Chytre i żarłoczne. Zastosuj, a przestaną ogołacać naszą działkę z owoców
Szpaki nie mają litości dla naszych plonów. Te ptaki za nic mają sobie trud włożony w uprawę i bezczelnie podżerają nasze wiśnie, czy czereśnie, ale nie poskąpią również truskawkami czy porzeczkami. Chytre i przebiegłe zwierzęta mogą ogołocić całkowicie nasz ogród, więc trzeba z nimi walczyć. W jaki sposób pozbyć się szpaków z ogrodu? Oto rozwiązania.
Szpaki grasują w sadach
Szpaki to ptaki, które często są mylone z kosami. W odróżnieniu od nich mają dłuższe ogony, szpiczaste dzioby oraz przebarwienia na piórach. Zaliczane są nie tylko do żarłocznych, ale także do przebiegłych i inteligentnych stworzeń, więc walka z nimi nie jest łatwa. Najpierw można wykorzystać ich słabą stronę: szpaki są płochliwe, więc można je po prostu przeganiać, ale ta metoda może nie zawsze się sprawdzić, ponieważ mogą wykorzystać nieuwagę właściciela i pod jego nieobecność zarządzić sobie ucztę w sadzie albo działce. Jeśli nasze owocowe drzewka są na uboczu, to można spróbować puścić z głośników nieco głośniejszą muzykę (tylko taką, aby nie przeszkadzać sąsiadom) albo włączyć odgłosy drapieżnych ptaków, co sprawi, że szpaki zniechęcą się do wizyt u nas.
Metody na szpaki
Jeśli puszczanie muzyki nie wchodzi w grę, trzeba sięgnąć po inne metody, aby pozbyć się szpaków z ogrodu i wykorzystać inne, hałaśliwe sprzęty. Najprościej: sięgnąć po dzwoneczki, wiatraki i inne przybory, które na wietrze wydają nieprzyjemne odgłosy. W wersji budżetowej mogą pomóc również pasma szeleszczącej folii albo powbijane na paliki plastikowe butelki lub umieszczone na gałęziach płyty CD. Te ostatnie dodatkowe zapewniają efekty świetlne w postaci odbijającego się światła, co może spotęgować działanie.
W sklepach ogrodniczych również można zaopatrzyć się w specjalne odblaskowe paski folii, spreje oraz inne akcesoria, które mogą pomóc odstraszyć szpaki. W ostateczności, można zainstalować siatkę na owocujące drzewa, która zakryje koronę drzew: metoda ta nie jest w stu procentach skuteczna, ale może ograniczyć niszczycielską działalność ptaków.
Uwaga na szpaki!
W sezonie owocowania drzewek szpaki są bardzo aktywne w ogrodach i sadach oraz mogą wyrządzić szkody w naszych uprawach, dlatego są one uznawane za niepożądane stworzenia. Okazuje się, że faktycznie zjadają owoce na naszych działkach i sadach, ale także robią dla nas dużo dobrego. Zjadają larwy oraz owady, które są również szkodnikami. Poza tym szpaki usuwają martwą materię organiczną, więc skutecznie pomagają nam w porządkach. Pamiętajmy, że szpaki są również pod ochroną, więc nie wolno wyrządzać im krzywdy.