Reklama

Reklama

Czy sąsiad może robić mi zdjęcia? Radca prawny nie ma wątpliwości!

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie monitoringu. Ten dający poczucie bezpieczeństwa sprzęt, może stać się jednak "kością niezgody" między sąsiadami? Co jeśli założony monitoring nagrywa sąsiednie nieruchomości? Czy jest to legalne?

Tym problemem zajął się Michał Pustuła z programu "Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?", do którego zgłosiła się jedna ze słuchaczek. Sąsiad pani Ewy zainstalował na swojej posesji kamerę i, choć jest ona oddalona od płotu słuchaczki o kilka metrów, to wciąż skierowana na jej działkę, dom, a nawet okna!

Pani Ewa nie czuje się z tym komfortowo i, choć żyje z sąsiadem w zgodzie, to pyta, czy może poprosić go o pozbycie się kamery. Michał Pustuła postanowił spytać o to radcę prawnego, Przemysława Ząbka. 

Zobacz również: Postawiła płot, by odgrodzić się od natrętnej sąsiadki. Ta jednak nie ma litości! 

Reklama

Czy można założyć monitoring i obserwować sąsiada? Radca nie ma wątpliwości

Jak się okazuje, pani Ewa ma pełne prawo do tego, by czuć się inwigilowana i żądać usunięcia monitoringu: 

- wyjaśnił radca w Radio Pogoda. 

Na jakich zasadach możemy więc zainstalować monitoring?

Każdy właściciel posesji może zainstalować na niej własny monitoring, ale kamery nie mogą być skierowane na nieruchomości sąsiadów.

Radca prawny wyjaśnił więc, iż w tej konkretnej sytuacji słuchaczka powinna zwrócić się do sąsiada, powiedzieć o swoich wątpliwościach, a nawet poprosić o udostępnienie monitoringu, w celu sprawdzenia, czy rzeczywiście obejmuje on jej nieruchomość. Jeśli tak, może ona dochodzić swoich praw przed sądem, a ten może nakazać usunięcie monitoringu. Wcześniej sąsiad może być jeszcze poproszony o poprawienie go, tak aby nie obejmował nieruchomości słuchaczki. 

Zobacz również:

Czy sąsiad może żądać przycięcia tui w ogrodzie? Oto, co mówi prawo!INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: monitoring | kamery monitoringu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy