Czemu liście fatsji japońskiej żółkną i obumierają? Poznaj przyczynę i zacznij działać

Fatsja japońska należy do roślin szybkorosnących i jest ona gatunkiem prostym w uprawie. Ponadto wkomponuje się w każde wnętrze i nada mu charakteru. Ale, co jeśli liście fatsji zaczynają żółknąć i obumierać? Poniżej podpowiadamy, co robić w takiej sytuacji.

Kiedy zauważysz, że liście fatsji japońskiej obumierają, znajdź przyczynę
Kiedy zauważysz, że liście fatsji japońskiej obumierają, znajdź przyczynę123RF/PICSEL

Jak wygląda fastja japońska?

Roślina ta pochodzi z terenów Japonii i ma kilka odmian. Najczęściej uprawianym gatunkiem w domu jest fatsja japońska. Rośnie bardzo szybko i osiąga około półtora metra wysokości. Wyróżniają ją rozłożyste liście, których średnia wynosi nawet 40 centymetrów. Istnieje możliwość przycięcia rośliny, gdyż znosi to dobrze. Okazy rosnące w naturalnych warunkach wypuszczają białe kwiaty, z których rodzą się czarne jagody. Jednak w przypadku domowych okazów jest to rzadkość.

Jak pielęgnować tę roślinę?

Fastja japońska nie potrzebuje dużej ilości światła, dlatego możesz ustawić ją w ciemniejszym miejscu. Roślina ta preferuje temperaturę w granicach 18-20 stopni Celsjusza. W okresie grzewczym nie trzymaj jej blisko grzejnika. To spowoduje, że roślina zwija końcówki liści, a z czasem usycha. Fatsja najlepiej będzie czuła się w ziemi uniwersalnej, pamiętaj jednak, by podłoże było ciągle wilgotne. Roślinę trzeba podlewać dwa razy w tygodniu i zraszać jej liście wodą.

Czemu fastja japońska marnieje w oczach?

Jeśli zauważysz, że roślina traci swoją witalność, przyjrzyj się jej dokładniej. Niepokojącym objawem są żółknące lub brązowe liście. Jeśli nie poprawisz roślinie warunków, ta z czasem zacznie więdnąć. Liście mogą opadać, a system korzeniowy gnić. Zazwyczaj roślina ta szybko obumiera i ciężko ją odratować. Drugim powodem kiepskiej kondycji okazu jest pojawienie się chorób grzybowych lub szkodników. Zazwyczaj są to:

mszyce: jeśli zauważysz skupiska owadów lub ślady ich odchodów, natychmiast zastosuj specjalne preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych. W walce ze szkodnikami sprzawdzi się też szare mydło lub płyn do naczyń. Wystarczy zmieszać je z wodą w proporacjach (1:2).

przędziorek chmielowiec: jego obecność zdradza mozaikowate przebarwienia na zewnętrznej stronie liścia. Popularną metodą zwlaczania tego szkodnika jest przemywanie liści ścierką nasączoną wodą z mydłem.

wciornastek: szkodniki te najczęściej atakują młode okazy. Liście są zniekształcone i widoczne są na nich liczne odbarwienia. Jeśli zauważysz ich obecność, spryksaj roślinę mieszanką wykonaną z mydła potasowego i wody (proporcje 1:2).

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas