Co można uprawiać po ziemniakach? Sprawdzony sposób na obfite plony

Decydując się na uprawę warzyw, każdemu zależy na obfitych plonach. Choć jesienne dni przypominają coraz dobitniej, że czas przygotowywać się do zimy, ogrodnicy nadal mają pełne ręce roboty ze zbiorem dorodnych okazów ze swoich grządek. Warto jednak już teraz zastanowić się nad tym, co dalej. Co można zasiać i posadzić po ziemniakach? Całkowita improwizacja nie wchodzi w tej dziedzinie w grę. Dlaczego? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Co posadzić w miejscu po ziemniakach?
Co posadzić w miejscu po ziemniakach?123RF/PICSEL

Zasady płodozmianu: O co w nim chodzi?

Nawet w amatorskiej uprawie warzyw trzeba zdawać sobie sprawę, że regularne usuwanie chwastów i podlewanie grządek nie wystarczy, by uzyskać zadowalające zbiory. Nie zaleca się uprawiać jednego rodzaju roślin przez wiele lat z rzędu w tym samym miejscu. Powoduje to bowiem wyjałowienie gleby. Utrata cennych składników odżywczych nie będzie sprzyjać kolejnym uprawom, a sytuacji tej nie zmieni nawet obfite nawożenie.

Zmiana rodzaju hodowanych warzyw jest konieczna również w przypadku uprawy ziemniaków. Wszystkie rośliny mają odrębne właściwości i mogą w określony sposób wpływać na skład podłoża. Część z nich z powodzeniem je wzbogaca, część (posiana lub zasadzona w złym momencie) będzie działać na naszą niekorzyść i zubożenie gleby.

Co sadzić po ziemniakach?

Ziemniaki, kartofle, pyry... Niezależnie od tego, jak je nazwiemy, to nadal ważne warzywa w diecie Polaków. Nic więc dziwnego, że wielu pasjonatów ogrodnictwa decyduje się na pielęgnowanie ich choćby na kilku grządkach. Jeśli jednak zależy ci na dobrych plonach, musisz zastosować warzywną rotację.

Ziemniaki są dość żarłocznymi roślinami, a po ich zbiorach w glebie znacząco obniża się ilość fosforu i potasu. Warto więc zastanowić się nad gatunkami, które nie mają zbyt wygórowanych wymagań. Co można siać i sadzić po ziemniakach? Dla przywrócenia glebie dobrej kondycji i poprawy jej struktury zaleca się uprawę:

  • owsa,
  • rzepaku,
  • gorczycy,
  • żyta.

Prawdopodobnie takie rozwiązanie bardziej będzie przemawiać do osób zajmujących się uprawami na dużą skalę. Bez obaw! W domowym ogródku po ziemniakach w gruncie z powodzeniem umieścisz smaczne warzywa.

  • Po ziemniakach bardzo dobrze rozwijać się będą zielone warzywa liściaste. Postaw na szpinak i jarmuż, ale też sałatę.
  • Świetnie poradzą sobie cebula, czosnek, fasola (która ma szczególną zdolność do wzbogacania ziemi w pobudzający do wzrostu azot), zielony groszek, pasternak, rzodkiew, rzodkiewka, rzepa oraz buraki.
  • Postaw także na warzywa dyniowate: ogórki, dynie, cukinie.

Czego nie można uprawiać po ziemniakach?

Kartofle na dotychczasowe miejsce uprawy mogą wrócić nie wcześniej niż po trzech lub czterech latach. Istnieje jednak grupa roślin, która również nie powinna być uwzględniona jako bezpośredni następcy ziemniaków. Nie można sadzić ich także w bliskim sąsiedztwie. O jakie gatunki chodzi?

Co robić po zbiorach ziemniaków? Zaplanuj to dobrze
Co robić po zbiorach ziemniaków? Zaplanuj to dobrze123RF/PICSEL

Po ziemniakach pod żadnym pozorem nie można sadzić innych roślin psiankowatych. W ich przypadku sprawdza się zasada, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach, ale nie w bliskim otoczeniu! Są one podatne na te same choroby (zwłaszcza zarazę ziemniaczaną) i ataki szkodników. Uprawa pomidorów, papryk i bakłażanów nie wchodzi w grę. Na grządkach po ziemniakach nie zaleca się również uprawiać truskawek.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas