Często jadamy je na czczo. Nie wiemy, że mogą być przyczyną bólu i zgagi
Dlaczego warto uwzględniać pomidory w diecie? Są łatwo dostępne, zajadać je można pod różnymi postaciami, a do tego stanowią skarbnicę składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na zdrowie i urodę. Jednak by w pełni skorzystać z ich potencjału, trzeba brać pod uwagę porę dnia. Czy można jeść pomidory na śniadanie? Zwłaszcza jedna grupa osób powinna unikać ich o poranku.
Spis treści:
Co w pomidorach piszczy? Właściwości zdrowotne
Mimo że pod względem botanicznym są owocem, przez kulinarne zastosowania i szerokie możliwości wykorzystania w wytrawnych daniach postrzegane są raczej jako warzywo. Niezależnie od nazewnictwa, pomidory pozostają cennym uzupełnieniem diety. Jakie mają właściwości?
- Pomidory to bogactwo witamin C oraz K, potasu i folianów, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i sercowo-naczyniowego. Wpływają na zdrowie kości oraz dobry stan skóry.
- Wśród dobroczynnych substancji na wyróżnienie zasługuje likopen — silny przeciwutleniacz, który może zmniejszać ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów i chorób serca.
- Kwas foliowy i witamina C w pomidorach wykazują właściwości przeciwzapalne.
- Jedzenie warzyw sprzyja trawieniu i zdrowiu jelit za sprawą obecności błonnika w ich składzie. Pomidory są niskokaloryczne, więc często lądują na talerzach osób walczących ze zbędnymi kilogramami.
Pomidory są zdrowe, ale nie o każdej porze
Smaczne i odżywcze. Czego chcieć więcej? Nic dziwnego, że starając się włączać porcje warzyw do swojej diety, często stawiamy na pomidory — również w porze śniadania. Jednak, czy pomidory można jeść na czczo? Okazuje się, że nie powinny gościć w jadłospisie podczas pierwszego posiłku w ciągu dnia.
Spożywanie pomidorów na śniadanie nie przysłuży się naszemu organizmowi. Odpowiada za to zawarta w warzywach tanina — substancja zwiększająca poziom kwasowości w żołądku. Może doprowadzić do podrażnienia ścianek tego organu. Odczujemy to poprzez ból brzucha, pieczenie czy mdłości. Szczególnie uważać muszą osoby dotknięte problemami na tle układu pokarmowego, zwłaszcza:
- wrzodami,
- niestrawnością,
- zgagą,
- refluksem.
Pomidory podziałają korzystnie na organizm, ale pod warunkiem, że będą obecne na talerzach dopiero przy kolejnych posiłkach w ciągu dnia.
Kto powinien ograniczyć pomidory w jadłospisie?
Kolejną wadą jedzenia pomidorów na czczo jest fakt, że taniny wchodzą w reakcję z żelazem i hamują jego wchłanianie. Pamiętać muszą o tym anemicy, którzy czerwone warzywa powinni uwzględniać na talerzach w kolejnych posiłkach — nigdy o poranku. Spożywanie pomidorów na stałe powinni ograniczyć pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów. To z kolei jest powiązane z wysoką zawartością histaminy, która w nadmiarze może powodować nasilenie uciążliwych objawów.