Coś dziwnego dzieje się z sierścią twojego kota? Nie zwlekaj z wizytą u weterynarza
Mówi się, że włosy to papierek lakmusowy ludzkiego organizmu, u kotów identyczną funkcję pełni sierść. Choć nasi czworonożni przyjaciele nie potrafią mówić, to wystarczy uważna obserwacja pupila, aby domyślić się, że w jego organizmie zachodzą niekorzystne zmiany. Jak nie powinna wyglądać sierść kota? O czym może świadczyć niezdrowe futro łowcy myszy?
Spis treści:
Tłusta, posklejana sierść u kota
Jednym z symptomów, które powinny zastanowić właścicieli kotów, jest tłusta sierść u kota. Koty to wielkie czyściochy, które bardzo dużo czasu w ciągu dnia poświęcają na pielęgnację swojego futra. W ślinie zwierzęcia zawarte są składniki działające antybakteryjnie i utrzymują zwierze w czystości oraz zapobiegają infekcjom, dlatego mokra, ciężka i posklejana sierść u kota powinna budzić zaniepokojenie.
Przyczyn takiego zjawiska może być wiele: począwszy od nieprawidłowej diety, która jest najczęstszą tego przyczyną, przez nadwagę (otyłe pupile mogą nie być w stanie sięgnąć w każde miejsce na ciele) po zapalenie stawów, choroby jamy ustnej, cukrzycę czy niedoczynność tarczycy. Ból związany z tymi schorzeniami może utrudniać higienę, czego efektem jest tłusta sierść u kota. Jeśli szczególnie brzydko wygląda futro u nasady ogona, może to świadczyć o zaburzeniach hormonalnych.
Zmierzwiona i matowa sierść u kota
Jak nie powinna wyglądać sierść kota? Jeśli zauważymy, że futro jest nastroszone i utraciło blask, to kolejny powód, by zastanowić się nad wizytą u weterynarza. Zmierzwiona sierść u kota może pojawić się na przykład w sytuacji, gdy pupil jest przeziębiony. Często futro matowieje, gdy organizm zwierzaka jest wycieńczony, do czego może dojść, jeśli jest chory.
U niektórych kotów sierść matowieje także wiosną i jesienią, kiedy zwierzaki zmieniają futro. Jest to duże obciążenie dla ich organizmów, co może wywołać problemy z sierścią. Kolejnym powodem brzydkiego wyglądu futra bywa także nieodpowiednia dieta. Matowa sierść u kota to objaw, który powinien budzić niepokój właściciela. Rozwarstwiona sierść u kota może być także objawem problemów z nerkami.
Zobacz również: Dlaczego kot gryzie rośliny doniczkowe?
Kotu wypada sierść kępkami
Zmiana futra wiosną i jesienią to naturalny proces, jednak jeśli kotu wypada sierść kępkami, zauważamy łysienie plackowate albo nadmierne wypadanie sierści to kolejny powód, aby udać się do weterynarza, bo przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Najłagodniejszymi powodami może być niedobór składników odżywczych lub alergia pokarmowa. Jednak jeśli kotu wypada sierść kępkami, może to także oznaczać:
- stan zapalny,
- stres i nadmierne wylizanie się,
- pasożyty skóry,
- zaburzenia hormonalne i metaboliczne,
- zakażenia grzybicze,
- ból.
Warto uważnie przyglądać się futrom pupili i gdy zauważymy nieprawidłowości natychmiast reagować, bo choć czasem wystarczy jedynie zmiana karmy, w innych przypadkach brzydka sierść u kota może być objawem poważnych chorób.