się nad tym, czy wszystkie okna są wyposażone w tryb zimowy. Okazuje się, że nie. Niektóre modele, w szczególności starsze, mogą nie posiadać mimośrodów, które umożliwią regulację docisku okna. Tego typu mechanizmu mogą nie mieć również okna o niestandardowej budowie.

Na szczęście, prawdopodobnie większość dostępnych na rynku okien ma tego rodzaju regulację. Mechanizm jest bardzo praktyczny, wobec czego stał się standardem u wielu producentów.

Jak myć okna bez smug?Interia DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas