Co roku wzrasta nawet o 80 cm. Jak uprawiać daglezję zieloną?
Oprac.: Tomasz Kromp
Drzewa w ogrodzie mogą znacząco wpłynąć na walory estetyczne przydomowej przestrzeni. Oprócz tradycyjnych gatunków tego typu roślin można rozważyć posadzenie również pewnych nieoczywistych rodzajów. Jednym z nich jest daglezja. Jak szybko rośnie i czy jest trująca? Odpowiadamy.
Daglezja. Co to za drzewo?
Daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii) to gatunek drzewa nazywany również jedlicą zieloną bądź jedlicą Douglasa. Ów gatunek należy do rodziny sosnowatych. Charakteryzuje się dość szybkim tempem wzrostu – roczny przyrost może osiągać około 80 cm. Z tego względu daglezja jest drzewem chętnie sadzonym w ogródku.
Warto wspomnieć, że obecnie najwyższym drzewem w Polsce jest daglezja zielona usytuowana w Nadleśnictwie Bardo. Rzeczony okaz ma około 120 lat i ponad 59 metrów wysokości.
Czy daglezja zielona jest trująca? Owo drzewo nie jest uważane za trujące. Warto jednak uważać na inne iglaki, które mogą być toksyczne. Mowa tutaj przede wszystkim o cisie. Okazuje się, że wszystkie części tego drzewa (zarówno gałęzie, jak i igły) są silnie trujące – spożycie którejkolwiek z nich może skończyć się bolesnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, a nawet śmiercią.
Jak odróżnić daglezję od jodły?
Niektórym osobom zdarza się mylić daglezję z jodłą. Nic dziwnego – na pierwszy rzut oka obydwa iglaki wydają się bardzo podobne pod względem budowy. Jak odróżnić te dwa drzewa?
Okazuje się, że najlepszą metodą jest przyjrzenie się ich szyszkom. Szyszki daglezji mają niewielkie, trójzębne listki, które wyrastają spomiędzy ich łusek. Co istotne, warto również zwrócić uwagę na pokrój. Pokrój daglezji jest szeroko-stożkowy, a jodły – wąsko-stożkowy (bardziej przypomina choinkę).
Jak uprawiać daglezję w ogródku?
Daglezja zielona najlepiej rozwija się w podłożu lekko kwaśnym i umiarkowanie wilgotnym. Drzewo będzie dobrze wzrastać zarówno na stanowisku słonecznym, jak i półcienistym. Roślina nie jest zbytnio wymagająca, a zatem z jej uprawą poradzą sobie nawet osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem.
Warto pamiętać, że młodsze okazy daglezji należy intensywniej podlewać. To istotne z uwagi na rozwijający się system korzeniowy. Dobrze zdawać sobie sprawę z tego, że daglezja zielona jest wrażliwa na zanieczyszczenie powietrza. Drzewo należy przycinać raz w ciągu roku – mniej więcej w marcu. Wówczas trzeba pozbyć się zmarzniętych i obumarłych gałązek.