Co daje kwasek cytrynowy podczas prania? Efekt jest niesamowity!

Częste używanie pralki sprzyja rozwojowi pleśni, która może gromadzić się w zakamarkach wewnątrz urządzenia. Panujące tam wilgotne warunki, wręcz są idealne do rozwoju bakterii czy grzybów. To może skutkować wydobywającym się z wnętrza pralki nieprzyjemnym zapachem. Jak sobie z nim poradzić? Podpowiadamy poniżej.

Kwasek cytrynowy pozwala pozbyć się zabrudzeń, które powstają w zakamarkach pralki
Kwasek cytrynowy pozwala pozbyć się zabrudzeń, które powstają w zakamarkach pralki©123RF/PICSEL

Jakie właściwości ma kwasek cytrynowy?

Kwasek cytrynowy ma szerokie zastosowanie, nie tylko jako produkt spożywczy. Świetnie nadaje się do czyszczenia różnych powierzchni i dobrze radzi sobie z zabrudzeniami. Jest on silnym przeciwutleniaczem, dlatego bez trudu poradzi sobie z pleśnią czy bakteriami. Z drugiej strony to produkt zdecydowanie łagodniejszy niż środki chemiczne. Dodatkowo jest to preparat bezwonny, który ma działanie wybielające.

Co daje kwasek cytrynowy podczas prania?

Kwasek cytrynowy pomoże pozbyć się pleśni i kamienia z wnętrza pralki
Kwasek cytrynowy pomoże pozbyć się pleśni i kamienia z wnętrza pralki123RF/PICSEL

Dodając kwasek cytrynowy do pustego cyklu prania, podziała on odkamieniająco. Wewnątrz pralki gromadzą się resztki detergentów, które powodują odkładanie się osadu. To z kolei prowadzi do powstania kamienia, który ciężko usunąć. Ponadto wilgoć jest idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni. To powoduje, że po wyjęciu prania będzie ono brzydko pachnieć. Można też wyczuć odór, pochodzący z wnętrza urządzenia. Niewielka ilość kwasku cytrynowego bez problemu upora się z zalegającym grzybem.

Jak stosować kwasek cytrynowy do pralki?

Regularne czyszczenie pralki za pomocą kwasku cytrynowego pomoże utrzymać ją w dobrym stanie. Wystarczy, że co jakiś czas puścić pusty cykl prania, najlepiej wybrać tryb eko. Dzięki temu zużyjesz mniej energii i prądu. Do pojemnika na proszek wsyp 1/3 szklanki kwasku cytrynowego i uruchom urządzenie. Po skończonym praniu pozostaw otwarte drzwi i szufladę na detergenty, by zapewnić przepływ powietrza. Na koniec ręcznikiem papierowym osusz w środku gumowy fartuch pralki. Zabieg powtarzaj przynajmniej raz w miesiącu.

Zgrzewanie folii domowym sposobemInteria DIY

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas