Czasami chemia nie pomoże. Tak na pewno udrożnisz zatkany zlew
Oprac.: Tomasz Hirkyj
Zatkany odpływ umywalki lub zlewu chyba spotkał każdego z nas. Wtedy skutecznie utrudnia wykonanie codziennych obowiązków albo oddala wizję umycia się. Zapewne w obliczu zatkanego odpływu większość z nas sięga po środki do udrożnienia rur, to nie zawsze są albo konieczne, albo niewystarczające. Zatem, jak odetkać skutecznie odpływ? Przekonajmy się.
Zanim zaczniesz odtykać odpływ
Zatkany odpływ w kranie lub zlewie zdarza się często. Wiadomo, że winien jest zator, który jest wynikiem obecności ciał stałych w rurach i najczęściej zlokalizowany jest w syfonie. Niekiedy problem ze stojącą wodą w zlewie może być spowodowany nadmiarem tłuszczu, który osiadł na ściankach rur. Zanim jednak zaczniemy odtykać zatkany zlew, można sięgnąć po prostu po.... wrzątek z odrobiną płynu do mycia naczyń, który może sobie poradzić z problemem. Jeśli mieszanka nie sprawdzi się, czas sięgnąć po mocniejsze środki, które mogą być równocześnie przyjazne środowisku.
Zatkany odpływ? Dwa składniki załatwią sprawę
Pierwsza metoda zawiodła i odpływ nadal nie jest drożny? Czas sięgnąć po wszystkim znany duet, czyli sodę oczyszczoną i ocet spirytusowy, które są uznawane za najsilniejsze i naturalne produkty żrące. Zanim jednak sięgniemy po oba składniki, pozbądźmy się nadmiaru wody z umywalki i zlewu, a dopiero kiedy mamy wolny dostęp do odpływu, zacznijmy naszą potyczkę z zatorem. Najpierw wsypujemy szklankę sody, później całość zalewamy szklanką octu i natychmiast otwór przykrywamy talerzykiem. Po upływie godziny całość zalewamy gorącą wodą i nasz sprzęt powinien być wolny od zatoru.
Metody mechaniczne: Oto ostateczność
Czasami zator w odpływie jest bardzo uporczywy i ani metody naturalne, ani chemiczne nie dają sobie z nim rady. Wtedy trzeba sięgnąć po ostateczność i skorzystać z metod mechanicznych. Z zatkanym odpływem można sobie poradzić co najmniej na trzy sposoby.
- Gumowa przepychaczka: jeśli zator jest zlokalizowany za syfonem, to przepychaczka może go udrożnić. Wystarczy przyłożyć ją do otworu i dociskać, by stworzyć ciśnienie powietrza.
- Odkręcenie syfonu: pomoże wtedy, kiedy źródłem problemu jest syfon. Zanim jednak wejdziemy w rolę hydraulika, pod tę część trzeba podłożyć wiadro albo miskę. Syfon trzeba odkręcić, usunąć zanieczyszczenia, umyć i zakręcić. W trakcie odkręcania syfonu warto sprawdzić stan uszczelek i ewentualnie je wymienić.
- Żmijka: żmija bądź żmijka to długi pręt z korbą, który zakończony jest ostrymi wypustkami. Jeśli żadne z metod nie pomogły, a zator jest zlokalizowany głęboko, to wsadzenie żmijki do rury może go skutecznie odetkać.