Czy mycie zębów przeciwdziała próchnicy?

Próchnica zębów jest obecnie powszechna. Jak to możliwe, że nasi przodkowie mieli idealnie zdrowe zęby?Pewien dentysta żyjący niemal przed 100 laty, podróżował po świecie i badał ludzi w zakątkach ziemi, gdzie nie mieli oni kontaktu z nowoczesną żywnością. Okazało się, że ich zęby nie miały śladu próchnicy. Jego praca miała wpływ na stan obecnej wiedzy dotyczącej profilaktyki próchnicy. Jej wyniki wskazywały na to, że przeciwdziałanie próchnicy, a także poprawa ogólnego stanu zdrowia może nastąpić w wyniku zmiany diety. Dieta ta powinna być oparta na pokarmach spożywanych przez naszych przodków.

próchnica
próchnica© Photogenica

Jak powstaje próchnica?

cukier a zęby
© Photogenica

Uważa się, że próchnica powstaje w wyniku szkodliwego działania kwasów na szkliwo, które ma za zadanie ochronę głębszych warstw zębów. Obecność cukru w jamie ustnej przyspiesza rozwój próchnicy, ponieważ bakterie, które się w niej znajdują, rozkładają cukier, wywołując produkcję dodatkowego kwasu. Mycie zębów powinno oczyścić zęby z cukru i bakterii i chronić je przed atakiem próchnicy. Okazuje się, że nie jest to do końca prawda. Nadmiar cukru w organizmie zaburza równowagę pomiędzy poziomem wapnia i fosforu. W konsekwencji zarówno wapń, jak i inne minerały wypłukiwane są z kości i zębów, powodując ich osłabienie. Ponadto, włączenie do diety produktów o wysokiej zawartości odżywczej sprawia, że zęby stają się zdrowsze i nie ulegają niszczącemu działaniu próchnicy.

Produkty wpływające korzystnie na pracę układu pokarmowego

rosół a dieta
© Photogenica

Prawidłowo funkcjonujący układ pokarmowy jest warunkiem odpowiedniego trawienia i wchłaniania składników mineralnych i witamin. Żywność zawierająca probiotyki wpływa korzystnie na jego pracę. Jednym z produktów, które mogą nam w tym pomóc, jest żelatyna, która poprawia stan wyściółki układu trawiennego i tym samym może zwiększyć wchłanianie składników pokarmowych. Kolejnym „superproduktem” jest rosół z kury, jagnięciny, wołowiny, wieprzowiny czy też z ryby.

Unikaj produktów, które wypłukują minerały organizmu

Jak wspomniano wcześniej, cukier zaburza równowagę w poziomie fosforu i wapnia w organizmie, a tym samym osłabia zęby. Dlatego też warto ograniczyć wszelkie produkty zawierające cukier i zastąpić go naturalnymi słodzikami takimi jak syrop klonowy, miód czy nierafinowany cukier trzcinowy. Trzeba również zwrócić uwagę na sposób przyrządzania ziaren. Przed ugotowaniem dobrze jest je wypłukać, namoczyć lub uprażyć. Dzięki temu pozbędziemy się z nich kwasu fitynowego, który hamuje wchłanianie minerałów z pożywienia, a w konsekwencji prowadzi do osłabienia zębów i kości.

Zwiększ ilość minerałów w swojej diecie

owoce morza
© Photogenica

Istnieje wiele sposobów na to, by przyjmować w sposób naturalny większą ilość minerałów. Jednym z nich jest spożywanie wspomnianego już rosołu, który zawiera dużą ilość składników odżywczych. Ponadto, dostarczają ich także nierafinowana sól morska, wodorosty, ryby i owoce morza, zwłaszcza małże i ostrygi.

Spożywaj więcej witamin rozpuszczalnych w tłuszczach

Tłuszcze nasycone i cholesterol ze zdrowych, odpowiednio hodowanych zwierząt to niezbędne składniki dla zdrowych zębów. Produkty pochodzenia zwierzęcego często zawierają również witaminy A, D, E i K, których wchłanianie jest uzależnione od obecności tłuszczu. Najlepsze źródła tych witamin to nabiał, podroby i owoce morza.

Witamina K2

witaminy
© Photogenica

Witamina K2 to jedna z witamin, które wpływają korzystnie na zdrowie naszych zębów. Dzięki niej wapń rozprowadzana jest do odpowiednich narządów ciała. Największe jej ilości znaleźć można w produktach mlecznych pochodzących z krów pasionych trawą: mleku, śmietanie, maśle, serze czy jogurcie.

Witamina D

Witamina D, znana też jako słoneczna witamina, jest wytwarzana przez organizm człowieka w odpowiedzi na ekspozycję na słońce (15 – 20 minut dziennie, przy odkrytych rękach i nogach). Dzięki swoim właściwościom utrzymuje równowagę w poziomach wapnia i fosforu w organizmie. Można ją również pozyskiwać z pożywienia – dobrym źródłem tej witaminy są: sfermentowany tłuszcz z wątroby dorsza, rybia ikra i smalec wieprzowy.

Prawdziwa witamina A

Witamina A wraz z witaminą D stymulują i regulują wzrost i regenerację kości. Choć powszechnie uważa się, że najwięcej witaminy A zawiera marchew i inne pomarańczowe warzywa i owoce, w rzeczywistości znajduje się w nich niewielka ilość prawdziwej witaminy A. Ze wszystkich dostępnych nam produktów wątroba zawiera największe ilości zarówno witaminy D, jak i witaminy A. Choć jej smak nie ma wielu zwolenników, warto o tym pamiętać, jeśli zależy nam na zdrowych zębach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas