Reklama

Reklama

Czy w sylwestra trzeba iść do kościoła? Czy uczestnictwo we mszy świętej jest obowiązkowe?

Podczas gdy większość osób intensywnie przygotowuje się do obchodów pożegnania starego roku, niektórzy spośród wiernych Kościoła katolickiego zastanawiają się, czy w sylwestra nie powinni udać się do kościoła. Czy uczestnictwo w mszy 31 grudnia jest dla katolików obowiązkowe?

"Co robisz w sylwestra?" - to pytanie zaczyna pojawiać się w rozmowach towarzyskich już w sierpniu. Pod koniec grudnia większość osób ma już dokładnie sprecyzowane plany dotyczące zabawy sylwestrowej. Część zakupiła bilety na zorganizowane bale i potańcówki, inni stawiają na prywatki lub wyjazdy w gronie znajomych. Na kilka dni przed końcem roku zapadają ostatnie decyzje dotyczące sylwestrowych stylizacji czy menu zaplanowanego na "domówkę".

Aby w Nowy Rok wkroczyć szykownie i w dobrych humorach, dopracowuje się najdrobniejsze szczegóły. W ferworze przygotowań część katolików może zadać sobie pytanie, czy aby nie powinni iść w tym szczególnym dniu do kościoła?

Czytaj też: Kiedy opuszczenie mszy św. nie jest grzechem?

Czy uczestnictwo we mszy świętej w sylwestra jest obowiązkowe?

Kodeks Prawa Kanonicznego określa listę tzw. świąt nakazanych, czyli dni, w których wierni powinni obowiązkowo uczestniczyć we mszy świętej. Czy popularny "sylwester" znajduje się na tej liście? Okazuje się, że nie!

Reklama

31 grudnia nie jest w Kościele katolickim żadnym szczególnym dniem. Osoby pobożne mogą udać się na nabożeństwo, ale uczestnictwo w nim nie jest dla wiernych obowiązkowe.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy 31 grudnia wypada w niedzielę. Wtedy uczestnictwo wiernych w nabożeństwie jest obowiązkowe.

Jeśli sylwester wypada w inny dzień tygodnia, katolicy mogą śmiało poświęcić cały dzień na przygotowania, a potem bawić się do białego rana. Jednak z umiarem! Już pierwszego stycznia obowiązkowo będą musieli się stawić na mszy, ponieważ ten dzień znajduje się na liście świąt nakazanych. W Kościele katolickim obchodzona jest wtedy Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki.

Czytaj też: Czy domek Maryi przenieśli aniołowie?

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: święta nakazane | Sylwester

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy