Co się stanie, gdy przetrzesz ziemniakiem szyby i lustra? Efekt cię zaskoczy!
Ziemniaki – podawane na różne sposoby – często goszczą na polskich stołach. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez nich niedzielnego, czy też świątecznego obiadu. Okazuje się jednak, że ziemniaki można wykorzystać również podczas domowych porządków. Świetnie nadają się do czyszczenia szyb i luster. Powierzchnie lśnią!
Czyszczenie szyb i luster nie należy do najprzyjemniejszych domowych obowiązków. Na delikatnych powierzchniach często pozostają nieestetyczne zacieki. Zazwyczaj musimy się natrudzić, by osiągnąć zadowalający efekt. Tymczasem domowe sposoby na mycie okien mogą być o wiele bardziej skutecznie niż drogie detergenty. Jeśli więc nie jesteśmy zadowoleni z tego, jak popularne specyfiki radzą sobie z uporczywymi zabrudzeniami, możemy wypróbować "babcine" metody. Te zazwyczaj nie zawodzą.
Większość domowych sposobów na krystalicznie czyste szyby, opiera się na wykonaniu płynu, będącego mieszanką wody i octu lub soku z cytryny. Tymczasem, z brudnymi lustrami równie skutecznie upora się surowy ziemniak.
Użyj surowego ziemniaka. Lustra i okna będą lśnić!
Czyszczenie szyb i okien przy pomocy surowego ziemniaka to metoda, która sprawdza się w przypadku wyjątkowo silnych zabrudzeń. Jak uporać się ze smugami, zaciekami i innymi plamami? Na początku powinniśmy oczywiście dokładnie umyć ziemniaka pod bieżącą wodą. Czyste warzywo (najlepiej sporych rozmiarów) przecinamy na pół, a następnie pocieramy nim szkło. Na koniec musimy jeszcze usunąć nadmiar soku z okna lub lustra.
Aby szyby lśniły, musimy je jeszcze dokładnie wypolerować. Możemy w tym celu użyć specjalnej ściereczki z mikrofibry. Równie skuteczne będą również stare gazety (należy wybrać te wykonane z miękkiego papieru, aby nie zarysować powierzchni) lub nylonowe rajstopy.
Surowy ziemniak: Odpowiedź na "parujące" szyby
Surowy ziemniak nadaje się także do czyszczenia szyb w samochodzie. Efekt jest wyjątkowo trwały, ponieważ skrobia z ziemniaków tworzy naturalną barierę. Dzięki niej szkło staje się bardziej odporne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i nie "paruje" tak szybko.
***
Przeczytaj również:
Jak wyczyścić fugi? 3 sposoby, które nigdy nie zawodzą!
Zobacz również: