Co zamiast tui na ogrodzenie działki? Oto trwałe i gęste rośliny na mur zieleni
Oprac.: Agnieszka Tkacz
Tuja to jeden z najpopularniejszych krzewów, który w ogródkach pełni rolę żywopłotu. To jednak niejedyna opcja, jaką mamy. Poznaj gatunki krzewów i drzew, które odpowiednio przycinane zapewnią ci prywatność oraz osłonę od ulicy.
Spis treści:
Żywopłot to naturalna bariera, która osłania wnętrze naszego ogrodu. Jest mniej kosztowny niż postawienie ogrodzenia, a dodatkowo może chronić nie tylko przed niechcianymi spojrzeniami, ale także przed zanieczyszczeniami i hałasem z ulicy. Poznaj gatunki roślin, które pozwolą ci na stworzenie ładnego i efektywnego żywopłotu.
Jakie cechy powinna mieć roślina na żywopłot?
Rośliny, które tworzą żywopłot, muszą być wytrzymałe. Nie ma możliwości przeniesienia ich w zimie w cieplejsze miejsce lub okrycie ich słomą. Z tego powodu warto zadbać, aby zielone ogrodzenie tworzyły rośliny odporne na mróz.
Dodatkowym problemem, szczególnie w przypadku dużych działek, może być susza. Rośliny powinny być na nią odporne. Brak konieczności częstego podlewania żywopłotu sprawi, że nie tylko zaoszczędzimy pieniądze na wodzie, ale także będziemy mieli pewność, że krzewy nie zmarnieją w przypadku naszej nieobecności.
Rośliny na żywopłot powinny dobrze znosić przycinanie. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie niewysokiego, ale gęstego szpaleru drzew lub krzewów. Możliwość ich formowania może być dodatkowym walorem estetycznym.
Co wybrać zamiast tui? Rośliny iglaste
Tuje to popularne rośliny o wyjątkowo niewielkich wymaganiach. Na szczęście możemy znaleźć wiele roślin iglastych, które stanowią dla nich dobry odpowiednik. Ozdobią nasz ogród wyjątkowym wyglądem, a dbanie o nie nie będzie trudne.
Na niski żywopłot nada się cis. To elegancka roślina, która jest zimozielona. Rośnie stosunkowo wolno, przez co nie wymaga częstego formowania i przycinania. Ma gęsty pokrój i intensywnie zielone igły.
Na żywopłoty formowane doskonale sprawdzą się również modrzew europejski, świerk pospolity oraz choina kanadyjska. Natomiast do roślin, które będą ładnie wyglądać w żywopłocie naturalnym, należą jałowiec pospolity, jałowiec chiński i żywotnik zachodni.
Rośliny liściaste idealne na żywopłot
Oryginalnym wyborem na żywopłot są rośliny liściaste. To niedoceniane gatunki, które będą cieszyć nasze oko szczególnie jesienią, kiedy ich liście będą przybierać różne barwy.
Na żywopłot doskonale nadaje się buk. Nie zajmuje dużo przestrzeni na działce, a może rosnąć całkiem wysoko — może osiągać nawet 2-4 m wysokości. Zapewnia dobrą osłonę przez gęsty pokrój, a zimą pozostaną na nim ładne, brązowo-pomarańczowe liście.
W żywopłocie dobrze prezentuje się również grab. Dobrze sobie poradzi w zacienionych miejscach. W zimie część liści opada, a część utrzymuje się na gałęziach. Jego największym minusem są dość duże wymagania pod względem nawodnienia.
Ekstrawagancki i wyjątkowy wygląd w ogrodzie zapewni nam laurowiśnia. To roślina, która pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Jej unikatowe ciemnozielone liście w kształcie listków laurowych zapewnią gęsty szpaler, który będzie pięknie wyglądał i efektywnie chronił nasz ogród. Jest to jednak roślina trująca, na którą szczególnie powinni uważać rodzice małych dzieci i właściciele zwierząt domowych.
Co zamiast tui obok tarasu?
Tuje nie zawsze stanowią w naszych domach żywopłot. Czasami możemy nimi obsadzać ścieżki, taras lub oddzielać niektóre partie ogrodu od siebie.
Tuje możemy w takich przypadkach zastąpić roślinami, które wyglądają efektywnie same. Dobrze sprawdzi się cis, bukszpan, jaśminowiec wonny, kalina, róża pomarszczona, róża stulistna, morwa biała, śnieguliczka biała oraz berberys. To rośliny, które ciekawie wyglądają, a niektóre z nich zdobią nawet owoce.
Zobacz także: