Czy powinniśmy prać nowe ubrania? Eksperci nie mają wątpliwości
Niewiele osób pierze ubrania zaraz po zakupie. Większość z nas uważa bowiem, że rzecz, którą dopiero co przynieśliśmy ze sklepu, nie może być brudna. Tymczasem, eksperci zalecają czujność i apelują o to, by uważnie przyglądać się nowej odzieży. Podczas produkcji ubrań do niektórych z nich przywierają szkodliwe toksyny.
Szkodliwe toksyny "przyklejają się" do ubrań
Lee W. Johnson, właściciel firmy zajmującej się produkcją męskiej odzieży w rozmowie z serwisem Huffpost przyznał, że nowe ubrania także mogą być zanieczyszczone. Wszystko przez to, gdzie zostały wyprodukowane.
Johnson zdradza, że większość fabryk znajduje się na uboczu dużych miast. Wątpliwa jakość powietrza tych obszarów sprawia, że podczas tworzenia ubrań do materiałów przywierają szkodliwe, toksyczne substancje. Właściciel firmy zaleca, by prać ubrania przed ich pierwszym założeniem. Zwłaszcza jeśli zostały wyprodukowane w dużych fabrykach.
Wiele unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń prawdopodobnie osadza się na przedmiotach w czasie ich produkcji. Zanim ubrania dotrą do ciebie, mogą wyglądać dobrze, ale jest na nich wiele rzeczy, których możesz nie widzieć gołym okiem
Alergeny i grzyby. To znajduje się na nowych ubraniach
Profesor Donald Belsito dermatolog z Columbia University Medical Centre w Nowym Jorku jest podobnego zdania. On również uważa, że ubrania powinniśmy prać przynajmniej raz przed pierwszym użyciem. Uczony zwraca uwagę, że wiele firm wykorzystuje podczas produkcji środki do konserwacji tkanin - po to, by produkty wyglądały korzystniej na sklepowych półkach. Środki te mogą wywoływać jednak alergię.
Szkodliwe chemikalia i alergogenne utrwalacze, to jednak nie wszystko. Powinniśmy bowiem pamiętać, że rzeczy, które wiszą na wieszakach i zalegają na sklepowych półkach są nieustannie dotykane przez klientów. Mnóstwo osób mierzy ubrania i rezygnuje z ich zakupu. Po kilku przymiarkach rzecz nie jest już nieskazitelnie czysta. Oprócz alergenów czy toksyn - mogą znajdować się na niej również bakterie, pasożyty i grzyby.
***
Zobacz również: