Reklama

Czy w Wigilię można pić alkohol?

Wigilia to jeden z najważniejszych dni w roku dla każdego katolika. Zapowiada ona przyjście na świat Zbawiciela i to właśnie narodziny Jezusa Chrystusa powinny być dla nas głównym punktem tych świąt. Czasem jednak świąteczne przygotowania, kupowanie prezentów i wszechobecny pośpiech sprawiają, że to, co w tych świętach najważniejsze, schodzi na dalszy plan, a nam zdarza się popełnić grzech.

Jednym z najczęstszych grzechów, który popełniamy już w Wigilię jest nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu. Nie ma nic złego w tym, by podczas świąt pofolgować sobie trochę przy stole, ale nie zapominajmy, że właśnie wspomniane "nieumiarkowanie" to jeden z siedmiu grzechów głównych. Czy więc w Wigilię powinniśmy pościć aż do wieczora, a przy kolacji zachować zdrowy rozsądek?

W Wigilię katolik powinien zachować post, ale dziś ma on już charakter tradycyjny i księża przypominają, że jeśli komuś zdarzy się zjeść tego dnia kotleta lub wędlinę to nie popełnia grzechu. Kolacja wigilijna powinna mieć jednak charakter postny - to dlatego cały dzień powstrzymujemy się od obfitych posiłków, a wieczorem sięgamy po barszcz, kapustę i groch, pierogi, kutię czy kluski z makiem. Odświętna wieczerza wigilijna to tak naprawdę przecież wstęp do wielkiego świętowania - w Boże Narodzenie możemy pozwolić już sobie na więcej! 

Księża przypominają, że choć, w przeciwieństwie do nieumiarkowania, nieprzestrzeganie postu w Wigilię nie jest grzechem, to w tym roku musimy uważać: Tegoroczna Wigilia wypada w piątek, więc tym razem wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych jest zalecana!

Czy w Wigilię można pić alkohol? Księża ostrzegają!

Reklama

Alkohol zawsze był w Polsce jednym z elementów świętowania - także w Boże Narodzenie. Księża przekonują więc, że nic nie stoi na przeszkodzie, by w te święta sięgnąć po kieliszek wina lub drinka. Ważne jednak, by zachować zdrowy rozsądek, bo święta to przecież czas dla najbliższych i warto poświecić go na wspólne kolędowanie, rozmowy i zabawę z dziećmi. Nieumiarkowanie w piciu może pokrzyżować te plany i skończyć się kacem, a takich świąt nikt przecież nie chce. 

W Boże Narodzenie możemy więc pozwolić sobie na rozsądną ilość alkoholu, ale czy możemy pić go w Wigilię? Wieczerza wigilijna powinna być utrzymana w postnym charakterze, dlatego księża zachęcają, by zachować wstrzemięźliwość i tego dnia całkowicie zrezygnować z alkoholu. 

***
Zobacz również:

Pierwsza gwiazdka 2021: O której siadać przy stole?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: alkohol | Wigilia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy