Reklama

Czy można kosić trawę usianą kroplami deszczu? Kategoryczna odpowiedź ogrodników

Wydawać by się mogło, że koszenie trawnika jest jedną z najbardziej podstawowych i łatwiejszych prac do wykonania w ogrodzie. Wystarczy jedynie włączyć kosiarkę do prądu i zabrać się do pracy. Okazuje się, że takie podejście może przynieść trawnikowi więcej szkody niż pożytku. Jak prawidłowo kosić trawę, by cieszyć się miękkim, puszystym i gęstym zielonym dywanem w ogrodzie? Podpowiadamy.

  • Trawę kosimy wyłącznie dobrze naostrzoną kosiarką. Tępe ostrza jedynie poszarpią źdźbła, a ich czubki zaczną zasychać.
  • Nie zaleca się koszenia trawy w pełnym słońcu. Podczas fali upałów starajmy się przycinać trawnik wcześnie rano, by ominąć najgorętszą porę.
  • Po założeniu trawnika wstrzymajmy się z pierwszym koszeniem do momentu osiągnięcia ok. 8-10 cm wysokości przez źdźbła.

Jak często kosić trawę?

Właściwe podejście do koszenia trawy wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad. Jedna z nich dotyczy częstotliwości wykonywania tej czynności. Doświadczeni ogrodnicy podpowiadają, by wpisać ją w stały harmonogram i kosić trawę raz w tygodniu. O wiele korzystniejsze dla wyrastającej trawy jest częste cięcie części ździebeł niż dość rzadkie i bardzo niskie koszenie.

Reklama

Jeśli z jakiegoś powodu pominiemy cotygodniowy obowiązek, a trawa zbyt mocno wyrośnie, zacznijmy od wykoszenia połowy jej wysokości. Teraz wystarczy zrobić kilka dni przerwy i ponownie wrócić do przycinania. Im wyższa trawa na początku, tym gorzej będzie się prezentowała po ostrym cięciu. Specjaliści doradzają, by nie skracać źdźbeł więcej niż na ok. 1/3 ich wysokości. Za częstym i regularnym koszeniem trawnika przemawia także możliwość uchronienia go przed inwazją niechcianych chwastów.

Sprawdź: Jak pielęgnować trawnik latem?

Kiedy zabrać się za koszenie trawnika?

Którą porę dnia wybrać na koszenie trawnika, by było to jak najbezpieczniejsze dla posadzonych roślin? Ogrodnicy wskazują na godziny poranne oraz wieczorne. Dzień, w którym planujemy zaopiekować się trawą w ten sposób, powinien być suchy oraz dość pochmurny. Niewielkie  nasłonecznienie jest w tym wypadku korzystniejsze dla trawnika. Nurtująca jest również kwestia pierwszego koszenia po zimie. Zaleca się przeprowadzenie go dopiero pod koniec marca lub wraz z początkiem kwietnia.

Sprawdź: Zielony dywan w ogrodzie. 4 kroki, które przygotują ziemię pod zdrowy i bujny trawnik

Czym i w jaki sposób wykaszać trawę?

Kosiarka to niezbędny sprzęt każdego ogrodnika. Pozwala skutecznie przystrzyc trawę do preferowanej wysokości. Na rynku dostępne są liczne modele, a konkurencyjne firmy prześcigają się w dostarczaniu coraz to nowych rozwiązań. Sprzęt powinniśmy wybierać w zależności od powierzchni trawnika. Do niewielkich przestrzeni świetnie sprawdzi się kosiarka bębnowa lub ręczna. Właściciele bardziej okazałych ogrodów docenią pomoc sprzętu elektrycznego lub spalinowego. Dla wygodnych przygotowano także kosiarki samojezdne, wyposażone w specjalnie ładowany akumulator lub baterie słoneczne.

Z której strony rozpocząć koszenie trawnika? Ogrodnicy doradzają start przy jego krawędzi, a następnie poruszanie się wzdłuż linii prostych. Dobrze sprawdza się koszenie na zakładkę, czyli najeżdżanie kołem kosiarki na świeżo ścięty pas trawnika. Dzięki temu unikniemy pozostawiania za sobą niedokoszonych miejsc. Do czego wykorzystać zapas skoszonej trawy? Świetnie nada się na odżywczy i ekologiczny kompost.

Sprawdź: Trawnik w cieniu drzew - zakładanie i pielęgnacja

Czy można kosić mokry trawnik?

Zgłębiając temat odpowiedniej pielęgnacji trawnika, można dostać zawrotów głowy. Pojawia się wiele nurtujących pytań, na które nie zawsze możemy uzyskać jednoznaczne odpowiedzi. Jedną z najczęstszych wątpliwości jest możliwość koszenie mokrej trawy. W tym przypadku odpowiedź jest dość klarowna - ogrodnicy zdecydowanie odradzają cięcie trawnika po deszczu. Składa się na to kilka czynników.

Dlaczego koszenie mokrej trawy jest złym pomysłem? Pod ciężarem wody źdźbła ulegają pochyleniu, więc przejechanie po nich kosiarką skończy się uzyskaniem bardzo nierównej powierzchni. Mimo odpowiedniego ustawienia sprzętu może dojść do tego, że zbyt mocno przytniemy ich wysokość. Jeśli chcemy, by w naszym ogrodzie królował gładki dywan z trawy, poczekajmy do jej wyschnięcia. Mokra trawa wykazuje niższą odporność na działanie szkodliwych mikroorganizmów. Koszenie w momencie, kiedy nie zdążyła jeszcze przeschnąć, naraża ją na rozwój groźnych chorób.

Wilgoć na trawie zagraża także samej kosiarce. Mokre źdźbła spowodują zablokowanie się noży, a dodatkowo obkleją wszystkie elementy urządzenia. Zamiast trafiać do specjalnego pojemnika, pozostaną w ogrodzie. Wcześniejsze opady deszczu uniemożliwiają używanie kosiarek elektrycznych. Ma to związek z zasadami bezpieczeństwa.

Sprawdź: Jak pielęgnować trawnik po zimie? Nie zapomnij o ważnych zabiegach

Do kiedy przystrzygać trawę?

Ostatnie skracanie trawnika przed nadejściem zimy powinno odbyć się maksymalnie do końca października. Jeśli w ostatnich dniach miesiąca nadal utrzymuje się ciepła aura, możemy ten termin nieco przesunąć. Pamiętajmy jednak, że w razie gwałtownego i niespodziewanego ataku zimy, zmianę warunków najlepiej zniesie trawa, której wysokość nie przekracza 4 cm. Murawa nadal będzie w stanie chronić korzenie roślin przed zamarznięciem, przy okazji nie butwiejąc pod nagromadzoną warstwą białego puchu.

Sprawdź również:

Wyjątkowo niebezpieczny pająk składa teraz jaja. Sprawdź te miejsca w domu i ogrodzie oraz szybko się go pozbądź

Żywopłot z bambusa. Zakładanie i pielęgnacja żywopłotu z bambusa oraz najlepsze odmiany

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koszenie trawnika. koszenie trawników | trawnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy