Co jeść, żeby nie siwieć?

Jedni nie mogą doczekać się przysłowiowej "soli z pieprzem", inni zrobią wszystko, by zatuszować siwe włosy. Czy stosując konkretną dietę można powstrzymać siwienie? Czy istnieją artykuły spożywcze, które opóźniają pojawianie się włosów pozbawionych barwnika? Czy słusznie utożsamiamy siwienie ze starzeniem i jak się do tego mają geny? Sprawdźmy.

Aby opóźnić proces siwienia , warto wprowadzić zmiany w diecie
Aby opóźnić proces siwienia , warto wprowadzić zmiany w diecie123RF/PICSEL

Zaraz osiwieję!

Choć siwe włosy najczęściej kojarzone są ze starzeniem, zdarza się, że pojawiają się już u osób młodych. Czasem nawet bardzo młodych. Przedwczesne siwienie dotyczy zazwyczaj ludzi żyjących w silnym stresie, nerwowych, nadpobudliwych albo tych, którzy mają anemię złośliwą. Ryzyko wcześniejszego pojawienia się siwych włosów wzrasta u osób cierpiących na częste bóle głowy, prowadzących nieregularny tryb życia, nie dbających o higienę snu i zbilansowaną dietę oraz stosujących używki, w tym alkohol, kawę i nikotynę. Ale dlaczego w ogóle włosy siwieją?

Robert Makłowicz: Emanacja radości świataINTERIA.PL

Czym jest siwienie włosów?

Siwienie włosów jest naturalnym i nieodwracalnym procesem fizjologicznym, który dotyczy niemal wszystkich kobiet i mężczyzn. Pojawia się zazwyczaj w wieku dojrzałym (mówimy wówczas o siwieniu ogólnym, nazywanym też naturalnym), ale nie jest to regułą. Kto może uchronić się przed sinieniem? Jedynie ci, którzy wcześniej wyłysieją.

Proces siwienia włosów nasila się z każdym rokiem życia. Za kolor naszych włosów odpowiadają monocyty, które wytwarzają substancje koloryzujące. Gdy ich praca zostaje zaburzona, pojawiają się włosy pozbawione barwnika. I choć nasz styl życia może wpłynąć na kondycję włosów, za ich siwienie odpowiedzialne są przede wszystkim geny. Jak się ma do tego dieta?

Siwienie - geny i dieta

Na siwienie włosów wpływ mają dieta i geny
Na siwienie włosów wpływ mają dieta i geny123RF/PICSEL

Ani dieta, ani szereg innych czynników, które wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie i wygląd, nie są w stanie zmienić tego, co zostało nam przekazane w genach. Jednak kondycja włosów, tak jak i nasze zdrowie, nie zależy wyłącznie od genów. Jedno i drugie jest wypadkową tego, co zależne od nas i tego, na co nie mamy wpływu.

Czy dieta może przyspieszyć siwienie włosów?

W przypadku procesów siwienia włosów trzeba zaznaczyć, że niewłaściwa dieta może je osłabić i przyspieszyć moment, w którym pojawią się włosy pozbawione barwnika. Oprócz wymienionych już używek, czyli alkoholu, nikotyny i spożywanej w dużych ilościach kawy, przedwczesne siwienie przyspieszyć może dieta uboga w witaminy z grupy B, a także niedobory minerałów, z naciskiem na miedź, selen, cynk i żelazo.

Jaki model odżywiania może opóźnić procesy siwienia?

Zdrowy tryb życia sprzyja również kondycji włosów
Zdrowy tryb życia sprzyja również kondycji włosów123RF/PICSEL

Zbilansowana, bogata w warzywa i owoce, dieta ma korzystny wpływ na stan całego organizmu, w tym kondycję włosów. Ważne, by jadłospis obfitował w produkty o wysokiej wartości odżywczej. Z myślą o hamowaniu procesów przedwczesnego siwienia warto postawić szczególnie na te, które są bogate w następujące składniki odżywcze:

1.     Biotynę (witamina B7) i inne witaminy z grupy B, których źródłem są kurze jaja, wątroba wieprzowa i drobiowa, soja, groch, nasiona słonecznika, grzyby, banany, otręby i pszenna mąka razowa.

2.     Trzy witaminy o silnym potencjale przeciwutleniającym, czyli witaminę A, C i E.

  • Najcenniejszym źródłem witaminy A są dobrej jakości ryby, jaja, masło, mleko, jarmuż, szpinak, dynia i marchew.
  • Witaminę C znajdziemy w większości warzyw i owoców, najwięcej ma jej dzika róża, czarna porzeczka i nać pietruszki.
  • Z kolei witaminę E pozyskamy włączając do jadłospisu orzechy, migdały i dobrej jakości oleje roślinne.

3.     Miedź - tę znajdziemy w płatkach owsianych, ziarnach sezamu, pełnoziarnistych produktach zbożowych, nasionach dyni, ziarnach słonecznika, orzechach, zielonych warzywach liściastych, ostrygach i wątrobie cielęcej.

4.     Selen - w ten pierwiastek obfitują orzechy brazylijskie, ziarna zbóż, jaja, mięso łososia i małże.

5.     Cynk - źródłem tego składnika jest wiele warzyw, mięso, wątróbka, kraby, kasza gryczana, dobrej jakości żółte sery, jaja, pestki dyni i nasiona słonecznika.

6.     Żelazo - najcenniejszym źródłem tego pierwiastka jest czerwone mięso oraz podroby, a także produkty zbożowe, orzechy, nasiona i ziarna.

Włosy a higiena życia

Z wiekiem zmienia się nasza skóra i zmieniają włosy. Możemy używać niebotycznie drogich kosmetyków do pielęgnacji skóry i farb, które pokryją siwiznę, ale najlepsze, co możemy zrobić dla skóry, włosów i całego ciała, to zadbać o siebie kompleksowo. Jak to zrobić najskuteczniej? Przestawić się (na stałe!) na zdrowszy model odżywiania, dbać o ilość i jakość snu, uczyć się redukowania stresu i głębokiej relaksacji ciała. Unikać używek i nawadniać się. Dla włosów szczególnie korzystne są napary z pokrzywy i skrzypu polnego.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas