Cukrzyca ma swój zapach. Nie bagatelizuj, gdy go poczujesz
Za nieprzyjemny zapach potu odpowiadają m.in. bakterie, ale ważną rolę odgrywa również dieta i poziom nawodnienia organizmu. Odczuwana woń może być również oznaką choroby. To m.in. cukrzyca może objawić się pewnym zapachem, którego nie należy lekceważyć.
Zapach potu – co ma na niego wpływ?
Za nieprzyjemnym zapachem potu stoi brak higieny osobistej, ale to niejedyna przyczyna. Wyróżnia się również dietę. Na przykład czosnek, cebula, szparagi, czerwone mięso i warzywa kapustne mają wpływ na to, jak pachnie ciało. Do tego zalicza się słabe nawodnienie organizmu, palenie papierosów, zaburzenia gospodarki hormonalnej, a także niektóre choroby. Zapach potu może być więc oznaką, że organizm nie funkcjonuje tak, jak powinien.
Jak pachnie cukrzyca?
Cukrzycę można rozpoznać po zapachu acetonu lub gnijących owoców. Taki zapach potu powinien skłonić do wizyty u lekarza. W tej sytuacji przyczyną jest kwasica ketonowa wywołana nadmiarem cukru i niedoborem insuliny. Wówczas źródłem energii dla organizmu są tłuszcze. Wskutek ich rozkładu powstają ciała ketonowe. Nagromadzenie się ich we krwi przyczynia się do zmiany jej pH na bardziej kwasowy.
Kwasica ketonowa zagraża życiu i jest leczona w warunkach szpitalnych. Dotyczy ona cukrzycy każdego typu. Występuje jako jej powikłanie, ale może być również skutkiem spożycia sporej ilości alkoholu, stosowania diety niskowęglowodanowej oraz głodówki.
Objawem kwasicy ketonowej jest m.in. nadmierne pragnienie, osłabienie, odwodnienie i zwiększona ilość wydalanego moczu. Może się również pojawić senność i zdezorientowanie.
***