Czy można postawić garaż przy płocie sąsiada?
Planując budowę garażu wolnostojącego warto dokładnie przemyśleć jego lokalizację. Dobrze jeśli tego typu budynek nie zajmuje zbyt wiele miejsca na działce, szczególnie jeśli jej powierzchnia nie jest duża. Pobliże granicy posesji wydaje się idealną lokalizacją dla garażu. Jednak nim przystąpimy do budowy warto poznać przepisy, które regulują kwestię odległości garażu od granicy działki. Sprawa może być bardziej skomplikowana niż się na pozór wydaje. Jak blisko płotu możemy postawić konstrukcję?
Przepisy polskiego prawa budowlanego określają dość dokładnie, jakie niezbędne warunki należy spełnić, chcąc wybudować garaż na swojej posesji. Ich celem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa sąsiednich nieruchomości. Zgodnie z polskim prawem możliwe jest postawienie garażu nawet na granicy działki, jednak takie rozwiązanie obwarowane jest pewnymi warunkami. Warto je znać, by uniknąć konfliktów z sąsiadem oraz problemów natury prawnej.
Zobacz również: Czy można puszczać głośno muzykę w ciągu dnia? Oto co mówi prawo
Minimalna odległość garażu od granicy działki
Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem budowy garażu powinno być zapoznanie się z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego. To ważny dokument, z którego dowiemy się, jakie są wytyczne dla zabudowy dla danego terenu, jakiej wielkości budynki można wybudować oraz jaka odległość obowiązuje pomiędzy poszczególnymi zabudowaniami. Niewykluczone, że plan zagospodarowania w naszej okolicy bardzo dokładnie określa wielkość i możliwe usytuowanie garażu na konkretnej działce.
Zobacz również: Sąsiedzka wojna o pianie koguta. Sprawa trafiła do sądu
Z kolei przepisy prawa budowlanego wyznaczają minimalną odległość od granicy posesji, w jakiej można wybudować garaż. Zgodnie z nimi dystans od płotu sąsiada zależy od różnych czynników, jak typ zabudowy, czy lokalne przepisy. Ogólnie przyjętą odległością, w jakiej można postawić garaż są trzy metry od granicy działki. Jeśli jednak ze względu na niewielką powierzchnię posesji chcemy wybudować garaż bezpośrednio na jej granicy, to musimy pamiętać, że ściana przylegająca do sąsiedniej posesji nie powinna posiadać żadnych otworów okiennych ani wentylacyjnych. Ściana od strony granicy nie może także być wyższa niż trzy metry. Także konstrukcja dachu takiego garażu obwarowana jest pewnymi warunkami — woda nie może spływać z niego na działkę sąsiada. W takiej sytuacji uzyskanie zgody właściciela przylegającej posesji może być sprawą kluczową.
Zobacz również: Czego nie wolno robić na działce?
Kiedy można postawić garaż na granicy działki
Zazwyczaj przepisy dotyczące budowy garażu na granicy posesji są dość restrykcyjne i trudno jest uzyskać wymagane zgody. Prawo dopuszcza jednak pewne odstępstwa od zasad ogólnych w wyjątkowych wypadkach. Kiedy na przykład działka ma zbyt małą powierzchnię lub nieregularny kształt uniemożliwiający postawienie garażu z zastosowaniem przepisów, można starać się o uzyskanie zgody na budowę w tak zwanych liniach zabudowy.
Kwestię budowy garażu na granicy działki może znacznie ułatwić istniejący już podobny budynek na sąsiedniej posesji. Prawo budowlane stanowi bowiem, że w sytuacji, gdy na przylegające posesji w odległości od 1,5 metra do 3 metrów od granicy zlokalizowany jest budynek ze ścianą bez otworów, to można postawić ścianę bez otworów w takiej samej odległości od tej granicy. Jeśli pozbawiona otworów ściana stoi na granicy naszej działki, wówczas możemy postawić ścianę bezpośrednio przylegająca do istniejącej. Co więcej, budynek sąsiada nie musi wcale istnieć, wystarczy, że właściciel przylegającej posesji uzyskał pozwolenie na jego postawienie.