Czosnek ozdobny: Uprawa i pielęgnacja
Czosnek ozdobny to idealna roślina dla początkujących ogrodników – nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, a zachwyca ogromnym i barwnym kwiatostanem. Duże „puchate” kule widoczne są z daleka i sprawiają, że ogród czy rabata zyskują niepowtarzalny styl. Czosnek ozdobny to roślina końca wiosny, ale żeby móc się nią cieszyć, do ziemi należy wsadzić jej cebulki już wczesną jesienią. Poznaj najpiękniejsze odmiany i wskazówki dotyczące uprawy czosnku.
Odmiany czosnku ozdobnego
Czosnek ozdobny to roślina cebulowa pochodząca z Azji. Uwagę przyciągają jej przepiękne kwiatostany w kształcie delikatnych kul, które mogą osiągać nawet 30 cm średnicy, a także liście formujące się w ozdobne rozety. Poszczególne odmiany różnią się wysokością łodyg, wielkością i rodzajem kwiatostanów (główki lub baldachimy) oraz kolorem (od bieli i wszystkich odcieni niebieskiego aż do fioletu i purpury).
Na rabaty i małe skalniaki najlepsze są gatunki „miniaturkowe”, takie jak czosnek złocisty, różowy czy czosnek Ostrowskiego. Bardzo oryginalny jest też czosnek hair i czosnek Shuberta. Osiągają one kilkanaście centymetrów wysokości i charakteryzują się drobnymi, delikatnymi kwiatostanami.
Najbardziej efektowne są jednak „giganty” – odmiany czosnku olbrzymiego, które wiosną sprawdzą się jako główna ozdoba ogrodu czy tarasu. Mogą one osiągnąć nawet 150 cm wysokości, a ich kwiatostany średnicę 30 cm (o białym, kremowym, niebieskim lub fioletowym kolorze). Spośród nich największy jest „gladiator” o intensywnej ciemnofioletowej barwie. Piękne są także pinball wizard czy globemaster.
Kiedy sadzić czosnek ozdobny?
Cebulki czosnku ozdobnego należy sadzić już jesienią (najlepiej we wrześniu, a najpóźniej na początku października). Przy zakupie warto dokładnie je obejrzeć – powinny być suche, ale nie wysuszone, i pozbawione plam oraz przebarwień. Roślina jest mrozoodporna, lubi nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsca. Najlepiej rośnie na podłożu piaszczystym i piaszczysto-gliniastym oraz próchniczych glebach. Przed zasadzeniem czosnku ziemię warto wzmocnić kompostem lub nawozami z dużą ilością fosforu, a glebę spulchnić. Cebulę należy umieścić w ziemi na głębokości kilku-kilkunastu centymetrów (im większa cebula, tym głębiej). Czosnek ozdobny jest rośliną wieloletnią i w tym samym miejscu może rosnąć nawet kilka lat, co 3-4 lata warto jednak go rozsadzać, żeby zapobiegać jego zagęszczaniu.
Pielęgnacja czosnku ozdobnego
Czosnek ozdobny to idealna roślina dla osób rozpoczynających przygodę z ogrodnictwem. Jest mało wymagająca i odporna na choroby. Podlewać należy ją regularnie, ale niewielką ilością wody (wyjątkiem są okresy suszy i upału, kiedy podlewanie powinno być obfite i intensywne). W czasie kwitnienia trzeba unikać skrapiania kwiatostanów i liści, ponieważ żółkną i pojawiają się na nich nieestetyczne plamy. Odmiany „giganty” potrzebują także regularnego nawożenia kompostem lub nawozem wieloskładnikowym (3-4 razy w okresie wegetacji). Na bieżąco należy też usuwać przekwitnięte kwiatostany. W październiku można już przyciąć roślinę tuż przy ziemi, a cebule pozostawić w gruncie, przykrywając je dodatkową warstwą ściółki.